Pestovanie zeleniny na vyvysenych zahonoch - realne skusenosti

Zobraz úvodný príspevok
Na jesen som si zhotovil vyvysene zahony zo starych dosiek o vyske cca 25-30cm. Styri su s rozmerom 1x2,5m a dalsie styri s rozmerom 1x8m, dokopy zhruba 42 m2. Inspiroval som sa clankom Igora Ljadova. Po polozeni konstrukcie na zem som vykopal na hlbku jedneho ryla zeminu. Skladba zahonov je odspodu: hrube drevo, stare kusy dreva, hrube konare, tenke konare, slama, listie (aj orechove), zemina (tu co som pretym vykopal), trochu polovyzreteho kompostu (asi aj dost kysly, nakolko som tam daval vela jablk z celej zahrady). Chystam sa to este vsetko posypat dolomitnym vapencom a drevenym popolom z krbu, posledna vrstav bude tvorit nejaky kvalitny substrat (asi 5 cm). Ma niekto skusenosti s podobnym pestovanim? Kedze takyto zahon by sa mal skorej zahrievat, malo by sa dat vysadzat zeleninu skorej ako klasickym sposobom. Planujem to na prve tyzdne prekryt netkanou textiliou. Ma s tym niekto skusenosti? Alebo ake doporucenia by ste mali napr. ohladne kombinovania typov zeleniny atd. Vdaka.
Odpovedať
Profilova fotka
@darthez dufam ze sa zadari tak ako min. rok :) ... tusim black from tulla, az sladka, velka az 300-350g , som zvedavy na ne aj ja sam :)
Odpovedať
@andyfoto 300g? tak to je riadny macek :) hehe
Odpovedať
Profilova fotka
@darthez skusil som zobrat len pre zaujimavost, videl som take velke rajciny, ale trhali sa , praskali, schli... tato na foto vyzera uplne inak, som zvedavy
Odpovedať
@kenir @andyfoto aký máte prosím priestor medzi jednotlivými vyvýšenými záhonmi (aby sa dalo medzi nimi kráčať) - Ďakujeeem :)
Odpovedať
Profilova fotka
@senovlastnombyvani tak toto som nikdy nepocital :D, ale tak aby sa dalo medzi nimi chodit, aby som sa vedel normal kolmo k tomu postavit... netusim, cca 40-50cm
Odpovedať
@andyfoto Ďakujeeem - ja som počítala tak cca 50cm tiež - potešil si ma :)
Odpovedať
@senovlastnombyvani my máme viac, aby sme sa pohodlne mohli k nim dostať aj s fúrikom
Odpovedať
@hizanka my ešte len plánujeme... ešte máme čas kým to zrealizujeme - len som sa dopredu chcela informovať, koľko je asi fajn - ale fúrik, je veru dobrý nápad. Porozmýšľam :) Ďakujem za tip :)
Odpovedať
Vyborne fungovali vlani, ziadna burina, urychleny rast, vsetko som musel doslova krotit. Na podiv, na malu plochu sa zmesti ovela viac. Pouzil som tiez cerveny smrek, zvnutra folia, zvonku drevo natrete belinkou (ochrana + lazura), naplnene najprv konarmi a bio odpadom, potom zeminou. Na jar vzdy naveziem kompost na vrch a premiesam, ziadne rylovanie. Kvetinace su vyssie, male dosky pri zemi stracaju vyznam, clovek sa musi zohybat rovnako, pri takomto rieseni chrbat netrpi.
Odpovedať
@mareklin nadhera !. pls dosky si ako spajal? lepene / srobovane / klince? + aka je velkost toto zahony na predposlednej fotke? dakujem
Odpovedať
@darthez ja tam vidim L uholnik zvnutra :-) Klince, lepidlo by to neudrzali
Odpovedať
Profilova fotka
@andyfoto nezostali vam prosím semená z rajčín, tie tmavé sladké? kupim
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ano, nechcel som zvonku spatit drevo srobami. Z vnutornej strany mam L-kove profily, zasunute su do zeme cca 50cm a cca 3cm pod hornym okrajom vrchnej dosky. Kazda doska je prichytena na kazdej strane 2mi srobami. Najdlhsie "kvetinace" maju 3m a 2.3m, tie maju zelezny profil este aj v strede.
Odpovedať
@darthez Ten ma 1x1m (1,05x1,05 vonkajsi rozmer, 95x95cm vnutorny, doska ma 5cm a su prekladane)
Odpovedať
Profilova fotka
@nefertiti7 nie nie, kupil som iba 6ks, vsetko zasadene
Odpovedať
@mareklin dakujem, mas to super. tiez sa na podobne chystam toto leto, ked uz bude zajrada ako tak vyriesena. nech ti to pekne rastie
Odpovedať
@darthez Vdaka. Tento rok planujem este natahat a zautomatizovat kvapkovu zavlahu v kvetinacoch. Vela stastia pri stavbe, ak budes mat otazky nejake, napis.
Odpovedať
@mareklin v mojom sa dari veru aj burine.
Odpovedať
@mareklin este otazocka: "naplnene najprv konarmi a bio odpadom, potom zeminou" ake konare si daval? je rozdiel ci ovosny strom alebo nie? bio odpad myslis kompost alebo listie, trava atd...? zeminu si kupoval si normalnu zo zharady si dal. dik
Odpovedať
@senovlastnombyvani Ja som daval priblizne 60 - aby sa mi zmestila kosacka, kedze tam planujem vysadit travu a potom kosit.
Odpovedať
@darthez konare z ovocnych stromov, casti kmenov, nech si odhnivaju pomaly na spodu. Na to mensi odpad ako trava, a tazsia zemina. Nekupoval som nic, je tam navozena zemina zo zahrady, z vykopu pre jazierko. Daval som ju vsak rovnako ako bola povodne, cize spodna na spodok, vrchna na vrch. Kompost davam vzdy na jar na vrch vrstvu.
Odpovedať
@mareklin super dik. pytal som na konare kvoli tomu ze mam dostupne len z ne-ovocnych stromov (jasen, buk). maju aj take vyznam ci ani nie?
Odpovedať
@darthez áno, treba sa vyvarovať iba drevu z ihličnanov a orecha. Všetko z orecha použiješ iba na mulčovanie orecha.
Odpovedať
@stastnyjim dakujem za radu :) uz sa neviem dockat na domace pestovanie zeleniny a byliniek
Odpovedať
@darthez tak to ti verím, my začíname na vyvýšených záhonoch už tretiu sezónu. Našiel som pár fotiek, tak pripojím, možno niekoho inšpiruje. Kľudne sa pýtať, veľa vecí by som už pri budovaní záhonov robil inak.
Odpovedať
a ešte zopár fotiek z minuloročnej džungle.
Odpovedať
Profilova fotka
@stastnyjim vobec nevylamujes paradajky?
Odpovedať
@andyfoto ale vylamovali sme, ale niekedy sa aj pozabudlo :( a keď som pod paradajky a cukety nanosil slamu, tak aj polievať sme zabúdali, ale paradajkám, paprike aj cuketám sa darilo. Cukety sme mali napríklad až do konca októbra a stále boli na nich kvety, ale to bolo vďaka teplému počasiu čo bolo minulý rok.
Odpovedať
@stastnyjim teple pocasie? a kde? u nas prsalo a prsalo cele leto :-(
Odpovedať
@atlaska tak minulý rok pršalo veľa to je pravda aj tu na Žitnom Ostrove, ale teplé počasie prevládalo až do začiatku novembra. V polovici októbra sme zberali zo záhonu uhorky nakladačky, ktoré sme neskoror zasadili :)
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?