Kategórie

Záhrady

Vlastná záhrada je zväčša niečím, čo sa nám spája prinajlepšom s idylickou predstavou dôchodkového veku. Na druhej strane, pre mnohých je práca v záhrade takmer každodennou realitou. Tento článok je určený ľuďom, ktorí so „záhradničením“ nemajú žiadne alebo len malé skúsenosti.

Určite však platí, že drvivá väčšina dnešných mladých mestských ľudí si prácu v záhrade dokáže predstaviť len ťažko. Napokon, už dávno nie sme odkázaní na plody našich záhrad a širokú škálu potravín si môžeme nakúpiť v supermarkete. Pre mnohých ľudí má slovo „záhrada“ práve odstrašujúci účinok a v mysli sa im vynorí tvrdá drina, záhradkársky magazín a život na vidieku - teda veci, ktoré nemusia pôsobiť vábne (aspoň nie na prvý pohľad). Ponúka sa však aj niekoľko iných pohľadov na záhradu a prácu v nej, ktoré by mohli našu zažitú predstavu aspoň trochu zmeniť.

Záhrada ako zdroj bio potravín

V dnešnej dobe je v trende bio-ovocie a bio-zelenina. Biopotraviny sľubujú vyššiu kvalitu, ktorá sa, bohužiaľ, odráža aj v ich vyššej cene. Všetko kvalitné niečo stojí. Ale čo, ak by existovala možnosť dopestovať si vlastné bio-ovocie a bio-zeleninu? Nepôsobí to lákavo? Pretože nič nie je tak “bio”, ako to, čo si dopestujeme vo vlastnej záhrade! A to vďaka tomu, že máme kontakt s plodmi po celý čas ich rastu až po zber. Druhá vec je, že takéto potraviny majú pre nás určite vyššiu hodnotu, pretože vidíme námahu, ktorá sa nachádza za ich dopestovaním.

V neposlednom rade môže ovocie a zelenina predstavovať zaujímavú finančnú úsporu, pretože, aspoň čiastočne môžeme obmedziť nakupovanie bio-potravín zo supermarketov a farmárskych trhov. Ponúka sa námietka, že aj starostlivosť o ovocie a zeleninu niečo stojí. To je pravda, okrem času a práce, starostlivosť o záhradu vyžaduje aj isté finančné prostriedky. Avšak v prípade udržiavanej záhrady sa tieto náklady dokážu zúročiť. Je možné pestovať plodiny, ktoré sú „finančne nenáročné“. Záhradničenie určite súvisí s pojmom „hospodárenie“ vo všetkých jeho významových rovinách.

Hodnota práce

V dnešnej dobe väčšinou pracujeme nemanuálne. To znamená, že väčšina z nás celý deň sedí za počítačom, alebo sedí niekde bez počítača. Ak patríme do tejto kategórie ľudí, máme tendenciu nedoceňovať hodnotu manuálnej práce. Vďaka práci v záhrade môžeme znovuobjaviť hodnotu manuálnej práce a nadviazať dávno prerušený kontakt s prírodou.

Mnoho ľudí sa napríklad začne uvedomovať zmenu ročných období a cykly, ktoré v prírode vládnu a ktoré si možno dovtedy nevšímal. Pri práci v záhrade má všetko svoj čas. Takéto vnímanie času je istým spôsobom obohacujúce.

Oddych a sebarealizácia

Práca v záhrade (v rozumnej miere – teda nie na veľkostatku) môže byť oddychom, odreagovaním sa. Možno to znie paradoxne, ale pre ľudí patriacich do kategórie opísanej vyššie to skutočne platí. Aj to je dôvodom, prečo sa záhradničenie dnes znova dostáva do módy. Práca v záhrade môže pre mnohých znamenať zaujímavý spôsob sebarealizácie, pretože pri tejto činnosti vidíme plody svojej práce.

Priestor na experimentovanie

Vlastná záhrada, alebo záhradka môže byť priestorom na experimentovanie s pestovaním zaujímavých plodín, ktoré môže priniesť pestrosť do nášho jedálnička. Vďaka globalizácii sa dajú aj u nás zohnať semienka, alebo priesady rastlín, ktoré sú, takpovediac exotické, ale zo skúsenosti vieme, že ich dokážeme dopestovať aj v našich zemepisných šírkach a dĺžkach.

Ak aj záhrada nebude vašim zdrojom obživy, môže sa stať priestorom na experimentovanie. A ktovie, možno sa vám raz podarí vypestovať niečo, s čím vyhráte záhradkársku súťaž!

Bylinkové záhony

V posledných rokoch môžeme badať častejšie používanie byliniek na dochucovanie jedál. Napríklad k obľúbenej talianskej kuchyni neodmysliteľne patrí čerstvá bazalka, a to ideálne bazalka z vlastného bylinkového záhona. Záhrada je skvelým priestorom, kde si dopestovať bylinky rôznych druhov. Takýto záhon pôsobí dokonca vďaka pestrým farbám kvitnúcich bylín aj príťažlivo pre oči.

A s bylinkami súvisí aj ďalšia vec. A tou je možnosť prípravy vlastných bylinkových čajov, ktoré nasušíme a môžeme používať v zime, alebo aj čerstvé. Nie je nad čaj z čerstvej mäty, medovky alebo šalvie!

Mestské a komunitné záhrady

Komunitná záhrady začali vznikať v USA v 90-tych rokoch 19. storočia. Pôvodne vznikli ako možnosť pre ľudí, ktorí stratili prácu, aby si mohli dopestovať nejaké plodiny pre svoju obživu. Zároveň mali mať edukačný charakter - naučiť mladých nezamestnaných ľudí pracovať. V poslednej dobe sa aj u nás pomaly rozširujú projekty mestských a komunitných záhrad. Ide o zaujímavé projekty, ktoré spájajú komunitu, prinášajú plody (doslova!) práce a vytvárajú v mestách zaujímavý priestor pre stretávanie sa, oddych a podobne.

Komunitná záhrada môže byť skvelým miestom pre trávenie voľného času pre celé rodiny. Zároveň tvorí priestor, v ktorom môžu mestskí ľudia nadobudnúť kontakt s pôdou, záhradničením a niečo nové sa naučiť (aj od starších a skúsenejších ľudí). Niektoré komunity organizujú aj spoločné opekačky, grilovačky a zaváračky, kde spoločne trávia čas a užívajú si plody svojej práce.


Fotografie: isifa / Shutterstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)