Dvojpodlažný rodinný dom - svojpomocne alebo dodávateľsky

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o rady, informácie - čokoľvek. Včera sme dostali stavebné povolenie na dvojpodlažný rodinný dom - kocku, ktorá bude mať stanovú strechu. Dom bude mať 2 podlažia, na tom krov, dom je celý podpivničený. Chceme pripojiť k domu aj garáž. Plocha domu je menej ako 300m2. Ide o veľkú rekonštrukciu staršieho domu. Dom bude určený pre 1 rodinu (aj keď kôli pani úradníčke musí mať 4 parkovacie miesta, lebo si myslela, že ide o 2 byty). Územné a stavebné konanie neprebehli súčasne. Podľa stavebnej dokumentácie však ide o jednoduchú stavbu. V stavebnom povolení nám píšu, že stavba má byť postavená dodávateľsky. Od začiatku sme chceli stavať svojpomocne. Svojpomocne si vieme zabezpečiť kompletnú stavbu - búranie, vytiahnutie múrov, strecha, elektrika, voda, plyn a pod. Vie mi niekto poradiť, či je nutné stavať takýto dom cez dodávateľa alebo to nutné nie je? Ďakujem za akékoľvek info a pomoc.
Odpovedať
...to isté a ak som si bol vyjasniť teta na SU ma presviedčala, že musí byť dokonca právnická osoba !!!, nie živnostník, lebo ak mám poschodový, už vraj nejde o jednoduchú stavbu ??!! Ako na to máš v pošte.
Odpovedať
ďakujem...síce neviem či som šťastnejšia z tohto zistenia alebo nie, ale aspoň vidím, že v podobných problémoch nie som sama .... aj tak nechápem, prečo keď naša stavba spadá do kritérií jednoduchej stavby, v konečnom dôsledku tam nespadá...náš štát a jeho zákony to je horšie ako v kocúrkove!
Odpovedať
@lenka2016 Dom s dvomi podlažiami a ešte nad tým s krovom nemôže byť jednoduchá stavba.
Odpovedať
Profilova fotka
@lenka2016 asi nečítate správne, je to stavba, treba tam na vedenie stavby odborne spôsobilú osobu s oprávnením stavbyvedúceho. Ste z lokality, kde sú takéto veci už bežne SÚ ošetrené. 300m2 je jedna z podmienok, podlažnosť ďaľšia tú už ako jednoduchá stavba nespľňate. Svojpomocou to robiť môžete, preberáte ale na seba všetky riziká.
Odpovedať
@jan45 ďakujem Vám...stavby vedúceho máme, museli sme ho mať a oznámiť jeho meno už pred podávaním žiadosti o stavebné povolenie....riziká nám nevadia, len sme sa obávali, že to bude musieť byť tak, ako nám polo oznámené v stavebnom povolení - teda dodávateľsky
Odpovedať
Ja len tomu celému nechápem v tom, že v stavebnom projekte je naša stavba - rekonštrukcia - nadstavba a prístavba definovaná ako jednoduchá stavba a zrazu na stavebnom povolení to už neplatí. Dokonca máme v stavebnom projekte - pri statike napísané, že stavbu je možné uskutočniť svojpomocne, ak budú dodržané vymedzené postupy (na to máme stavbyvedúceho).
Odpovedať
@lenka2016 ak ma niekto v rodine dokazatelne stavebne vzdelanie, zalozte sro na stavbu, rieste vsetko cez tuto firmu a na konci stavby zruste sro. ano, su s tym spojene poplatky, ale bude to daleko lacnejsie, nez ak by to robil niekto iny. ps: samozrejme vam musi byt jasne, ze ked vam dom spadne na hlavu, tak ste si za to sami zodpovedni.
Odpovedať
Profilova fotka
@lenka2016 potešili ste ma, odborne spôsobilá osoba ani na stavbe nemusí byť fyzicky, ale preberá zodpovednosť zo zákona.
Odpovedať
@lenka2016 Ahoj Lenka, mame podobny problem. Na urad sa este len chystame. Ako ste to nakoniec vyriesili - Mozete to stavat svojpomocne? Dakujem pekne
Odpovedať
@jan45 ako ste prosim mysleli, ze to p. Lenka moze robit svojpomocne i ked urad kaze dodavatelsky? Dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@miromiromiro úrad nemôže prikázať spôsob, to je ekonomická záležitosť, úrad rieši len odborné zabezpečenie. p.Lenka si prevdepodobme mýli aj pojmy stavbyvedúci a stavebný dozor, toho druhého úrad vyžaduje pri svojpomoci, ten prvý sa neurčuje, to je budúci dodavateľ a ten pri SP ešte nemusí byť známy.
Odpovedať
@jan45 Dobre ranko, tiez je mi to cudne, ale nase mesto na formulari ziadost o stavebne povolenie pozaduje uvedenie mena stavebneho dozoru pri stavbe svojpomocne resp. dodavatela pokial sa nejedna o jednoduchu stavbu. Na urade na tiez "usmernili", ze pokial rodinny dom nie je jednoducha stavba je potrebne ho stavat dodavatelsky. Viem ich nejako presvedcit, ze svojpomocne stavat mozem i rodinny dom, ktory nie je jednoducha stavba? Velmi by nam to pomohlo
Odpovedať
Článok sa načítava...
@miromiromiro § 44 Oprávnenie na uskutočňovanie stavieb (1) Stavbu a jej zmenu môže uskutočňovať len právnická osoba alebo fyzická osoba oprávnená na vykonávanie stavebných prác podľa osobitných predpisov2) a vedenie uskutočňovania stavby vykonáva stavbyvedúci. (2) Jednoduché stavby a ich zmeny môže uskutočňovať stavebník sám pre seba svojpomocou, ak vedenie ich uskutočňovania vykonáva stavebný dozor. Na uskutočňovanie jednoduchých stavieb a ich zmien [§ 139b ods. 1 písm. b) a c)], drobných stavieb a ich zmien svojpomocou stačí, ak stavebník zabezpečí odborné vedenie ich uskutočňovania osobou, ktorá má vysokoškolské vzdelanie stavebného smeru alebo architektonického smeru alebo odborné stredoškolské vzdelanie stavebného smeru a najmenej tri roky praxe v odbore (ďalej len „kvalifikovaná osoba“), ak sám nespĺňa uvedené požiadavky.
Odpovedať
@lenka2016 uvediem vam moj realny pripad, ktory sa mi stal na nasom stavebnom urade. Na stavebny urad som isiel so skicami, aby mi ozrejmili aky dom mi budu akceptovat na moj pozemok pri ich predpisoch a zastavanosti atd atd...aby sa nestalo, ze mi projektant nieco navrhne a nebude to podla nariadeni. Ukazal som dom, ktory mal dve plne podlazia a na tom nizku ackovu strechu. Pani na stavebnom mi povedala, ze tento dom nie je povazovany za jednoducho stavbu a stavebne povolenie na stavbu svojpomocne mi na to neda, ze len dodavatelsky...ale v zapati mi povedala, ze ak namiesto ackovej strechy zvolim pultovu, ze to je povazovane za jednoducho stavbu:-))) totalny nezmysel, ale ok, respektoval som to aj ja, aj moj projektan a nakoniec pani na stavebku to oznacila ako jednoducho stavbu aj ked su to plnohodnotne dve poschodia. Samozrejme stavebny dozor atd mam a na vsetko dohliadali... skor mi ide o to, poukazat na tu absurdnost. Mimochodom vyska pultovej strechy vysla o 7cm viac ako bola vyska ackovej strechy s nizkym sklonom:-))
Odpovedať
Profilova fotka
@miromiromiro môžete, ale musí tam byť stavbyvedúci s okrúhlou pečiatkou, taký istý ako pri firme.
Odpovedať
Profilova fotka
@dbe označila plnohodnotné podlažie za podkrovie
Odpovedať
@jan45 Dakujem. A existuje nejaka vyhlaska resp. norma na ktoru by som sa na urade mohol odvolat?
Odpovedať
@jan45 presne ako pisete...nazvala to obytne podkrovie
Odpovedať
Ahojte, tento isty proces caka aj mna a chcem sa spytat resp nieco upresnit. Pokial moj rodinny dom nesplna podmienky jednoduchej stavby a budem mat stavebny dozor s peciatkou ziskam stavebne povolenie ? Pokial mi ho vydaju a napisu ze stavba musi byt spravena dodavatelsky co v pripade ze nebude ? Je tam nejake riziko pri kolaudacii ? Dakujem
Odpovedať
@tomcok Riziko preberá v prvom rade na seba firma, ktorá sa podpíše pod to, že stavbu realizovala, aj keď tak v skutočnosti nerobila. Od začiatku až do koaludácie teda bude mať dôležité postavenie stavebná firma.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
@dbe Zdravím, my sme chceli poschodový s pultovou strechou svojpomocne a povedali , že to je zložitá stavba a nemôže sa, tak musíme dať sedlovú a skosené múry. Kde vám to povedali? Asi nie v KE, však ? A tiež nevieme nájsť definície a zákony čo sú to "komplikované/zložité/poschodové" či aké stavby... ani to, prečo sa nemôžu stavať také rodinné domy svojpomocne...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Profilova fotka
@pripad001 prosím vás vedeli by ste mi poradiť v tom istom prípade?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?