Základové pásy - hľadanie riešenia

Zobraz úvodný príspevok
Dobry den. Uz dlho studujem zaklady a cim viac sa docitam tym vacsi mam v tom zmatok :-D . Budem stavat na zakladovych pasoch, toto riesenie je podobne @mio23, chcem pocut nazor dalsich ludi, nieje to takto prehnane a zbytocne drahe riesenie?Chem to robit svojpomocne, steny budu asi z Ytongu hrubky 25cm, na dosku pojde dalsie EPS z interieru. Byvam v oblasti podobnej popradu. Privitam, kazdy nazor. Dakujem
Odpovedať
1
2
@fricko penove sklo sa mi nejak nepaci a moj architekt/projektant ho zatial tiez nepreferuje. Jemu verim, podla mna je dobry a hlavne precizny. Material ziska nohy, pretoze zijem na Slovensku a byvam dalej od miesta stavby, ktora je teraz skoro hole pole. Nemam tam zatial plot a dlho ani nebude, iba by zavadzal a znicil sa. Nikoho aj tak nezastavi. Mam bohuzial skusenosti za poslednych par rokov, ze materialovy turizmus sa nehra na farbu pleti. Nieco za nic je lakave vsade a vzdy.
Odpovedať
@mio23 no kde si
Odpovedať
Profilova fotka
@kriloter co riesite bezomna? :-D limitujem svoje pisanie... 1000 pismeniek denne pre modru a som prekrocil dnes limit :-D
Odpovedať
Profilova fotka
Dobrý deň. Kvalitný betón dosiahnete použitím silného vibrátoru. Ponúkam kvalitné a cenovo dostupné vibrátori do betónu bez ktorých sa nezaobíde žiadna stavba. Viac informácii o cenách v mojom profile.
Odpovedať
Profilova fotka
@mio23 ,,najnovsia studia potvrdzuje ze izolovat treba uz pod platnou domu ak v interiery pod poter planujem davat nad 20cm eps... ,,- prosím ťa mohol by si ma nasmerovať kde by som sa k tej štúdii dopracoval? Ak je skutočne tak, myslíš, že by 10cm.stačilo? Samozrejme stým, že tepelný odpor dorovnám eps-kom na zákl.platni.Prvá vymurovaná rada z itong labda a ostatné solbet 300/alebo240mm.Vznikla by tak( myslím si :-N ) jednoliata tepelnoizolačná obálka. To podstatné.Jednalo by sa o PD na Orave.
Odpovedať
Profilova fotka
@piko80 Ide o to, ze zakladovu platnu treba dostat do spravnej klimatickej zony, teda aby bola tiez ,,tepla?,,.. cim hrubsie eps nad platnou tym je studensia a vznikaju problemy, kondenz... napriklad ty co maju zakladovu platnu na XPS alebo na Penovom Skle maju tento problem porieseny ani netusia ako.. im nic nehrozi.. Ak ma niekto platnu na zemi a v potery 6cm eps im tiez nic nehrozi ale okrem vysokeho uctu ktory im urcite hrozi :-D lebo vykuruju aj zakladovu platnu aj zem aj secko co netreba...
Odpovedať
@blacksr ytong je menej únosný a na izoláciu by som sa moc nespoliehal keďže od výrobcu je už väčšinou vlhký. Iba ak kúpiť a nechať ho niekde poriadne preschnúť a potom nejako hydroizolačne ošetriť. V opačnom prípade to môže byť staticky neunostný tepelný most ( SNTM )
Odpovedať
@ekowatt Ak by bol ytong taký nebezpečný z hľadiska statiky, nemohli by stáť 2-podlažné (tuším až 4-podlažné sa dajú stavať) domy s ťažkými stropmi. Lebo ten spodný rad ytongu by musel byť kaput.
Odpovedať
@blacksr Ahoj blacksr. Příspěvky některých abonentů jsou úplné zoufalství. :-p :-p :-p Někdy je to na hranici mezi komedií a dramatem. Ale asi to jsou takové soap opery. :-D :-D :-D :-D :-D S pozdravem Laďa
Odpovedať
@blacksr to je v poriadku ale nesmie byť vlhký , ved aj výrobca odporúča chrániť pred vlhkom inač je ohrozená statika, ak je ytong vlhký určite nie je lepší izolant ako shock novomur.
Odpovedať
@blacksr inač reagoval som na tvoj príspevok: Ytong izoluje lepšie než Novomur. 5. sep o 18:48 •
Odpovedať
@ekowatt Ak ste našli Novomur s nižšou lambdou, než majú ytongové tvárnice, tak izoluje lepšie.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Mozete mi poradit ako nasleduje izolacia od zakladov (mam namysli dookola)- teda je zaklady a platna, to sa z bokov natrie penetrakom, na to sa natavi ipa a na to styrodur? nejde medzi ipu a styrodur nejake folia?a potom medzi styrodurom a zeminou ide nieco, nejaka folia?a ten styrodur sa nejak nalepi pur penou? Ako by sa dala urobit izolacia zakladov - z vonkajsej strany v strbine ktora bude mozno tak siroka 20cm? ( z toho dovodu uzka strbina, lebo dom lezi na hranici pozemku a sused ma vo dvore beton ktory ide az k nasmu domu; stare zaklady budeme podkopavat a spevnovat
Odpovedať
@blacksr áno ale lambda ytongu je laboratorný parameter a realita je úplne iná.
Odpovedať
@borderka Zboku to vôbec nemusí hydroizolovať. Okrem Styroduru je možné použiť aj podlahový EPS 200 S, je lacnejší. Medzi susedovým betónom a vašimi základmi je miesto 20 cm?
Odpovedať
@blacksr zatiaľ ešte nie. okolo domu je taky betonovy soklik ci ako to pomenovat a co je pod nim od susedovej strany nevieme ( ci je tam komplet beton alebo je pod tym zem). Ten soklik chceme odstranit, aby sme tam mohli urobit tie zaklady ( podbetonovanie). Zatial nevieme ci ten jeho beton vedie uplne k celemu domu alebo je tam hlina. Medzi domami je dost uzky prechod cca 2m a z toho on ma asi 90cm plosinu ( on je invalid bez noh na voziku) a skratka su ustrachani ze im tam budeme do dvora zaberat miesto ( aj ked 40cm od domu je este nas pozemok). Preto to tam nejak nechceme rozkopavat. Ten soklik ma nejakych 20cm ale co sa pod nim nachadza zatial nevieme s istotou. A keby sme chceli dat tu ipu dookola aka je naslednost . POtom akym sposobom sa ten styrodur alebo EPS pripevnuje?
Odpovedať
@borderka Dokola napatlete asfaltovú stierku alebo niečo podobné a prilepíte izoláciu. Kuk tiež http://www.bubo.estranky.sk/fotoalbum...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Chcela by som sa opytat, ked sa takto kvalitne zateplia zaklady, neoplati sa teplo pod domom vyuzivat napriklad na ohriatie privodu studenej vody v zime? Napr. ze privody od sachty by boli dva. Jeden najkratsou cestou k hlavnemu rozvodu a druhy by bol nejaky had v zemi. Je to hovadina? Podla mna je lepsie ked mi do domu vstupi o niekolko stupnov teplejsia voda alebo je to uplne zanedbatelne.
Odpovedať
@nucka A vodovod ide vo vzduchu? vsak aj ten je v zemi.
Odpovedať
Robi sa zemny register pre tepelne cerpadlo alebo rekuperaciu. Rekuperacia ma vtedy problem s hygienou vzduchu. Tepelne cerpadlo asi nedavate, zemny solankovy register sa robi na pozemku, a je drahy. Netreba ani jedno ani druhe. TUV lacno ohrejete plynom alebo bojlerom s TC. Zaklady zateplite rozumne, ziadny XPS ani penove sklo pod platnu, staci zateplit sokel do 10cm XPS.
Odpovedať
My sme chceli aj pod platnami. Skusime prehodnotit. Zaklady zateplime asi do plnej hlbky, uvidime ako nam to vyjde. Nemyslela som TC a zemny register. Islo mi o to, ze pod domom je vyssia teplota (aj vplyvom geotermalnej energie) ako v nejakom zakope v nezamrzajucej hlbke mimo domu (odpoved pre vtipneho sesell-a). A tuto energiu vyuzit na predohrev vody o jeden dva tri, neviem kolko stupnov do bojlera/kotola. Tympadom mi bojler/kotol bude musiet zohriat vodu o menej stupnov. Niekde som to videla ze robili takeho hada pod domom. Neviem aky teplotny rozdiel to moze byt a ci to vobec moze mat zmysel, preto sa pytam.
Odpovedať
@nucka Ja som si nerobil srandu. Kebyy si chcela dat hada tak nan musis vykopat drazky do zeme tak to neni zadarmo a zbytocnme to komplikuje vystavbu, moze zbytocne by ti to mohlo krizovat zakladove pasy a pod. ja by som zbytocne zem pod domom neryl. Dalej neviem aka je norma na ulozenie vodovodu do zeme ale na stavbe jto mam cca 1,5m, chces kopat este hlbsie ako je standardne vodovod? To by som uz rasdej vykopal jednu jamu mimo domu a tam namotal hadicu. Dalej keby si to aj spravila o kolko bude voda teplejsia? 1-2°C? Plynovy kotol ohreje 120l zasobnik za radovo minuty, mozno 20 minut. Tam takyto rozdiel teplot nehra ziadnu rolu, je to uplne zbytocne a neusetris tym nic.
Odpovedať
@sysell sa potom ospravedlnujem. Vyznelo mi to ustipacne :) Suhlasim s tvojim ponimanim a preto som sa pytala ci mi to vie niekto potvrdit alebo vyvratit, pretoze ozaj som to videla na fotkach ako to niekto robil. neviem sa k nim uz dopatrat ale normalne spravili pod domom nejake strkove lozko a natahali tam hada. bolo to iba pod domom.
Odpovedať
@nucka Jasne ze to bolo ustipacne ale pravdive :-D nebolo to skor nieco na tepelne cerpadlo? lebo ohrev vody mi fakt nepride zmysluplny...
Odpovedať
@sysell myslim si ze nie. bolo by to podla mna velmi malo, kedze TC by bolo efektivnejsie v odbere tepla.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?