Ako a čím je efektívnejšie ovládať podlahové kúrenie?

Zobraz úvodný príspevok
Otazka pre odbornikov. Mame bungalov s podlahovym kurenim (vodnym), podlahova plocha cca 150m2, kotom Viessmann Vitodens 200W + krb v obyvacke. Moja otazka : co je ekonomickejsie,efektivnejsie, konfortnejsie, lepsie, pohodlnejsie..... 1. Ovladat teplotu v podlahovke pomocou jedneho centralneho termostatu umiestneneho v najchladnejsej izbe, plus ovladat teplotu v jednotlivych izbach pomocou skrtiacich ventilov v rozvadzaci. 2. Alebo centralny termostat umiestnit niekde na chodbe a pouzit v jednotlivych izbach termostaty, ktorymi by sme vedeli regulovat teplotu v jednotlivych izbach? Samozrejme v rozvadzaci elektromag.ventily...... Vie niekto poradit?
Odpovedať
@rastiik ďakujem za odpoveď. pre lepšie pochopenie mojej otázky prikladám ešte pôdorys môjho domu. Okná obývačky sú orientované na JZ. Prvá izba na ľavo od vchodu je spáľňa a druhá je detská, a tam som myslel, že by bola najlepšie miesto pre termostat. A do chodbičky pri obývačke(cez stenu ako je chladnička) by som dal temostat na riadenie prietoku vody v rozdelovači do obývačky. Spálňu a menšiu detskú by som riadil iba mechanicky v rozdelovači. Tak som si to chcel len potvrdiť.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
Profilova fotka
Ja by som sa chcel opytat, ci ma zmysel rozdelenie okruhov termostatmi v byte. Jedna sa o 4 izbovy byt, cca 100 m2, obyvacka zo spalnou su otocene na Juh (v obyvacke je okno na terasu 3,5x2m), dve detske su na sever a cele to je na poslednom poschodi. Je tam podlahove kurenie rehau. Na vstupe do bytu budu merace na kurenie a teplu vodu. Navrhnuty je tam 1 termostat a asi 8-9 okruhov. Rozmyslam nad zonovou regulaciou, dajme tomu 6 termostatov - 3xspalna, 1x obyvacka+kuchyna, 2xkupelna. Ma to zmysel, alebo jednoducho priskrtim niektore obvocy mechanicky?
Odpovedať
Profilova fotka
A este jedna otazka, ma zmysel v mojom pripade ekvitermicka regulacia?
Odpovedať
@yury pri podlahovke ekvitermika zmysel urcite má,ale zaleži aký maš zdroj vykurovania,lebo pre elektrokotol sa nevyplaca.Zonova regulacia celý systém len vyšperkuje a stačí ti jeden termostat do každej miestnosti. Ak sa chceš napojit na centrálne zásobovanie,ekvitermika ti odpadá,ale potrebuješ rozdelovač s čerpadlom a s obmedzenim teploty vykurovacej vody,lebo tepelný spád je na radiatorove kurenie..Samozrejme zonovu regulaciu-zabrani ti k prekurovaniu miestnosti.Pri napojeni na centralne si zisti u dodavatela akym tepelným spadom vykuruje,lebo pri použiti rozdelovača s čerpadlom a hlavicou na obmedzenie teploty potrebuješ mat na vstupe dostatocčnu teplotu prívodu.
Odpovedať
Profilova fotka
@robo28w Vcera som sa pytal kurenara ako to bude, a na vstupe do bytu bude jeden ventil zo servo pohodnom, ktory bude napojeny na ten jeden termostat. Samozrejme najlacnejsia varijanta je v rozdelovaci niekde dat nizsi prietok a hotovo.
Odpovedať
Profilova fotka
Takto vyzera rozdelovac v uz hotovom byte
Odpovedať
@yury ano je to najlacnejsia verzia.Este sa ta spytam,ako je rieseny zdroj tepla?je to centralne,alebo je tam kotol?
Odpovedať
@robo28w preco u elektrokotla nema ekvitermika vyznam?
Odpovedať
@kriloter podla servisakov to nerobi dobre ovladanie kotla pri vysokych vonkajsich teplotach,aby nedochadzalo častemu spinaniu spiral.Vysvetlenie servis firmy,ktora robi pre nas servis.Netvrdim ze to nefunguje,ale na zaklade skusenosti neboli s tym spokojny zakaznici.
Odpovedať
Profilova fotka
@robo28w Je to centralne. Asi dole v garazi bude nejaka centralna vymenicka. Urcite urobim pripravu a privod elektriky k rozdelovacu, Asi najvhodnejsie bude skusit prvu zimu s jednym termostatom a ked tak potom tam dat nejaky bezdrotovy Honeywell. Ked tak, kde by mohol byt umestneny termostat? Toto je podorys nasho bytu aj zo severovkou:
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
@maros_kollar Ahoj, vedel by si mi poradit ako by malo byt spravne nadstavene obehove cerpadlo. Mam dve tieto obehovky, vykurujem TC cca. 220m2. Jedno cerpadlo pusta teplu vodu do podlahovky v chodbe, kotolni, garaze a jednej detskej izby a druhe do zvysku domu, dalsej detsek izby, obyvacky, spalni a kupelne. Najprv som mal obe cerpadla nadstavene na konstatny tlak s vyskou 4,3m a teraz mi to kurenar prepol na variabilny tlak. Aky je rozdiel medzi tymito tlakmi. Musia byt obe cerpadla nadstavene rovnako? Prikladam aj foto, teplo ide z akumulacky cez trojcestny ventil a nasledne do obehovych cerpadiel, ktore su napojene na izbove termostaty. diky moc za vyjadrenie.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 rokoch
ahojte, doteraz som kúril VIADRUs + AN1000litrov + podlahovka. Ked sa akumulačka vybila, tak podlahovka jednoducho vychladla, kúrenie sa vyplo a kúrilo sa na druhý deň. Teraz kúrim TČ zem-voda + AN1000l, ktorá sa nakúri do 1/3 a potom TČ vypne. Do podlahovky ide 22st.voda, je to nastavené termohlavicou na rozdeľovači podlahovky. No a problém je, že podlahovka nonstop kúri a kedže sme stále doma min.3osoby, tak aj zo ziskami je stále 23 - 24°C v izbách. Ako mám znížiť teplotu? Mám podlahovku vypínať v nejakých časových úsekoch tak aby úplne nevychladla? Ovládanie kúrenia mám cez klasický termostat, kde sa dajú len nastaviť časy kúrenia a vypínania. Ďakujem.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@standa1981 ak ti podlahovka prekuruje na vyššiu teplotu ako máš nastavené na termostate, najjednoduchším riešením je znížiť teplotu na termostate tak aby to "prekúrenie" dosiahlo tebou žiadanú teplotu 🙂
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?