Vyučtovanie

Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom vyuctovania. Neviem na koho sa obratit. Som vlastnik bytu s vlastnym kotlom na vykurovanie. Prislo mi vyuctovanie s velmi vysokym nedoplatkom, lebo podla noveho zakona musim platit za dodavku tepla aj ja co mi je nelogicke kedze mam vlasny kotol. A taktiez mi zvysili zalohove pladby o 90%.(som dochodca). A zajtra mi chcu namontovat merace tepla na radiatory, do ktorych ide iba vykurovanie z mojho kotla. Taktiez cez moj byt nejde ziadna stupacka a ani nic podobne. Viete mi prosim nejako pomoct?
Odpovedať
Chod za spravcom a pravnikom. Ked nepomoze tak sa odstahuj.
Odpovedať
A kam mam 78 rokov
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od danovci2:

A kam mam 78 rokov
@danovci2 napiste aj do markizy,ti sa toho chytia raz dva.A hned vam aj merace zrusia,alebo daju stupacky a kotol sa zrusi.Toto je choreee.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od emilia25:

@danovci2 napiste aj do markizy,ti sa toho chytia…
@emilia25 No neviem. A čo ak je choré, že susedia museli svojími platbami za kúrenie dotovať priživníka, dlhééé roky? Merače sú zlé? V čom? Že jasné preukážu, kto parazituje a kto na to dopláca?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@emilia25 No neviem. A čo ak je choré, že susedi…
@frantisekca na tom,ze ten pan ma vlastny kotol a ma platit este za dalsie teplo.Takze asi na tomto to je zle.Merace su super na radiatoroch a nie na stupackach,lebo tie hreju stale,kde radiator sa da regulovat a tym clovek aj usetri.Ale treba,aby cely panelak mal stupacky a odoberat teplo len z 1 strany.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od emilia25:

@frantisekca na tom,ze ten pan ma vlastny kotol a…
@emilia25 Lenže, že má pán vlastný kotol, ešte neznamená, že neparazituje na druhom. Tým nechcem obviňovať, len píšem, že sa to nevylučuje.... Ak bude mať merače na radiátoroch, tak bude zrejmé ako kúri. Teda vlastne, by to mal chápať ako pozitívnu vec.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@emilia25 Lenže, že má pán vlastný kotol, ešte n…
@frantisekca alebo vyhrieva aj ostatnych naokolo,lebo ved ked si na kotli dobre zakuri tak ma teplo take,co ani teplarne nedaju.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@emilia25 Lenže, že má pán vlastný kotol, ešte n…
@frantisekca pozitivne,ze kurit radsej nech nekuri,lebo bude mat taky nedoplatok ze ani do smrti ho nesplati,aj keby daval cely dochodok ako splatku.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od emilia25:

@frantisekca alebo vyhrieva aj ostatnych naokolo,…
@emilia25 Lenže ty iba uvažuješ o tom, že on kúri... No ber v úvahu, že on kúriť aj nemusí, a to zámerne, lebo však sú susedia, ktorí kúria a teda nechcene musia dotovať druhého. Tie nové výpočty sú komplikované a je tam naozaj hodne vstupných hodnôt, práve kôli tomu, aby to bolo spravodlivejšie. Pán tu nenapísal aké má platby, iba si sťažuje na nedoplatok a výšku zálohovej platby. Môže reklamovať...
Odpovedať
Len poradit ako s tejto situacie, tiez mozem povedat ze vykurujem susedny byt
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@emilia25 Lenže ty iba uvažuješ o tom, že on kúr…
@frantisekca zalohove platby za byt su cca 90€ a za plyn 60€ mesacne, ktore poctivo platim
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od danovci2:

Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom vyu…
@danovci2 všetci majitelia bytov majú vlastný kotol?alebo sa kúri centrálne a ty i vlastným?ak máte všetci vlastné kúrenie nikde by sa merače nedávali , aj keby si bol odpojený od centrálneho vykurovania musíš platiť fixnú čiastku, jednak spoločné priestori a zvýšené náklady na chladné byty, komu platíš zálohové platby a vyúčtovanie? dodávateľovy plynu alebo správcovi @frantisekca a @emilia25 zbytočne sa dohadujete ked nemáte správne vstupné údaje ale vy to máte už zakorenené že si stále protirečíte ,
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od duzu:

@danovci2 všetci majitelia bytov majú vlastný kot…
@duzu byvala som v panelaku,a napr.v kuchyni sa nikdy nekurilo,ale tym ze sme mali tie merace na stupackach tak to vzdy nameralo.Ale zase kamoska ich mala na radiatore a ked si ho jednoducho vypla,ci ubrala tak tym usetrila.Ale zase to beriem teraz aj z uhla vlastnej kotolne,ze clovek ma svoju kotolnu,asi kuri plynom,cize teplo by platil 2krat.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od emilia25:

@frantisekca na tom,ze ten pan ma vlastny kotol a…
@emilia25 ked sa odpajal od centralneho kurenia, tak na to musel mat suhlasy, spravcu, spolocenstva vlastnikov. Ked suhlas nemal a spravil to ma vlastnu past, zak ho to teraz dobehlo. A ak by mal suhlasy, tak by vedel, ze pomerovu cast nakladov na kurenie by platil tak ci tak.
Odpovedať
musím súhlasiť s názorom, že v bytovom dome sa teplo prenáša stenami, stropmi.. Je to obrovská časť nákladov, ktoré môže a nemusí dokurovať pán s vlastným kotlom. Ide iba o to, ako je kto naučený. Moja mama mávala bežne v činžiaku 26°C, áno!. Ked som bol u nej, potil som sa a nevedel som dýchať. Ja som mal vypnuté kúrenie v činžiaku úplne, dokonca v spálni som mal otvorené okno. V obývačke som mal 21, v spálni 18. Mňa susedia vykurovali.. Vtedy som však merače tepla nemal.. Koľko mali susedia okolo mňa, ked ja som nemusel vôbec kúriť? Vtedy sme to mali rozrátané rovnako podľa m2 plochy, bez ohľadu na teplotu v byte. Niekto plytval, niekto šetril pre celý činžiak. Dnes kúrim vo vlastnom dome na 21 v obývačke.. V činžiaku by som kúriť vôbec nemusel, keby som mal rozmaznaných susedov.. Ale nemôžem povedať, že by som teplo nepotreboval, to teplo mi dodávali susedia.. Oni vykurovali mňa. Keby som potreboval vyššiu teplotu, tak otvorím radiátor a dokúrim.. ALE nikdy nemusím vykurovať všetko teplo, lebo minimále 70% dostávam cez steny-podlahy. Takže podieľať sa na spoločnej spotrebe činžiaku je oveľa spravodlivejšie, ako nepodieľať.. A odpíliť sa od spoločného zdroja nemusí byť to najmúdrejšie a najspravodlivejšie riešenie a to aj v prípade, že všetci v činžiaku budú mať vlastné kúrenie... Vždy bude ten, čo kúri menej, doplácať na toho, čo bude plytvať. Najideálnejšie riešenie by bolo odsúhlasiť bytovú tepotu a nastaviť a zaplombovať termostatické hlavice na danej teplote.. To je však proti ľudským právam...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zita19:

@emilia25 ked sa odpajal od centralneho kurenia, …
@zita19 od roku 2001 som odpojeny.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zicher:

musím súhlasiť s názorom, že v bytovom dome sa te…
@zicher pytam sa iba ci ja tiez navykurujem susedov, tiez su dochodcovia a ja mam platit teplo ktore vykuruje ich a aj moj plyn?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od danovci2:

@zicher pytam sa iba ci ja tiez navykurujem sused…
@danovci2 je mi ľúto, ale to sú fakty.. Ano, prestup tepla je z oboch strán steny a tým smerom, kto má v byte teplejšie ako sused, tak on vlastne vykuruje suseda.. V tomto prípade sa v praxi nedá striktne stanoviť kto na koho dopláca. Neexistuje žiadne absolútne spravodlivé rozdelenie nákladov. Ako som napísal v predošlom príspevku, jediné spravodlivé riešenie je mať spoločný zdroj a rovnako nastavené termohlavice a následne rozpočítavať náklady podľa M2 bytu. A to bez ohľadu kto kde býva, či pri stene, na prízemí, alebo na vrchu činžiaku. Ale to by muselo byť zazmluvnené a odsúhlasené všetkými vlastníkmi, dodržiavané zaplombovanými termohlavicami, čo je v praxi zrejme nedosiahnuteľné. Našťastie som už vo vlastnom a bačujem si vastným kúrením v samostatne stojacom dome..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zicher:

@danovci2 je mi ľúto, ale to sú fakty.. Ano, pres…
@zicher ešte aby som bol aj trochu nechcene vulgárny, tak odpojiť sa od centrálneho vykurovania v byte, kde som obklopený ostatnými nájomníkmi so spoločným kúrením bol vlastne v ľudovej terminológii nazvaný výrazom- vjeb..nie so susedmi.... Pretože nikdy ten, čo bude iba dokurovať nebude mať také náklady, ako tí, čo musia zaplatiť všetky prestupy, straty v kotolni a straty v teplovodnom potrubí.. Takže návat podielovému rozdeleniu nákladov je iba návrat k akej-takej spravodlivosti.. Otázka na pána znie, prečo ste sa odpílili od centrálneho vykurovania? Odpoveď je, lebo ste chceli ušetriť.. Inak by ste to predsa neurobili.. Ale šetrili na úkor ostatných, lebo im sa rozdelilo aj teplo, ktoré ste spotrebovali vo vašom byte.. Takže 23 rokov ste s ostatnými vlastne vyjeb.. vali.. Vlastne by ste mali byť šťastný, že vám to tak dlho vydržalo a nie sa sťažujete, že vám stúpli náklady. Ospravedňujem sa všetkým za expresívny výraz, ale to slovo dokonale vystihlo danú situáciu..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zicher:

@zicher ešte aby som bol aj trochu nechcene vulgá…
@zicher az tak jednoznacne by som to nevidel. Ludia platia za straty v kotolni, na druhu stranu sa ich na to sklada vela, skladaju sa na kotol, revizie, opravy. Ked sa ale panovi pokazi kotol, plati si ho cely sam, revizie si tiez plati sam. Dalej vychadzajme z toho, ze v byte nema zimu ani on ani susedia, teda nikto nikomu nekuri. Teda sa rozhodol, ze si to bude spravovat sam a ci mu to dlhodobo setri alebo nie je jeho vec. Na vykurovanie spolocnych priestorov by prispievat kazdopadne mal. Predpokladam, ze vo vzorcoch rozpoctu by sa tato ciastka mala dat najst.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od igor256:

@zicher az tak jednoznacne by som to nevidel. Lud…
@igor256 ano tu polozku samozrejme ze platim a aj do fondu oprav prispievam nemalu ciastku lebo je to vypocitane na metre štvorcove a moj byt je dost velky. Ale mne logika neda ze mam platit za teplo ktore mi ,,akoze " dodavaju a ano kotol a vsetku udrzbu komin a reviziu si platim sam a nik mi neprispieva. Proste je to nespravodlive co sa tyka tej dodavky tepla. Lebo termostat mam nastaveny na urcitu hodnotu v zime na 22 stupnov a boli obdobia ked ja som si uz kuril a moji susedie este nie lebo nezacala vykurovacia sezona. Priste len diskutujem a uvazujem ako tuto danu situaciu vyriesit
Odpovedať
@zicher nemozes sa cisto len na zaklade domnienok tak radikalizovat... Je X scenarov, ktore mohli viest k tomu odpojeniu... @danovci2 ja by som to videl tak, ze tie meraky meraju, kolko tepla dodali radiatory do budovy. Ked sa vsetky meraky v budove spocitaju, zisti sa kolko tepla budova spotrebovala. Mas potrebu tepla na m². Podla merakov mas aj to, kto kolko tepla na m² dodal. No a nejako z toho odvodit, kto kolko dodal tepla do spolocnych priestorov. Kto ako svoj podiel tepla dodal, by malo byt z rovnice vylucene. Niekto si ho nakupil od teplarne, niekto si ho vyrobil sam. Akurat medzi sebou by ste si mali vyrovnat rozdiely, ked niekto do spolocnych priestorov pustil svojho tepla viac a niekto menej, tiez mozno existuje nejaky prepocet, medzi susediacimi bytmi. Kazdopadne, podla mna by si nemal platit teplarni, alebo kotolni, lebo ti nic nedodala - nic si od nej neodobral. Jedine ak si medzi sebou susedia vycitate kto komu kuri, ma spravodlivy zmysel, aby mali merace vsetci (aj ty) aby ste sa mohli porovnat. Ale urcite nie ako podklad na nejaku fakturaciu, kedze nemeraju teplo "od nich" ale tebou vyrobene...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zicher:

@zicher ešte aby som bol aj trochu nechcene vulgá…
@zicher Pri svojej dedukcii vychádzaš z pravdepodobne mylného predpokladu - že sa majiteľ odpojil z centrálneho zdroja preto aby ušetril na energiách. Mylný názor to je podľa mňa preto lebo on sa odpojil aby ušetril na cene za energie. Pretože cena za jednotku energie z plynu je (vtedy bola) podstatne nižšia ako za jednotku energie z centrálneho zdroja. Minie rovnaké množstvo energie ale stojí ho to menej. Keď som býval v paneláku v Košiciach, ktorý bol napojený na výmenníkovú stanicu a tá na centrálnu kotolňu pre mesto tak tiež sa jeden sused takto odpojil a mal vlastný plynový kotol - presne z tohoto dôvodu. Pre neho bolo ešte plusom, že si kúril kedy chcel a keď som k nemu občas zašiel tak aj v zime radšej v kraťasoch pretože tam mal trenírkovú teplotu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od danovci2:

@zita19 od roku 2001 som odpojeny.
@danovci2 takže až postupne s teba vyšlo že si odpojený viac ako 20r , to siza ten čas nemusel nič doplácať?tiež som býval v paneláku , tam sa rozpočitávalo teplo jednak z meračov tepla, ten meria len vtedy ak tam prúdi voda, to si mohol každý nastaviť ako chcel, niekto vypol lebo mu kúrili všetci susedia a niekto mal otvorené naplno a vetral otvorením oknom ale každý musel povinne platiť 30% nákladov z centrálnej kotolne, to sa všade určovalo ináč ale museli sa na tom dohodnúť nadpolovičná väčšina, tak sa nikdy neoplatilo odpojiť sa od centrálneho , lebo jednu čiastku si platil vždy, kto chcel mať teplejšie prikúril si , naviac každá miestnosť má rôzne zisky/straty od svetovej strany, južné vždy teplejšie, , v kuchyni sa varí a tam je kopa tepla s varenia, niekde býva kopa ľudí vykurujú svojim teplom, každý má rôzne elektrospotrebiče ale každý jeden i kúri rada pre teba, vymeň si veľký byt za jednoizbový a do smrti budeš mať zo zisku na akékoľvek kúrenie, tiež som mal takého darobného príbuzného ktorý nevedel vymeniť zbytočne veľký byt, že kde to všetko dá , nuž niekomu daruj alebo vyhod
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@danovci2 takže až postupne s teba vyšlo že si od…
@duzu Tuším začiatkom roka sa zmenil zákon a zároveň vstúpil do platnosti, v ktorom sa pojednáva o spôsobe rozúčtovania tepla za priestory v objektoch napojených na centrálny zdroj. Zmenil sa samotný algoritmus prepočtu rozúčtovania. Preddavkové platby mala nastavené na doterajší spôsob rozúčtovania. Preto jej až po tejto vykurovacej sezóne prišiel markantný nedoplatok. Príde mi divné, že jej chcú nainštalovať merače tepla na radiátory v byte. Priznám sa že mi nieje jasné ako správcovskej spoločnosti pri rozúčtovaní tepla môžu pomôcť merače tepla na radiátoroch, ktoré niesu napojené na centrálny zdroj tepla ale na lokálny pre byt - plynový kotol v byte. To bude hodne krkolomný prepočet. Alebo je dosť možné, že jej dajú preplatiť všetko teplo odovzdané radiátormi bez ohľadu na to, že tie niesu vôbec napojené na centrálny zdroj tepla.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@duzu Tuším začiatkom roka sa zmenil zákon a záro…
@toky1 Skôr myslím, že tie merače sú v jeho záujme a spravodlivého rozúčtovania pomerného tepla.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@duzu Tuším začiatkom roka sa zmenil zákon a záro…
@toky1 merače tepla ? poriadna blbosť čo tam chcú namerať? koľko tepla išlo z jeho kotla na teplo a zbytok na ohrev vody, @frantisekca už sa nikdy nezistí koľko tepla išlo od neho alebo k nemu, práve preto tam má byť určená pevná čiastka, bez ohľadu na to či niekto kúri alebo nie
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@toky1 Skôr myslím, že tie merače sú v jeho záuj…
@frantisekca Akože to čo namerajú merače na jeho radiátoroch bude na jeho faktúre mínusová položka?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od danovci2:

Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom vyu…
@danovci2 tak som zvedavy ci sa Vam nieco podari. My si tak isto kurime vlastnym kotlom, platime za spotrebovany plyn a udrzbu kotla. To, ze musim platit do FOU aj za vsetky naklady suvisiace s prevadzkou spolocneho kotla, na ktory su napojene spodne byty v dome, som uz predychal, ale ze mam este aj platit 73% z celkovych nakladov za dodavku tepla do centralneho kotla (tzv. "zakladna" zlozka) rozratane podla plochy bytov, to mi dnes vyrazilo dych. Na rocnom vyuctovani chce spravca zaplatit za minuly rok 322 EUR navyse! Toto ze ma byt to "spravodlivejsie" rozratavanie nakladov, o ktorom vsade okolo pocuvam??? 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️ Akurat tak na slovensky (babracky) sposob! Celkovo je to u nas nastavene tak, ze 73% ma ist od podlahovej plochy (VSETKYCH) bytov v dome, a len 23% od nameranej (pomerovej) sporeby. Motivacia setrit pre vsetkych! 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️ Ze boli namontovane dialkovo odpocitavane pomerove merace tepla do kazdeho byt (napojeneho na spolocnu kotolnu), to je uz uplna parodia... Inak, v zakone sa pise: Ak sú v objekte rozpočítavania aj byty alebo nebytové priestory s individuálnym vykurovaním, cez ktoré prechádzajú spoločné rozvody vykurovacej sústavy,... Tomuto celkom nerozumiem v akej suvislosti, kedze to nie je pripad nasho bytu, ziadne rozvody cez nas nejdu. Skusim oslovit aj media, ci niekto pozna detailne tuto novelu. Spravcovi som napisal dnes, len moju reklamaciu preposlal externej firme, uvidim aka bude odpoved.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od vladoba21:

@danovci2 tak som zvedavy ci sa Vam nieco podari…
@vladoba21 Správcovské spoločnosti pri výpočtoch vychádzajú zo zákona. Oni nemôžu za to, že zákon je deravý - za to môžu zákonodarcovia. To je tá tlupa v parlamente kebyže si sa náhodou hanbil opýtať... Médiá teraz riešia ficostreľbu a Dankove excesy. Neviem, či na toto budú mať čas, to nieje na titulky do novín.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?