Tepelné čerpadlo vzduch voda

Chcel by som sa len podeliť so skúsenosťou s tepelným čerpadlom vzduch voda. Tak ako každý rieši kúrenie do rodinného domu tak sa rozhoduje podľa ceny vstupných nákladov atď. U nás bol problém nakoľko plyn pri dome nie je tak sme volili tepelné čerpadlo (všetci to ospevujú aké je to super a jednoduché a šetrí to náklady) no zistil som že s tou pohodlnostou to nie je také jednoznačné. Mám čerpadlo Vzduch-Voda a na Slovensku momentálne panujú tuhé mrazy a výpadky elektriny. Tak som volal firme čo mi ho montovala čo v prípade že vyhodí elektriku či je čerpadlo zabezpečené proti zamrznutiu vonkajšej jednotky. Ževraj nie je že by trebalo záložný zdroj ktorý by cirkuloval aspoň vodu medzi akumulackou a vonkajšou jednotkou. Tak prvý klinec. Druhá možnosť je naplniť okruh glykolom (celý systém má asi 1200litrov takže ak by som to riedil 1:3 tak treba 400lglycolu = €€€, Tretia možnosť vypustiť vonkajšiu jednotku) tak sa pýtam že čo v prípade že idem nan2 týždne na lyžovačku a vyhodí elektriku - odpoveď že oni nevedia) takže ak zvažujete TC a MATE možnosť plynu neváhajte. Je to jednoduchšie pohodlnejšie, lacnejsie a hlavne vám pri výpadku nič nezamrzne 😕 Takže nie je to až také super ako by sa zdalo...
Odpovedať
Máš mylné informácie medzi vonkajšou jednotkou a vnútornou pri splitovom TČ necirkuluje voda, len pri monobloku.
Odpovedať
Profilova fotka
@mischo1990 ja kúrim klasickou klimatizáciou s invertorom s TČ vzduch-vzduch za 1300€ s montážou a žiadne somariny neriešim... nemám ani výmenník ani čerpadlo ani nádrže na vodu ani nič. ani technickú miestnosť (škoda priestoru na blbosti) 😄 len diaľkový ovládač kde nastavím teplotu a jeden gombík, mám teplo lacné a efektívne... keď idem kúriť v krbe, stlačím gombík a klímu vypnem... nastavím časovač a kým vyhasne v krbe , nadránom sama zapne... kúri ďalej... žiadne technické predimenzované a zložité filozofovania neriešim čo ak čo vypadne prúd abo zamrzne voda...
Odpovedať
Profilova fotka
@mischo1990 Zapoj si medzi monoblok a aku nadrz nejaky vymennik prislusneho vykonu, glykol bude uz iba medzi vymennikom a monoblokom, co je par litrov
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 je nejaka tema kde si o tom nenapisal ?
Odpovedať
@mischo1990 ako hore Split to má oddelené alebo pri technickej ďalej od izieb vnútorné tč kde nasáva vzduch z vonkajšej strany aj ho vyfukuje napr: https://www.glendimplex.sk/li-16tes/ A to čo tam máš 1000l akumulačku keď máš toľko vody.
Odpovedať
@mischo1990 presne ako pise chlap1, daj si split system, ak mas miesto na vnutornu jednotku, a voda nepojde von Myslim ze vacsina z nas ma split TC.
Odpovedať
Profilova fotka
@yuri66 dobre už nebudem 😀👍
Odpovedať
@chlap1 to je pravda ale nemám split. Mám IVT AIRX 130 nakoľko písali že sú účinnejšie a predpokladám že väčšina ľudí má monoblok
Odpovedať
Profilova fotka
@mischo1990 Vacsina ludi ma split a nenechaju sa ojebat obchodnikmi Monoblok ma len jedinu vyhodu, ze si to vies pripojit svojpomocne
Odpovedať
@mischo1990 inak, ak ti vypadne elektrina, nepôjde ani plynový kotol 😉
Odpovedať
Profilova fotka
Nič proti autorovi témy, ale mi to príde ako reklama od SPP 😄 ešte keby boli plynári takí ochotní a chceli zrealizovať plynovú prípojku tak ako elektrikári zrealizovali elektrickú (rozumej, zadarmo). K téme. Nechápem, aké zamŕzanie. Ak sa mýlim, poprosím opraviť. Medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou ako médium je použitá chladiaca zmes, nie voda. Ak nepôjde prúd, tak jediné, čo zamrzne na vonkajšej jednotke, je chladič, ktorý si tepelko rozmrazí samé ak pôjde zas elektrina. Ak zadávateľ témy myslel vodu v potrubí podlahového kúrenia, tak to je blud taktiež, pretože dobre zaizolovaný a zohriaty dom napr. na 21st sa asi nikdy neochladí pod nulu, to by muselo byť vonku vkuse -20 napr., a výpadok elektriny viac ako dva týždne, to už skôr pomrieme od hladu. Z vlastnej skúsenosti, pred spustením topenia v podlahe, počas stavby, bolo asi týždeň vonku pod nulou, nemal som ešte ani zateplenie fasády, vnútri som mal teplotu najmenej 5 stupňov. Chápem firmu, že na takéto otázky ani nevedela zareagovať. V dnešnej dobe je štandard mať dobre zaizolovaný dom voči únikom tepla a je jedno čím to teplo bolo vyrobené.
Odpovedať
@quintes treba rozlišovať split a monoblok :-) pri splite je to plyn pri monobloku je to už priamo voda v systéme ...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@peter_83 do vonkajšej jednotky ide voda ktorá cirkuluje aj v podlahovke. Tieto 2 okruhy NIE sú oddelenné. To znamená že ak vyhodí elektriku na 2 dni neostáva ti nič iné len vypustiť vodu z vonkajšej jednotky (zastaviť ventile stupačky a spiatočky čo idu do vonkajšej jednotky a vypustiť ju) úplne chorý systém. Nie je to reklama na SPP. Naši majú plyn a neriešia takéto veci. Plynový kotol cca 2500eur - čerpadlo 10000 a ešte s takýmito neduhmi. Hlavne že sa kúri ekologicky 😒
Odpovedať
Profilova fotka
@peter_83 no jedine tak 😄 ale kto by si dnes do novostavby dal monoblok..
Odpovedať
@mischo1990 mne to nemusíš vysvetlovať. To isté som napísal vyššie, že pri monobloku je to priamo voda zo systému.
Odpovedať
Profilova fotka
@mischo1990 preco si si zvolil monoblok? Za tvoje rozhodnutie nemoze TC ako take. Ten objem vody v systeme mas isto taky obrovsky? Kolko m2 vykurujes? Podlahovka?
Odpovedať
Profilova fotka
@mischo1990 "Plynový kotol cca 2500eur - čerpadlo 10000 a ešte s takýmito neduhmi. Hlavne že sa kúri ekologicky 😒" Lenže zabúdaš na fakt, čo s parcelami, ktoré nemajú prístup k plynu? Alebo skús do nákladov na kúrenie plynom, zarátať aj náklady súvisiace so zriadením plynovej prípojky + pravidelný paušál za plynomer a odberné miesto naviac a pod. ... a hneď sa dopátraš k iným vstupným nákladom... ako len samotná cena kotol vs TČ... TČ dnes kúpiš už aj pod 10 000€, celkom kvalitné a problém je aj u distribúcie SPP, ktorí niekedy zriaďovali prípojky takmer "zadarmo" a teraz zato pýtajú nehorázne prachy... @quintes ak nepôjde prúd, netočí sa vonkajšia jednotka ani neijde kompresor, na výparníku nemá dôvod tvoriť sa námraza a ani nezamrzne... po obnove prúdu jednoducho zapne a fachčí ďalej... 🙂
Odpovedať
@mischo1990 No , ja mam monoblok a mne sa to stalo, nejak ti inginieri pri predaji jednotiek za 10k€ nepredpokladaju ze siet moze klaknut a ked je -10 izolacia potrubia vas neochrani. Moj pripad bol vyhodeny prudovy chranic , a tomu staci malo, ked sa to stane v nevhodnu chvilu dovi-dopo. Ani som na ro nebol upozorneny technikom ktory to nahadzoval. To nie len vec zamrznutia doskoveho Cu vymennika, to by bolo v pohode, ale uplne zamrznutie potrubia, a to len tak nerozmrazite. (rozumej vystrinut, v garazi teplou vodou rozmrazit a nahodit, praca ba pol dna ak pride clovek. Na vyber prichadza viacero moznosti - instalovat split , ci all in one vnutorne jednotky s nasavanim vzduchu - napustit nemrznucou zmesou cely system, orig.kvapalina pre topne systemy cca 25€ za 5l pri riedeni 1:1 na -32 st 10l za 25 €( mam tuez 500l AN + 2x120m2 podlahovky 🙂) - instalovat poplasny system ktory bude signalizovat vypadok popripade posle sms na dialku ( v pripade lyzovacky skory zasah nehrozi leda ze by sa so zaloznym klucom dovalil sused) - zalozny system na rozmrazovanie potrubia na akumulator (taky vodic pod izolaciu na potrubie ) - zalozny system len na vnutornu jednotku TC kde je mozog (senzor sledovania teploty v potrubi ), ta si uz sama riadi obehove cerpadlo ( ma to minimalny prikon a spotrebu ) - medzi TC a AN instalovat dalsi vymennik tepla Jedna moznost lacnejsia ako druha 🙂)
Odpovedať
@janopopovec Mozno blbost ma napadla ale omotat dotknute casti,ktore mozu zamrznut vyhrievacim kablom a ten napojit na baterku?
Odpovedať
@marcel714 zrataj si vykony a aku bateriu by si na to potreboval. Pokial mas FV a mas uz bateriu, tak mozno ano, ale to uz nemusis riesit vypados DS. Proste blbost, drahe riesenie a o baterie (nie jednu) sa treba starat.
Odpovedať
@janopopovec clovece ty si priam prototip ako to nerobit. Za velke prachy monoblok s an :-) to ti kto nakecal vtedy
Odpovedať
Otázka dá sa vymeniť vonkajšia jednotka za split. Vnútorná je Air Module e9 myslím že stačí len vymeniť vonkajšiu jednotku za split ale neviem či sa to vôbec hodí. Kúrenar má na toto vôbec neupozornil a som dosť na###ty teraz na to....
Odpovedať
@jozefsv Vtedy som split/monoblok neriesil. Zameral som sa na vysoke COP a SCOP , znacku a dotacie. S TC som spokojny. No a navyse budem na jar riesit baterie k FVE tam to doriesim dokonale, neboj. Nepopieram vyhodu splitu, a ked toto dojde ktovie ake budu technologie. Mozno dam zem -voda , voda- voda a mozno vyviniem vlastny sposob nabijania zemneho kolektoru ci velkokapacitnej podzemnej nadrze alebo vyraznym rozsirenim FVE zabezpecim autonomne napajanie. Dam ti vediet.
Odpovedať
@marcel714 @rkorba Elektrina nezvykne dlho vypadavat, skor ten vyhodeny istic ci prudovy chranic. Autobateria by to utiahla , ale neviem si predstavit starostlivost o takto izolovany jednostranny system.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?