Už pekných pár rokov do zadu sme si povedali, že kúpime dom na "horniakoch" aby sme mali kam vyrážať na víkendy z BA. Tak sme si pichli prstom do mapy kde to má byť a začali sme obchádzať obce a hľadať to správne miesto. Nakoniec to vyhrala dedinka v blízkosti Martina, učupená na úpätí Veľkej Fatry, kde dáva dobrú noc vysoká :-) Chytila nás za srdce natoľko, že tu už rok bývame a postupne prerábame našu 140-ročnú babičku na krásnu labuť :-)

Nebolo to ale vždy tak, kedysi to tu vlastnilo pár bohatých zemianskych rodov a preto tu máme 4 prenádherné kaštiele, boli tu dve píly, papiereň, pivovar, ľadovňa, máme tu dva kostoly, .... z mnohých týchto skvostov už toho veľa neostalo a mne osobne tu chýbajú aspoň cedule pri konkrétnych budovách, aby sa turista zorientoval. Jeden kaštieľ je kompletne zrekonštruovaný pre verejnosť úplne uzatvorený, ale dobre, aspoň nechátra, čo sa nedá povedať o ostatných troch. Jeden patri Matici a dva tiež pravdepodobne súkromníkom, ktorí ale nemajú na ich rekonštrukciu.

Včera pri prechádzke som sa zastavila pri jednom z nich - Renesančnom kaštieli, ku ktorému patria obrovské pozemky a už zváľané hospodárske budovy. Vraj bol prepojený s Franklinovským kaštieľom dlhokánskymi chodbami a obrovskými pivnicami, ktoré sú žiaľ plné bordelu a už ich nikto nikdy nespojazní :-( Dozvedela som sa, že to idú celé zrútiť a urobia tam stavebné pozemky - pozerajte ....