Regulácia teploty v dome pri kondenzačných kotloch

Zaujímalo by ma, či je možné skombinovať v prípade kondenzačného kotla ekvitermické riadenie výkonu kotla s klasickým termostatom... Neviem vôbec ako to celé funguje, v tomto obore som neznaly.:) Viem len že kondenzačný kotol dokáže plynule regulovať svoj výkon na základe vonkajšej teploty. Režim kúrenia sa dá nastaviť rôznymi krivkami atd... ale z toho som uz s prepacenim somar. Samozrejme si este budem musiet dôkladne prestudovat návod, ktory je ale este zabalený spolu s kotlom :) Len ma to tak zaujíma...
Odpovedať
1
2
7
Profilova fotka
ak mas na mysli klasicky termostat s on-off regulaaciou, mozne to je. Ale plytvas nielen plynom Ale nicis aj kotol cyklovanim. Na kondenzacny kotol patri regulacia, napr. s Opentherm protokolom.
Odpovedať
Ahoj, určite si daj ekvitermickú reguláciu... vtedy využiješ na max kotol regulátor cca 55 € externé čidlo cca 15-20 € a kus kábla a nezabudni prečitat manuál ..... to sa oplatí . JA som to spravil až na konci a mohol som si ušetriť 3 telefonáty na radu a čas ..... robo
Odpovedať
@rob81 a ako presne to funguje keď máš čidlo vonku? priblíž mi to aspon trochu, nevieme sa rozhodnúť či to dať alebo nie. Ten chlapík čo nám bol spustiť kotol to zavrhol a ďalší nám povedal ano, tak nevieme.... a čo sa týka ekonomickej stránky-dá sa na tom niečo ušetriť na plyne? vďaka
Odpovedať
ekvitermika : regulacia teploty otopnej vody v zavislosti od vonkajsej teploty. Cim chladnejsie vonku, tym teplejsia voda v okruhu a naopak = menej tepla voda = menej zohrievania = menej nakladov
Odpovedať
Profilova fotka
Presne ako píše kanvor. Nastaviš si teplotu vonku napr -10 a na kotol napr 50 max teplota do podlahovky aspoň čo som čítal, a nastavíš teplotu vonku napr 15 a kotol nedava teplo do kúrenia. Treba to iba nastaviť a prispôsobiť vlastne potrebe. Zavislosť týchto dvoch kriviek je ekviderma alebo tak nejako. Je to určite dobrá vec inač sa môže stať že kotol kuri zbytočne keď to nieje až tak potrebné.
Odpovedať
@danielaccc nižšie pani presne napísali presne čo to je .... SAmozrejme mal by to vediet ten technik nastaviť základné nastavenie, a ked nevie povie že je to cxujo..na, A mal by Vás poučit ako to nastaviť :) robo
Odpovedať
"..a ked nevie povie že je to cxujo..na,.." - vysoko pravdepodobne. To si aj ja myslim.
Odpovedať
Profilova fotka
V dome sme nasťahovaný od leta. Mám kotol Junkers s ekvitermickou reguláciou a som max. spokojný. Pred tým než som si to dal počúval som rôzne názory. Najviac bolo tých zlých aby som si to nedával. Problém je v tom že technik čo ti to spustí, nastaví celý systém do základného režimu. A to je problém všetkých čo to majú a nevedia si to nastaviť. Tým pádom vzniká mýtus o tom že to nevie kúriť podľa vonkajšej teploty. Kotol si sám pekne reguluje na základe vonkajšej a vnútornej teploty akú teplú vodu potrebuje na dosiahnutie tvojej požadovanej teploty. Príklad: Vonkajšia teplota -7 ,vnútorný teplota 20 ,požadovaná teplota 22. Kotol si na základe týchto údajov vypočíta že potrebuje vodu zohriatu na 44 stupňov. Ak je niečo nejasné rozpíšem viacej.
Odpovedať
aj ja nastavujem vnutornu teplotu, nie teplotu vody. cidlo mame cca v 2,5m vyske.
Odpovedať
@beejay Ano da sa to skombinovat. Mam kotol immergas zeus 26 a k tomu original termostat immergas car. Vonkajsie cidlo meria teplotu a na zaklade nastavenej krivky regulator povie kotlu na aku teplotu ma zohrievat vykurovaciu vodu. V mojom pripade mam nastavenu krivku cislo 3 a ta hovori, ze pri vonkajsej teplote -10C zohrieva vodu na asi 40C. Ale to iba v pripade, ze rozdiel vnutornej teploty je asi o pol stupna vacsi ako pozadovana teplota = to znamena, kotol akoze kuri na plny pozadovany vykon. Ale akonahle sa zacne vnutorna teplota priblizovat pozadovanej teplote na termostate, tak kotol zacne znizovat vykon a teplotu vykurovacej vody. Takze namiesto 40C uz kuri napriklad iba 35C. Toto nastavenie regulacie sa da potom upravovat dalsimi parametrami, ktore popisu aku akumulaciu ma dom, aku ma zotrvacnost, ako je zatepleny, atd ... Nastavenie idealnych parametrov je na dlho a servisak to samozrejme nezvlada, pretoze by musel u teba sediet 24h denne. Naozaj si treba precitat manual. Regulacia sa musi prisposobit danemu domu. AAAAle ... Takato regulacia je sice fajn, jej vysledkom je vsak to, ze kotol bezi takmer cely den v kuse a zozerie dost vela elektrickej energie. V mojom pripade asi 100W, cize kazdy den take 2kWh. Navyse v prechodnych obdobiach to nie celkom rozumne funguje, kedze mam dobre zatepleny dom, nizke tepelne straty (asi 4.5kW pri -12C) a kotol ma minimalny vykon 3.0kW. Ak je vonku teplota okolo 0C, tak regulator sa snazi znizovat vykon az tak, ze kotol musi vypnut, pretoze pod menej ako 3.0KW nedokaze bezat. A o chvilu sa zase zapne a potom zase vypne, atd ... Cize nastava klasicke cyklovanie a tym sa kotol nici. Takze moje doporucenie je v takomto pripade kotol riadit pomocou casoveho programu. Treba si nastavit v ramci dna nejake intervaly kedy bude kotol kurit a kedy nie. Napriklad u mna je celkom dostatocne kurit asi 2hodiny rano a 2hodiny poobede. Medzi tym dom trochu vychladne, podlaha tiez a kotol moze v tom intervale kurit vyssim vykonom a je rozumne vyuzity. Zbytok casu stoji a nezerie ani elektrinu. A zotrvacnost podlahovky zabezpeci dostatocnu tepelnu pohodu v interieri.
Odpovedať
@pivec Nezvazoval si pri takych nizkych stratach 4,5 kW kotol Victrix X12? Ten ma rozsah 1,9 - 12 kW s volitelnym zasobnikom. Pytam sa preto, ze som pred rozhodnutim vyberu kotla a zvazujem pri mojich predpokladanych stratach cca. 6 kW, prave tento kotol.
Odpovedať
Profilova fotka
moment.. nejako nechapem..kazdy kto ma trebars kondenzacny kotol ( aj my) mame predsa doma aj termostat s nastavením teploty... a da sa urcit vykurovacia krivnka, mame aj ekvitermiku, ale dolezite je, co sa nastavi ako priorita ( ci bue brat vonk. teplotu, alebo termostatovu ).. ak by sme dali v tychto mrazoch len vonkajsiu, tak prekurime aj gate... ved by kuril stale ten kotol....cize idealne je , ak je to v sucinnosti.... ale samozrejme, meni sa nam teplota vody ohrievanej - na zaklade vonkajsej a nastavenej krivky ... Len som nepochopila, ako by ste chceli kurit bez termostatu???? lebo mne by sa to nepacilo.. takto ked chcem, vypnem kotol ( resp, znizim teplotu a nekuri, zapnuty samozrejme je) a ked chcem prikurit, tak zvysim stupne... @mgx @rob81
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ekvitermickú reguláciu majú aj obyčajné nie len kondenzačné kotle. Problém je v tom že si treba dobre nastaviť tie vykurovacie krivky inak to robí hlúposti, preto to veľa ľudí ani nepoužíva.
Odpovedať
@pivec no ja mam krivku nastavenu od servisaka - v tomto som uplny amater. Ja mam tiez nastavene vykurovanie-viac hodin ako ty,ale cez den a v noci nekuri, lenze vtedy ani nezohrieva vodu a ta mi tepla cez den niekedy chyba. Mam pracu z domu, takze mam cas vybehnut si zabehat do lesa a okolo 11,00 uz nieje tepla voda. Je to normalne veda na studovanie toto vykurovanie :-D
Odpovedať
Ja tomuto nastaveniu tiež celkom zatiaľ nerozumiem. Kúrim cca 3 týždeň v novostavbe (kotol vitrix zeus 26) ešte tam nebývame, zvonku ešte nezaizolovaná fasáda (podkrovný dom - všade podlahovka) . Nemám ani vnútorný regulátor (termostat), nakoľko sme sa dohodli s technikom z immergasu že to necháme teraz fachčiť bez toho aby sa odstránila voda zo systému a potom sa uvidí ako ďalej. Pri nábehu kúrenia som ohrieval vodu do podlahy aj na 45 stupňov, vtedy bolo v dome ako v pekle :), teraz som znížil teplotu vody na 30 stupňov a je tam 19-20 stupňov. Kotol je v prevádzke non - stop. Na stavbe sa denne vetrá 3-4 krát. Keď som robil elektriku tak som si nechal v stenách trubky aj na prípadné snímače teploty ku kotlu. Jeden z vonku (zo severnej strany domu) a druhý z vnútra (asi "najchladnejšia" izba v podkroví). Podkrovie je myslím veľmi dobre zaizolované a keď sa tam teraz kúri je tam citeľne teplejšie ako v prízemí. Takže ten snímač na vnútornú teplotu nedám zrejme do podkrovia ale skôr by som ho dal do prízemia keď je tam chladnejšie (obývacia izba - chodba). Laickú predstavu mám takú že si na regulátore ktorý budem mať umiestnený v obývacej izbe alebo chodbe nastavím teplotu napríklad 22 stupňov a bude to kúriť tak že tam stále tých 22 stupňov i bude. Keď bude dole 22 tak hore bude určite viac ale to by som už doladil sledovaním a priškrtením regulátora v podkroví. Bude to takto fungovať alebo čo by ste mi odporučili poradili? Ďakujem @pivec @rgr @kanvor
Odpovedať
Ja som kondenzacny, alebo iny ekvitermicky kotol videl len na obrazku. Kurenara som videl 2x zivote, prisli, naslubovali xu..viny a uz sa neukazali, ekvitermicke krivky kotlov som nevidel este nikdy v zivote. Ale myslim si, ze sa tu miesaju zemiaky, banany a kiwi dokopy. Teremostat v dome je jedna vec, ekvitermika je dalsia vec. Termostat zapina vypina kurenie podla podmienok v interieri. Ked som ja - amater a sedliak dokazal svoju 20 rocnu 25kW plynovu rakovinu v pivnici prinutit aby mi necyklovala, hoci som znizil potrebu kurenia o dost.. tak na novom kotli to musi byt malina. V termostate je nastavenie hysterezy, tzn. ze ked nastavim 21,00*C hysterezou si mozem vybrat "zopni kurenie 21,00* alebo 19,50* alebo 19,00*. atd.". Jasne ze ked mam 21* hysterezu 0,00 zopne uz pri poklese 20,99, za 10s dohreje na 21* a vypne a o 5 min. klesne na 20,99 a zas zopne. Nevyznam sa v tom, ale neverim ze neexistuje v novych kotloch software algoritmus, ktory toto neriesi. Vonkajsia teplota cez ekvitermiku nema priamy vplyv na termostat v interieri. Ked je vonku +6*C idem do pivnice a otocim kolieskom na rachotine vodu na 60*C, ked je -20*C tak znova idem a otocim na 75*C termostat mam v oboch pripadoch na 20,5*C, aj vykuri rovnako, len vodu v radiatoroch zohrievam o 15*C menej, co sa da prepocitat aj na kW a potom na € = vykurim rovnako len s studensou vodou. Slo by kurit aj 60*C vodou pri vonkajsej -20*C, ale zopinalo by mi mozno 2x castejsie, lebo 60*C radiatory maju ine kW ako 75* a ja fyziku neodrbem, ten vykon kW pre zohriatie vzduchu na 20,5*C do domu musim dostat. Dalsia vec - regulacia sustavy. Rovnako dolezita vec ako ekvitermika alebo termostat, ale to uz je zas nieco ine, na samostatnu debatu.. Ale toto vsetko by ten co kurenie navrhuje a montuje mal sypat z rukava a vediet ponastavovat aj ked ho zobudia o polnoci a nie to nechat ludom nech sa s tym trapia. Ci nie?
Odpovedať
Profilova fotka
@dzusolm Tebe pravdepodobne servisák spustil program na vysúšanie podlahy. Ten beží cca 11 dní (u mňa tak išiel), v tom prípade je nepodstatný vnútorný regulátor. Kotol v tomto režime beží tak že začne na 25 stupňoch a postupne každý deň pridáva až dosiahne 45-50 a takto beží cca 4 dni a nakoniec zasa postupne povoľuje. Treba samozrejme vetrať lebo vlhkosti je tam požehnane a ešte dlho aj bude. Čo sa týka podkrovia tak to si priškrtíš na prietokomeroch. Na prietokomeroch si doladíš aj ostatné izby. @atlaska Ano je to trochu študovania. Treba si nastaviť do kedy ti má ohrievať vodu. Mojmu je jedno koľko je v dome a koľko je vonku. Má nastavené že vodu má zohrievať od 5:00 do 23:00 a navyše si môžeš ešte rozdeliť tento čas na akú teplotu má zohrievať vodu. Mne o 5:00 začne zohrievať a o 6:00 čerpadlo vy cirkuluje okruh aby pri pustení teplej hneď tiekla teplá voda. @katrin21 Samozrejme že to nejde len podľa vonkajšej teploty. Ja mám nastavený pomer 70% vnútorná a 30% vonkajšia teplota. Kondenzačný kotol nieje dobré vypínať lebo spôsobuješ cyklovanie kotla a to ho ničí. Ak si plus mínus (1 stupeň) reguluješ teplotu tak v tom nieje problém.
Odpovedať
@aik Zvazoval som aj ten, ale celkova cena aj so zasobnikom TUV a montazou bola vyssia. A navyse ten kotol by nestihal rychlo doohrievat TUV v pripade potreby. Miesto na velky 120L zasobnik TUV nemam a tiez je prevadzka takeho velkeho zasobnika drahsia ako maleho zasobnika TUV.
Odpovedať
@atlaska To co mas za kotol, ked ti nezohrieva TUV ? Ja mam teplu vodu vzdy, bez ohladu na to ci kotol kuri, alebo nie. Ved to su dve uplne odlisne veci.
Odpovedať
@rgr uz som to nasla, zabudla som ze som to kedysi na zac. zimy nastavovala, ale aj tak je mi divne mam nastavene ze o 6,30 sa vypne kurenie aj TUV a kotol pocujem-ma kurenie zapnut az o 15,00 a TUV az o 17,00. Teda ma ist na utlm- vtedy h aj tak pocut? Som z toho jelen.
Odpovedať
Profilova fotka
@kanvor V podstate to čo ty robíš doma ručne tak mne to ten kotol robí sám. A ten algoritmus existuje. Príklad: Ak mám nastavenú teplotu na 22 a kotol dosiahol 21,5 tak začne postupne uberať aby sa len tesne priblížil požadovanej teplote a tým pádom sa nikdy nevypne.
Odpovedať
Profilova fotka
@atlaska Máš tam asi nastavený útlm cez deň treba si to zmeniť.
Odpovedať
@kanvor Ty asi nemas moderny kondenzak s podlahovkou, ze ? :-))) Ja si myslim, ze ten tvoj kotol z mojho pohladu cykluje jak svina. Moj sa zapina tak 4x denne. U teba to odhadujem na minimalne 20x denne. Nastavenie hysterezie pri podlahovke nic neriesi. Ja ju mam nastavenu na 0.3C, ale problem je, ze ked nastane ten pokles o 0.3C a kotol zacne kurit, tak najblizsiu hodinu az dve bude teplota este klesat dole. Podlahovka sa totiz reguluje uplne inak ako tvoje radiatory so 75C horucou vykurovacou vodou. najma pokial clovek nechce v dome teplotne vykyvy o viac ako 1C.
Odpovedať
Profilova fotka
@rgr ano len regulujem teplotu, tak som to myslela, ze vypnem skor to ze kuri, ale nie kotol..aj som to dala do zatvorky...ale viac menej len napr z 22 na 23 -23,5 ked potrebujem viac a rychlejsie vykuriť Preco to vlastne kotlu skodi, ked sa vypne? ( nevypiname ho,ale pytam sa.)
Odpovedať
Profilova fotka
@atlaska to mas blbe,ze cez den nehreje vodu . to ako mozes fungovať cez den a napr. cez vikendy, ked treba kadeco robit doma? o to viac, ked tam mas apartmany, co ked sa hostia budu chciet osprchovat az o 10tej, 11tej, ked vstanu? to ti fakt voda nekuri? Zvlastne, my mame stale teplu vodu.. niekedy napr. hreje kotol len vodu a do podlahovky nie, lebo je dosiahnuta teplota na termostate
Odpovedať
Profilova fotka
@pivec presne ako pises.. nam sa napr. vykuri na 23 ... OK, super, poviem si...ale potom vypne , klesne na 22,alebo dokonca aj na 21,5 :-o a kym naspat vykuri na 23 prejde aj 4-5 hodin, podla toho,ako je vonku zima..... proste dlho to dobieha ta podlahovka.....
Odpovedať
Profilova fotka
@katrin21 Ničia sa dieli a máš aj vyššiu spotrebu. Ale to len ak sa úplne vypne a znova zapne.
Odpovedať
@pivec Podlahovka samozrejme ze nie. Bavim sa o radiatoroch. Tam by to malo byt este jednoduchsie. Na zaciatku sezony kurenie zapnut, na konci sezony vypnut. Regulacia je aj s 5h reakcnym casom, ked chcem v noci o 2* menej tak uz na obed aby som zacal uberat, je to nevyhoda oproti radiatorom, ale ostatne vyhody valcuju nevyhody. U podlahovky aj ked ta ekvitermika nebude citit na teplote vody hned, urcite uspori naklady. A u KK funguje tak, ze nevypne spalovanie, len znizuje vykon? To je pre mna novinka to som nevedel. Keby mi to spinalo 20x denne ako pises, spotrebu by som mal do bezvedomia, pricom kym zacala sibir, palil som 5m3 s varenim, teraz 11. Mam tu album, kde mam spotrebu za cely rok.
Odpovedať
Profilova fotka
@katrin21 Ak máš optimálne zaliatu podlahu (nieje moc veľká vrstva nad podlahovkou) tak max 2 hod. 4-5 je veľa. To jedine ak máš betónovú podlahu.
Odpovedať
@rgr ano mam tam utlm, ale tak mal by vypnut nie? ak ma klesnut teplota z 20 na 17-utlm.
Odpovedať
1
2
7
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?