Môžme získať spoločnú hypotéku ak nie sme manželia?

ahojte, potrebovala by som poradit ohladom hypoteky na byt. S priatelom si chceme vziat hypotekrany uver na byt, mozme ziskat uver aj ked nie sme manzelia, alebo musi o hypoteku ziadat len jeden z nas?
Odpovedať
1
2
mozete ziskat hypoteku aj ked nieste manzelia a to tak ze jeden je spolurucitel a hypoteka je pisana na jedneho. Cize ked jeden neplati tak druheho osklbu o vsetko tiez :-D Inak pouvazujte nad svadbou lebo manzelom davaju lepsie podmienky.
Odpovedať
@andrejo ake lepsie podmienky?
Odpovedať
to by zaujmalo aj mna. :-) @andrejo
Odpovedať
Profilova fotka
na ja mam opacnu skusenost, ja som bral iba na seba moj prijem stacil na to aby som si zobral akukolvek cize aj 2,5 mil naopak ked sme si dali preratat ako manzelia, manzelka stale studuje takze je bez prijimu by som nedostal ani polovicu kedze sa tam vztahuje vyzivovacia povinnost svadbu sme riesili az po uvere neviem ako je to ked zarabaju obaja ale myslim ze pri dobrom prijime ma vacsiu sancu jednotlivec
Odpovedať
no co si bral kolega s priatelkou dostali vyssi urok (co myslim ze nemusi byt prave smerodajne) ale co je nejak z praxe potvrdene tak ako manzelom nam vzdy ponukli vyssi strop hypoteky ako kolegovi s priblizne podobnym prijmom. Cize pravdepodobne manzelstvo vnimaju ako vacsiu zaruku ako ked rucia dve od seba nezavysle osoby lebo to zial tak banka vnima ked uradne nijak niesu spojeni.
Odpovedať
Profilova fotka
no ja si skor myslim ze smerodajne je rucenie dostatocnou cenou nehnutelnosti
Odpovedať
@andrejo nemáš až tak pravdu s tými lepšími úrokmi pre manželov - skôr sa to týka hlavne vub a otp, ale aj tam len v desatinách % - banky totiž menia riziko a berú druh a druha za rovnocenných ako keby manželov
Odpovedať
@dena12 škoda, že nepíšeš o aký vysoký úver sa jedná, aké príjmy máte a nehnuteľnosťou akej hodnoty chcete ručiť.... reálne, vždy je lepšie ak berú obaja.
Odpovedať
uver by sme chceli tak zhruba od 50 do 60 000 e zalezi v akej cene najdeme 3iz. byt. spolocny prijem by bol tak zhruba +/- 1200e a nemame ziadne ine uvery. ale zas brat sa len kvoli uveru sa nam nechce. @finsluzby
Odpovedať
@dena12 ani sa nevydávaj kvôli tomu - či budeš o 3 eurá mesačne vyššiu splátku alebo nie, nerozhoduje to - podstatné je, že budeš mať štátny príspevok pre mladých :-D
Odpovedať
no statny prispevok pre mladych pokial pracuju a maju aspon ako tak normalny plat skoro nikto nedostane. No a to s manzelmi ja to posudzujem podla toho co vidim vo svojom okoli. Jednoducho to tak vychadzalo. My sme boli manzelia a mal som s kolegynou taki isty plat rozdiel 8Sk. Moja manzelka a kolegynin priatel mali podobne platy. My sme dostali ponuku na hypoteku o 400t Sk viac ako oni a par 0,nieco% nizsi urok. Co sa momentalne deje v bankach je podla mna vo velkej miere aj o tom co si klient presadi.
Odpovedať
@andrejo vieš, do ratingu ide toľko vecí, ktoré rozhodujú, že by si sa čudoval - napr. vlastníctvo paušálneho telefónu, sídlo firmy, v krorej si zamestnaný.... príklady z BA: 1, VŠ, zamestnaný 3 roky, plat cca 1.000 eur, zahraničná firma so sídlom v BA, bez úverov, bez záväzkov, trvalé bydlisko Bratislava, kúpený byt v Bratislave - Petržalke - úroková sadzba 4,94% 2, VŠ - PHD, zamestnaný 2 roky, plat cca 1.000 eur, slovenská firma so sídlom v PO, bez úverovej, bez záväzkov, trvalé bydlisko Žilina, kúpený byt v Bratislave - Ružinove - úroková sadzba 5,54%, na výnimku 5,24%.... ťažko paušalizovať .....
Odpovedať
Článok sa načítava...
mozete ziadat aj ked nie ste manzelia, niekedy je tu dokonca aj vyssia sanca ze ho dostanete napr. aj len na seba lebo ak je priatel napr. zivnostnik a mal za minuly rok minusove danove priznanie a by ste sa vzali , by sa posudzovali vase naklady aj za neho ako keby nemal prijem a uz by vam to nemuselo vyjst, niekedy je to lepsie dat len na jedneho cloveka, skor treba mat cim rucit, ak tou nehnutelnostou ktoru kupujete musi vam ju znalec ohodnotit vacsinou vyssiou sumou nez je predajna cena, vtedy je krytie bankou nizsie a su aj nizsie uroky, myslim ze to tak funguje u vacsiny bank, inak este odporucam si najst brokera ktory to vybavi miesto vas zadara, aspon my sme tak vybavili a sme velmi spokojny. Brokerske firmy ktore sa zaoberaju sprostredkovanim uverov maju dobry prehlad o ponuke a usiju vam ju skoro na mieru...
Odpovedať
@vieris ahoj o tych brokeroch pocujem 1x tak ako oni za teba vybavia cely uver a zadara? ci ako to je? a ako najst seriozneho brokera?
Odpovedať
v banke keď mi robili ponuku mi zdôraznili že musím mať mobil na paušál. Prečo? Keby som mobil vôbec nemala tak čo by bolo? Mám na kartu a skoro vôbec nevolám, takže paušál nepotrebujem. Kvôli hypo si ho mám teda dať zaviesť? :-|
Odpovedať
Profilova fotka
@vieris Ahoj. Vieš prosím dať kontakt na nejakého toho dobrého brokera? Nám práve spracováva podklady jeden, ale neviem, či mu celkom môžeme veriť.. hlavne ak mal problém poslať jeden obyčajný mailík :-) Budem moc vďačná :)
Odpovedať
@maruska24 ak to bola VUB, tak už ten mobil na paušál vraj neplatí... môže byť ak karta
Odpovedať
@dena12 niekto to nazýva broker, niekto finančný, úverový poradca - nebudem na nikoho nadáva ani chváliť, ale poznám fungovanie tzv. brokerských firiem v BA, mám prehľad o sadzbách, kontakty v bankách a niekedy som prekvapený z toho, že produkcia brokerských firiem v bankách, kde sú najlepšie sadzby, je pomaly nulová... napr. teraz som spracovával 150.000 eurový úver a len tak námatkovo som si prešiel kalkulačky niekoľkých brokerských firiem - najlepšie mi vyšiel 3 ročný fix s úrokovou sadzbou 3,99%, ale všetky kalkulačky práve túto banku dávali na posledné miesta....
Odpovedať
Profilova fotka
@finsluzby Tak nejakú radu? :-) My sme sa napríklad stretli so 4 rôznymi ľuďmi ohľadom úveru cez Slov.sporiteľňu. Dve z toho boli tety na 2 rôznych pobočkách, ďalší človek bol finančák od developera a štvrtý bol čisto nezávislý finančný poradca. Každý z nich nám pritom povedal niečo iné, dal inú ponuku a najlepší boli u nemenovaného developera, kde nám boli povedali, že na progresívnom splácaní nepreplatíme, na čo sa tety na pobočkách skoro sjančili :-) Takže riešime ďalej a v podstate sme ani nedoriešili, cez ktorú banku... Nájsť naozaj človeka, ktorý vám s hypotékou naozaj poradí je MAXI-ťažké...
Odpovedať
My sme uvažovali o úvere už v lete 2009, to sme boli slobodní a ak by úver bral iba priateľ - VŠ, úrob by bol výhodnejší, ako keby sme úver brali spolu, vraj by som mu to iba pokazila, kedže nemám VŠ. Kedže sme byt našli až v novembri - vybavovali úver v novembri 2009 a trvalo nám to asi týždeň. Obehla som si banky, povedala som moje požiadavky /v podstate mali všade rovnaké podmienky/. Keďže sme už boli manželia, riešili sme len výšku úrokov. SLSP bola hotová katastrofa, OTP rovnako a kedže sme zároveň aj predávali nehnuteľnosť s novou majiteľkou sme sa stretli v rovnakej banke, takže sme usúdili, že mali najlepšie podmienky ako pre manželov, tak aj pre slobodného. S odretými ušami sme dostali aj príspevok pre mladých, takže už len splácať, splácať a splácať!
Odpovedať
Profilova fotka
@riami78 Riami a cez akú banku ste nakoniec šli? My váhame ešte VÚB a UniCredit..
Odpovedať
Profilova fotka
ale tak viete ono aj v tych bankach tie tety to je des. my teraz riesime taky smiesny uverik, ktory navyse bude zaisteny nehnutelnostou a to je katastrofa. to ako na klavir. v tej banke /CSOB/ nic nie je schopny asi vypisat na 1 papier bod po bode co vsetko treba. schvalenie uveru malo byt za 2 dni. nakoniec z toho bolo asi 10 dni. lebo na centrale su dovolenky a tak dalej. mali sme slubenu nejaku ciastku a zrazu - po schvaleni - ze musi byt vydokladovana /poznamka v zmluve - danovy doklad nesmie byt na menej ako 100 eur/. takze inak, bez dokladov maximalne ciastka o 2000 eur menej. na cestne vyhlasenie. to nam teta zabudla dat podpisat. predtym nam este zabudla povedat ze zmenu na katastri si tiez musime vyriesit my ... cakame teda na cerpanie uveru, ked tu zrazu telefon ze potrebuju este original poistnej zmluvy na byt ... podotykam ze ta zmluva bola uzatvorena tiez s CSOB, ale oni potrebuju original od nas. tak ja neviem no ...
Odpovedať
@nemi My sme šli cez Dexiu, VUB mám dávala o 0,5% vyšší úver, ale 50% zľavu z poplatku, ČSOB nám povedala úrok okolo 6%, tak som sa im zasmiala a keď nám chýbal jeden výpis a išli sme si poň do ČSOB, opýtali sa nás načo, tak sa strááášne rozčulovali, že prečo sme nebrali úver od nich, keď sme klienti,...tak som im povedala, aký úrok nám dali v Dexii a oni, že taký úrok by nám možno vybavili aj oni, ale cez centrálu, lebo na pobočke sa to nedá, to môže iba riaditeľka, a bla-bla-bla. naslubujú hory-doly ale realita??? V Dexii na pobočke bez protekcie, bez čakania,... Neovládam terajšie úrokové sadzby, ale určite išli dolu, takže ak máš niekde známeho, pokús sa ponúkaný úrok ešte skresať, ak sa nedá a v inej banke ti dajú lepší, choď s vytlačenou ponukou a ak nedorovnakú, choď tam, kdeti dali najlepšiu ponuku. Poznám osobne pár ľudí z ČSOB aj VÚB, aj UCB, ... a vždy je nejaký problém. S Dexiou je toto moja prvá skúsenosť.
Odpovedať
Profilova fotka
no CSOB ma skutocne zvlastne praktiky. ale urok mame 4.7 ...
Odpovedať
@nemi každá banka má svoje výhody a nevýhody, otázka je však, či o tom vie ten, kto si chcie zobrať úver - napr. SLSP: - úroková sadzba je dobrá len pre vyššie úvery vďaka zľave - možná 100% prefinancovateľnosť aj pre normálneho človeka - progresívne splácanie je taktiež zaujímavé, ale len pre nižšie príjmové skupiny, resp. ľudí, ktorí majú iné plány ako splácať rýchlo úver Ale má aj nevýhody: - progresívne splácanie znamená síce nižššie splátky, ale zároveň skoro nulový pokles istiny úveru - mimoriadna splátka len s poplatkom :-(
Odpovedať
@finsluzby ahoj je mozne nejakym zazrakom dostat od banky uver na 100% z ceny nehnutelnosti?
Odpovedať
Profilova fotka
@finsluzby ale ved aj normalne anuitne splacanie mozem mimoriadne splatit len s poplatkom. teda ked to nespravis presne v dobe koncenia fixu @dena12 da sa, ked ti to znalec ohodnoti o XX percent viac ako je kupna cena. my sme tak kupovali prvy byt. ohodnotenie bolo vyssie ako kupna cena nehnutelnosti, cize sme nemuseli mat ani korunu ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@dena12 Ahoj my sme si brali teraz uver aj s priatelom,nie sme manzelia to na to vplyv nema,prijem spolu podobny ako ten Vas,ale aj tak je dolezite rucenie nehnutelnostou.A 100% nedostanes len ked ti to nejaky odhadca nadhodnoti ale banka si to aj tak prehodnoti podla svojich tabuliek.Mame uver z VUB banky,urok 5 %,dobru splatku a brali sme si 66 700eur.A kazdy rok mozes vlozit mimoriadnu splatku 20% z vysky uveru. Vydavat sa kvoli tomu nemusis.Vela trpezlivost pri vybavovani ;-) Prajem pekny den
Odpovedať
@dena12 dokonca od dvoch bánk aj pre bežných ľudí
Odpovedať
@aquabelle jasné, ale napr. v iných bánkách vieš to cez mimoriadne splátky bez poplatku okresať na minimum, kdežto v rámci slsp len s poplatkom...
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?