Ako neplatiť daň z predaja bytu, hnuteľný majetok

Je tu niekto kto sa tomu skutočne rozumie ? Potrebujem predať byt náhle...z rodinných dôvodov. Nemám ho 5 rokov, rodinná situácia to žiaľ takto zariadila. A počul som také že sa robí aby sa neplatila daň že sa dá časť ako hnuteľný majetok z čoho sa daň platiť nemusí(predáva sa aj vybavenie k bytu ) a ostatok ako normálne kúpna cena za byt...mám tam rozdiel cca 10tisic €..má niekto s týmto skúsenosť ?
Odpovedať
Profilova fotka
Dan platis z rozdielu kupa predaj nie z celej sumy. S dobrym pravnikom sa da vsetko so zlym budes mat cas na premyslanie 😊
Odpovedať
@jozeff32 ano, kupovali sme takto byt, ktory bol predavajucimi nadobudnuty do 5 rokov a mali sme 2 zmluvy, jeden na byt, druhy na hnutelny majetok, kedze sme ho realne kupovali zariadeny 🙂, myslim, ze nemali ziadny problem
Odpovedať
@jozeff32 este dodatok, problem ma po tom kupujuci, ktory by ziadal hypoteku od banky, vtedy sa berie do uvahy hodnota nehnutelnosti...
Odpovedať
@jozeff32 Daň platíš len z rozdielu súm, nie z celej sumy, za ktorý dom predávaš. Čiže kúpil si za 100 tisíc, predávaš teraz za 120 tisíc (viem, naivný príklad), daň neplatíš zo 120 tisíc, ale len z 20 tisíc (120-100). Navyše, ak si niečo prerábal a máš od toho bločky, napr. nová kúpelňa za 10 000€, tak aj toto si vieš dať akože "do mínusu" z výpalníckej dane, ktorú máš zaplatiť.
Odpovedať
Profilova fotka
@arcticcode este nezabudat ze sa tam neplati len 20% dan ale aj 14% zdravotka 🤣🤣🤣
Odpovedať
@zipsuliak ak by si chcel byť úplne presný, tak je to takto : Ak si byt kúpil za 100 000 Eur a predal za 110 000 Eur, tak rozdiel je 10 tis. Eur ... Ak by si ho predal dnes, tak reálne si budeš podávať daňové priznanie až budúci rok 2024 kedy priznáš zisk 10 tis. Eur ... Z toho zaplatíš 20 percent daň, tj 2000 Eur ... Následne ti počas leta príde nedoplatok zo zdravotnej, vo výške 14 percent zo zisku ... Tj 1400 Eur ... Následne ale podávaš niekedy v septembri opravné daňové priznanie, keďže zisk už nie je 10 tis. Eur ale je ponížený o zaplatení odvod do zdravotnej poisťovne ... Tj 8600 Eur ... Tj daň zo zisku nie je pôvodných 2000 Eur, ale 1720 Eur ... Tj daňový úrad ti vráti 280 Eur ... To ja len, nech je to na poriadku 😄
Odpovedať
@zipsuliak Len by ma zaujímalo, že či ak by nastala situácia, že kúpim dom za 100 000 a predám ho za 90 000, či mi zdravotka aj daniari vrátia 2000€ daň, lebo dosť pochybujem 😉 Banánová republika...
Odpovedať
Profilova fotka
@arcticcode Musíš sa sťažovať u súdruha hranola
Odpovedať
Toto všetko viem koľko kam mám platiť...aj to že neplatim z celej sumy ale z rozdielu ktorý neviem vydokladovať a daň je 19% nie 20% pre upresnenie... Skôr som chcel vedieť či má niekto skúsenosť reálnu aj po nejakom dohovore s právnikom napríklad...
Odpovedať
@arcticcode nie...v daňovom priznaní nemôžeš vykázať stratu, je to choré a najmä ta zdravotka 14% v tomto otrasnom zdravotníctve čo keď príde človek do štátnej nemocnice má pocit že je späť o 80 rokov a za chvíľu mu to padne na hlavu
Odpovedať
@jozeff32 v tretom prispevku mas navod ako sa vyhnut dani/odvodom. Nevyhoda je ze kupujucemu da banka hypoteku len na nehnutelnost. Treba najst kupujuceho ktory ma dostatocnu hotovost aby to neriesil, resp si vezme spotrebny uver. P.S. ja osobne by som takyto byt nekupoval, lebo ak by som potreboval predat do 5 rokov, tak by som to zase musel platit dan ja 🙂
Odpovedať
celý daňový cirkus , čo dostane naviac ten čo platí z vysokého platu?, nič naviac lebo platí i na tých čo celý život nikde nerobia a neodvedú ani cent, preto niektorý podnikatelia živnostníci platili len z minimálnej mzdy, akurát si museli odložiť bokom, lebo majú min. penziu, tí veľmi bohatý si dajú trvalý pobyt v daňových rajoch
Odpovedať
Článok sa načítava...
@duzu Toho by som sa nebál. Mám v rodine elektrickeho revizneho technika, ktorý celý život ani bankový účet nechce, lebo "on nebude platiť banky". Štátu odvádzal celý život minimum. Vedľa neho a dva domy vyššie býva elektrikár, čo odvádzal viac ako minimum. Majú už obidvaja pred 70 kou, moj ujko dostáva dôchodok o neuveriteľných 40€ nižší ako kolega, čo odvádzal pol zárobku. Naodvádzal tam za život milion eur a teraz bude 10 rokov (ak boh dá) dostávať o smiešnych 40€ viac. Je to na smiech celý tento systém.
Odpovedať
Ved opytaj sa na danovom urade
Odpovedať
@arcticcode akurát teraz to už neplatí ,musí sa odvádzať s priemernej mzdy a naviac dôchodok sa bude vypočitávať ináč,nový musia mať 2. pilier, už i doteraz sa vypočitával len za odpracované roky a os. priemer, niekedy i ked nerobil mal aspoň určitú časť to sa menilo stále od 90-teho a dnes bez účtu? za ten neplatím nič, a kam to schovával do strožliaka ako moja prababka, vtedy kto neodvádzal nedostával žiadny dôchodok, akurát bol iný životný štýl pracujúci živil deti i starkých
Odpovedať
@arcticcode a ked nebude nikto odvadzat lebo sa to neoplati tak z coho potom budu veci fungovat co kazdy ocakava od statu? To ze niekto tie dane potom efektivne neminie alebo rozkradne je chyba ludi, nie systemu… rad by som videl, ze ak by mali ludia na vyber ze bud platit odvody a mat veci od statu “zdarma” a neplatit odvody no za vsetko ostatne platit.. ze akoby sa rozhodli….mam pocit ze pri prvej navsteve doktora alebo nejakeho chirurga by sa hned zbadali…a navyse tu chcu ludia neplatit odvody a mat vsetko zdarma
Odpovedať
@uhlikova_stopa až na to že štát sa má starať len ozaj za to nevyhnutné , teraz len poriadne školstvo a zdravotníctvo no nemáme poriadne ani jedno, všetko ostatné sa musí riadiť ako trhové hospodárstvo dopyt-ponuka,máme ale veľa populistických strán a hlavne teraz každý sľubuje i nemožné , ale zaplatiť to musíme všetko spoločne aj ked niečo také nekupuješ, sľubujú lacné potraviny prečo nezavedú štátne predajne? lebo každá štátna firma je u nás stratová, napr. najväčšia štátne lesy,pošta
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?