Kategórie

Krby

Krb je odnepamäti symbolom rodinného tepla a rodinnej pohody. Pri slove krb si azda každý spomenie na to, ako aspoň raz v živote obdivoval krásny krb v nejakom americkom béčkovom vianočnom filme. Aj preto si podvedome krby spájame so sviatočnou a výnimočnou atmosférou, ktorú dokážu vytvoriť.

Z histórie krbov

Krby nahradili staroveké ohniská. Preto sa na vynájdenie krbu môžeme pozerať ako na prenesenie ohniska z vonku do vnútra príbytkov.
Stredoveké ohniská sa stavali v strede miestností a dym bol odvetrávaný dierou v strope. Neskôr sa v novoveku ohniská presunuli zo stredu miestnosti ku stene a dym bol odvádzaný komínom. Z týchto období pochádza niekoľko inovatívnych prístupov k stavaniu a dizajnovaniu krbov. Krby začínajú mať rôzne tvary a vyrábajú sa z rôznych materiálov (napr. liatina, keramika a pod.) tak, ako ich poznáme dnes.

Kachle a pece

Krby kedysi zdobili a vykurovali prevažne sídla bohatých pánov, ale v domácnostiach obyčajných ľudí sme sa mohli stretnúť skôr s krbovými kachľami, alebo pecami, ktoré okrem vykurovacej funkcie plnili aj funkciu kuchynského sporáka.

Pece majú tiež svoje čaro, ale dnes by sme ich prijali skôr kdesi na chalupe (kam nepochybne patria), ako doma v obývačke. Ďalším pomerne rozšíreným spôsobom vykurovania bolo vykurovanie prostredníctvom keramických kachieľ, ktoré majú výhodu dobrej tepelnej vodivosti. Rozdiel medzi krbom a kachľami je ten, že kachle nie sú zabudované do steny, ale stoja v priestore, pričom do steny ústi len komín.
Neskôr začalo byť v domoch bežne dostupné centrálne vykurovanie (alebo aspoň plynové vykurovanie) a krby, kachle a piecky začali postupne zanikať.
Ale dnes zažívajú svoju renesanciu a postupne sa vracajú do našich obydlí, kde pomáhajú vytvárať teplo domova.

Dve vlastnosti krbu

Na krb sa môžeme pozerať ako na estetickú záležitosť. Krb by mal byť nainštalovaný do interiéru, do ktorého sa hodí a tvorí tak jeho organickú súčasť. Preto je na výber množstvo rôznych dizajnových riešení. Okrem estetickej stránky nesmieme zabudnúť aj na funkčnú stránku krbu, napriek tomu, že dnes je pomerne bežné nahliadať na krb ako na prevažne estetický objekt.

Typy krbov

Krby na pevné palivo

Najklasickejším druhom krbu je krb na pevné palivo. Pevným palivom sa zväčša rozumie palivové drevo, alebo drevené brikety.
Podľa konštrukcie a použitia rozdeľujeme krby na pevné palivo na teplovzdušné a teplovodné.

Teplovzdušný krb je výhodné inštalovať tam, kde chceme aby krb vyhrieval iba jednu miestnosť, prípadne menší objekt (napr. malá chata). Krb je skonštruovaný tak, aby zohrieval krbovú vložku a vzduch v krbe a následne ho odvádzal do priestoru.

Teplovodný krb dokáže okrem vyhrievania priestoru sálavým teplom zohrievať aj vodu v teplovodnom výmenníku, ktorú je možné použiť ako úžitkovú vodu v kúpeľni, alebo ju natlačiť do radiátorov, prípadne podlahového kúrenia.

Plynový krb

Niektorým ľuďom, trpiacim na alergie môžu spaliny, ktoré vznikajú horením dreva škodiť. V takomto prípade je možné siahnuť po plynovom krbe, ktorého výhodou je, že po spálení paliva nezostáva žiaden prach ani popol.

Z estetickej stránky nám horenie dreva v krbe príde ako prirodzené, pretože s horením dreva máme bežnú skúsenosť. To je dôvod, prečo sa mnohí ľudia boja plynového krbu. Predstavujú si, že plameň plynového krbu horí rovnako ako plameň plynového sporáka. Nie je to však pravda.

Vďaka modernej technológii je možné docieliť imitáciu horenia dreva a tieto krby pôsobia veľmi luxusne a elegantne vďaka rôznym možnostiam zdobenia krbovej vložky. Dokonca sa do moderných interiérov hodia väčšmi ako krby na pevné palivo. Čerešničkou na torte je to, že k takýmto krbom existuje diaľkové ovládanie, takže môžete krb „naštartovať“ keď sedíte na pohovke, alebo keď prídete do miestnosti bez toho, aby ste vynaložili veľkú námahu.

Elektrický krb

Okrem vyššie spomínaných dvoch typov krbov existuje aj ďalší. Je ním elektrický krb. Po tomto druhu krbu pravdepodobne siahnete v prípade, že vaša stavba nemá komín, alebo je nevhodne umiestnený. Takýto krb je skutočne len akousi napodobeninou romantického krbu na pevné palivo. Tu už je možné hovoriť skôr o estetickej stránke, ako funkčnosti. Ale elektrické krby sa stále vyvíjajú a možno raz príde ich čas.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)