Hlinené omietky a podlahy svojpomocne.

13
2. jan 2014
Prerábame poľnohospodársku budovu na dom s využitím lokálnych prírodných a recyklovaných materiálov. Postupne pridám viac fotiek z finálnych vecí.
Hlinené omietky a podlahy svojpomocne. - Tu sme testovali zloženie a prirodné farbenie jemných omietok.
5
0
Hlinené omietky a podlahy svojpomocne. - Otláčanie listov do jemnej omietky vyžaduje trochu cviku, ale výsledok je príjemný pre zrak i hmat.
7
1
Hlinené omietky a podlahy svojpomocne. - Zostali mi malé sklíčka do zváračskej helmy. Dal som medzi ne dubový list a vložil do diery v stene. Pri dennom svetle list pôsobí ako 3D.
3
13
Hlinené omietky a podlahy svojpomocne. - Separovanie ílu na hrubé, jemné a veľmi jemné zrno, pre rôzne využitie.
0
2
Hlinené omietky a podlahy svojpomocne. - Schod je z tehál zo starého komína, ktorý sme búrali. Podlaha hlinená s podlahovým kúrením. Po dlhom testovaní a experimentovaní sa mi podarilo dosiahnuť slušnú oteruvzornosť a vodeodolnosť, takže sa dá v pohode umývať.
9
4
Hlinené omietky a podlahy svojpomocne. - Ten istý list, ale s hotovými omietkami.
4
4
Hlinené omietky a podlahy svojpomocne. - Vzorky farebného ílu a ílu prifarbeného prírodnými prísadami.
1
0
Hlinené omietky a podlahy svojpomocne. - Do steny možno zakomponovať takmer čokoľvek, stačí otvoriť oči a dvierka fantázii. Dva roky som "zakopával" o tento sklenený šuflík na cukor...
3
0
Hlinené omietky a podlahy svojpomocne. - Inšpiroval som sa členitými mexickými hlinenými domami. Stačilo zo starej steny vybrať zopár tehál a doomietnuť. Tu konkrétne som testoval tepelnú úpravu vyhladenej hrubej omietky a hladený hustý ílový náter.
0
0
Hlinené omietky a podlahy svojpomocne. - Ten istý javorový list, len lepšie nafotený.
5
5
Hlinené omietky a podlahy svojpomocne. - Zárubňa vlastnej výroby z jaseňa. Dvere sú časovo náročnejšie, takže som kúpil hotové, len som ich dozdobil a povrchovo upravil.
6
4
Hlinené omietky a podlahy svojpomocne. - Detail priomietnutia zárubne s priznanou hranou. Íl pri vysychaní vytvára na spoji s drevom dilatačnú škáru.
0
3
Hlinené omietky a podlahy svojpomocne. - Hotová detská izba s hlinenou podlahou.
4
2

*  Pole nie je povinné
 • gabika783super... mám jednu otázočku.. keby som chcela hlinenú omietku na hlinený dom... vonkajšiu, držala by mi na takej skladbe, že lepidlo so sieťkou a jemná hlinená omietka?
  • eca12
   AUTOR
   @gabika783  Aký hlinený dom myslíš? Nepálená tehla? Slamenný dom? Napíš viac o dome, z čoho je postavený a ak ho chceš izolovať, tak čím. Na hlinenú tehlu môže ísť priamo hlinená omietka. Ale to závisí od viacerých vecí. Hlinovica drží najlepšie na hline.
   • misko_fWow
    • pakrisztakéto niečo som ešte nevidela ale páči sa mi to 🙂 teším sa na ďalšie fotky🙂
     • gabika783@eca12  je to kameň s hlinou a slamou 🙂 mišung ako vyšitý... vnútorné omietky som strašne chcela hlinené... ale pre nedostatok info a majstrov v našom okolí.... a nie prílišné spojenie prírody a mm 🙂 máme vnútri stierky klasiku ale vonkajšie hodlám trvať na hlinených.... preto sa pýtam či by to držalo keby sme vonkajšok domu dali sieťku s lepidlom a na to jemnú hlinenú omietku 🙂
      • eca12
       AUTOR
       Rozmýšľam prečo chceš dávať tú sieťku s lepidlom. Ak treba vyrovať povrch, tak lepidlo je len do pár milimetrov, a na zrovnanie je lepšia rovno hlina. Takže ja by som to zrovnal hrubou hlinou a potom jemnú. Alebo sa to robí aj tak, že sa tá hrubá vyhladí. Všetko však závisí od konkrétnej situácie. Treba však brať na vedomie fakt, že hlinená omietka aj po pridaní látok zvyšujúcich vodeodolnosť nieje navždy vodeodolná, ako bežné syntetické omietky. Ja idem tiež dávať na dom hlinené omietky, ale len tam, kde budú pod strechou.
       Nerád by som Ti zle poradil. Ak môžeš, daj aspoň zopár fotiek tej steny.
       • 2danculikpráve sme dokončili hlinené omietky vnútri, aké máte skusenosti? ako dlho schnú cca 1,5cm?
        Členom od 3. okt 2012
        22
        profil používateľa