Jej príbeh z inzerátu združenia mačkysos:
Kaira sa napriek svojmu exotickému vzhľadu celý svoj život túlala po uliciach. Každý rok priviedla na svet niekoľko mláďat a musela sa vyrovnať s neľahkým životom uličnej mačky. Nevedno, prečo sa na ulici ocitla, no zainteresovaní tvrdia, že sa túlala už od mačiatkovského veku.

Pôvodne bola odchytená len na sterilizáciu so zámerom vrátiť ju po zákroku späť do jej teritória. Jej zjav a povaha však nie sú určené na tento typ života. Ukázalo sa to okamžite, ako sa dostala do domácnosti. Je to proste gaučaňa, ktorá miluje maznanie a česanie - tomu sa dokáže oddávať donekonečna.

Dnes je už zdravá, zbavená všetkých parazitov, ktorých mala neúrekom a pripravená robiť spoločníčku a zároveň ozdobu niekomu, kto jej vynahradí dlhý čas strádania.
Má rada svoj pokoj, ale na inú mačičku v rodine si dokáže bez väčších problémov zvyknúť.

A tak sme si ju 30.8.2009 adoptovali. Prvé tri dni nevyliezla spod postele, len pod rúškom tmy, keď sme spali, sa išla najesť, napiť a na záchod. Postupne sme sa skamarátili, ale stále nám v kútiku duše neverí a nedá sa chytiť do rúk. Pritom škrabkať (kdekoľvek - aj na bruchu) nám dovolí a neskutočne pri tom pradie, len k nej človek nesmie načiahnuť obe ruky naraz, to hneď utečie. Ale aj tak ju máme radi, aj keď sa nedá túliť a všade máme chlpy, nedali by sme ju preč za nič na svete.