Kategórie

Kupujeme nábytok - ako na to?

Pri zariaďovaní interiéru je potrebné myslieť na mnoho vecí a neodmysliteľnou súčasťou je aj výber nábytku. Nábytok je zariadenie, ktoré sa vyskytuje v byte, dome či v pracovných priestoroch. Rôzne druhy nábytku majú okrem estetického významu aj ten praktický. Skrine, komody či poličky sú v byte nevyhnutné, slúžia ako úložný priestor na rôzne predmety. K nábytku patria aj stoly, stoličky, postele, ktoré zasa slúžia na oddych, alebo napríklad jedálenské alebo písacie stoly.

Kúpa nábytku nie je najlacnejšou záležitosťou a zvyčajne si ho vyberáme na dlhé roky, preto by mal čo najviac spĺňať naše predstavy a požiadavky. Nie vždy sa nám podarí nájsť presne taký kus nábytku, ktorý sa nám hodí do miestnosti, preto je výbornou možnosťou výroba nábytku na mieru. Cena je v tomto prípade o niečo vyššia, no zhotovia vám kus presne v takých farebných kombináciách a materiáloch, aké budete potrebovať.

Ako si vybrať nábytok

Zariaďovanie bytu je jedným zo spôsobov realizácie, kedy je možné využiť svoju kreativitu a tvoriť podľa svojich vlastných predstáv. Ľudia, ktorí radi vymýšľajú, majú vkus a dobré nápady, najradšej zvolia práve túto možnosť. Ak však nápady chýbajú, existujú aj iné spôsoby ako si výbere nábytku môžeme poradiť. Na trhu je mnoho rôznych časopisov i internetových stránok zaoberajúcich sa tematikou bývania. Tí, ktorí však radi vidia všetko na vlastné oči, môžu navštíviť jednu z mnohých predajní s nábytkom.

Predajne majú už vopred vytvorené návrhy, čo ponúka zákazníkovi bohatú inšpiráciu a možnosť nakúpiť si také kusy nábytku, ktoré sa k sebe naozaj hodia. Pre ostatných, ktorí si najradšej dajú poradiť od odborníka, existuje možnosť využitia služieb interiérového dizajnu. Interiérový dizajnér je poradca v oblasti bývania, zaoberá sa estetickým vybavením interiéru a so zariadením vášho bytu a vkusného usporiadania nábytku si hravo poradí - rovnako ako tomu bolo pri tejto vizualizácii spálne..

Patinovaný nábytok

Niektorí z vás už možno počuli o patinovanom nábytku. Ide o vytvorenie originálneho kusu nábytku, ktorý dosiahneme prerobením poškriabaného či starého nábytku.

Patinovanie sa robí za pomoci šmirgľového papiera alebo elektrickej brúsky – prebrúsime všetky hrany, miesta okolo úchytiek. Povrch sa potom natrie bielou farbou, ktorú necháme zaschnúť. Suchým štetcom potom nanesieme tónovacie farby. Farba začne schnúť a vtedy ju treba začať utierať vlhkou handrou v jednom smere riadiac sa štruktúrou dreva. Pre vás čo radi experimentujete a radi sa obklopujete nedokonalými vecami dýchajúcimi starodávnou atmosférou, je táto technika ako stvorená.

Ako sa starať o nábytok

Do kvalitného nábytku sa oplatí investovať, no aj o ten sa treba starať, aby dokázal slúžiť čo najdlhšie a vyzeral krásne aj po rokoch. Starostlivosť o nábytok je jednoduchá a pritom efektná. Nábytok treba čistiť suchou alebo vlhkou handričkou s použitím saponátu. Treba si dávať pozor na agresívne látky, ktoré môžu pripraviť obsahovať a poškodiť tak plochu nábytku.

Ak používate prípravky na ošetrenie nábytku či proti prachu, nestriekajte ich priamo na nábytok, ale na jemnú handričku. Otestujte jeho reakciu s nábytkom najprv na menej viditeľné miesto, až potom aplikujte na celú plochu. V žiadnom prípade sa nesnažte čistiť povrch pomocou ostrých predmetov ani drôtenky. Nezabúdajte, že váš nábytok bol vyrobený tak, aby zvládol určitú záťaž. Preto dbajte na to, aby ste zásuvky, skrine, police či komody príliš nepreťažovali.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)