Tradičné metódy pri renovácii 120 ročného objektu

Profilova fotka
Ahojte :-) Chystam sa na velku renovaciu cca. 120 rocnej hospodarskej budovy. Bola velmi zaujimavo riesena a jedna cela stena je z dreva, prevdepodobne vŕboveho. Ostatne steny su murovane z nepalenej tehly s kamennymi zakladmi. Steny musim obuchat, natiahnut jemne pletivo a omietnut. Najprv som chcel tradicne z nehasenehovapna ale je to tazko zohnat, nieje kvalitne a nemam s tym skusenosti. Rozmyslam skor o tradicnych nateroch ako napriklad lanovy olej na omietky a drevo. Samozrejme ze chcem aby to bolo aj trvanlive takze taky kompromis. Co by ste navrhovali vy? Kazda rada typu "ako sa to kedysi robilo" ke vrelo vytana. Dakujem
Odpovedať
@alkex skus pozriet tu http://www.obnova.sk/tradicne-stavite... , potom mi napada, ze sa tomu venovala aj p. Voskova v knihe Anatomia historickeho domu a mam niekde aj nejake odborne prispevky, ak ich najdem, napisem :-)
Odpovedať
Profilova fotka
To by bolo super, :-) dakujem
Odpovedať
@alkex Asi to tak skoro nenajdem, lebo sme v stadiu stahovania a asi tisicku knih mam v 2 bytoch... Ale davam aspon tieto typy na literaturu: MAKÝŠ, Oto. Rekonštrukcie stavieb - technológie, BA : Jagagroup, 2000. MAKÝŠ, Oto. Technologie renovace stavieb. BA : Jagagroup, 2004. Dnes mas aj kvalitnych vyrobcov omietok a materialov podla historickych receptur, napr. TUBAG.
Odpovedať
Profilova fotka
aktualne som sa rozhodol riesit omietku klasicky cize cementovou omietkou + racnove pletivo. ale narazil som na zaklady, v zemy su iba 40 cm!!! ale vyzeraju byt neporusene a tvorene kamenmi a palenou tehlou. foto rozmyslam nad nejakym riesenim, mna napada ze bud nechat tak nech to taha trochu vlhkosti do stien, alebo dat nopovu foliu aby prevetravalo, alebo odkopat a dat strk. Co by ste mi navrhovali? dakkujme
Odpovedať
Profilova fotka

Odpovedať
Profilova fotka
@stanica Dik za super link. :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@alkex Nehasené vápno sa dá zohnať.Na starý hlinený dom nemôžete dávať cementovú omietku.Treba vápennú alebo ak nebudete izolovať múry od základu sanačnú omietku.Vetranie cez nopovú fóliu je jeden z internetových nezmyslov.Nopovú fóliu tam môžete dať a obsypať ju 15-20 cm štrkom. Najlepšie čo môžete urobiť ak chcete v takejto budove bývať je ju podrezať a zatepliť.Inak vám bude cez kamenný základ premŕzať. Pokiaľ nezmeníte zaťaženie strechy jej tvar ,alebo nevybudujete podlažie s ťažkým stropom, tak nieje nutné zo základmi robiť nič.Vydržali neporušené na svojom mieste 100 rokov tak vydržia aj ďalších 100.Iné by bolo ak sú základy a budova popraskaná.Ak ich budete mať obkopané môžete ich omietnuť vodonepriepustným betónom alebo pridebniť a zaliať vodonepriepustným betónom.Následne ich zatepliť.Nepíšete nič o tom na čo má tá budova po renovácii slúžiť.
Odpovedať
@alkex 40 cm zaklady sa kedysi bezne robili, najma ked islo len o hospodarsku stavbu, mame take plytke zaklady aj napr. na kostoloch. Suhlasim s @antonmesaros - urcite nie cementovu omietku! Ak nie vapennu, tak nadstavovanu, tie sa niekedy pouzivaju aj pri obnove pamiatok. Cement drzi vlhkost. Nopova folia je blbost. Pri historickych objektoch, ktore mali osadenu tuto foliu pred par rokmi sa musi odvlhcenie riesit vzdy nanovo... Urcite odkopat a strk, dolezite je aj aky je okolity teren, ci je objekt zapusteny, ci sa okolity teren zvysuje alebo klesa. Vodu treba odviest najlepsie prirodzenym spadom terenu. Okolo urcite nerobit betonovy kanal, ten by zo stavby urobil bazen.
Odpovedať
Profilova fotka
odporucam stranku obnova.sk , ale to uz opakujem, su tam mili ochotni ludia, ktori majupodla mna dost praktickych skusenosti, aby vedeli poradit co a ako
Odpovedať
Profilova fotka
Dakujem za odpovede, bol som aj na obnove, uvidim co mi odpisu. V budove sa byvat nebude, pretoze s toho chceme len party posedenie, Preto to chcem nechat vsetko povodne ale zrenovovat. No s tou omietkou ste ma teraz dostaly, uz som upustil od toho ze dame vapennu. Aku potom teda? Nejaku modernu od baumitu napr. tu bayosan. ?? alebo skusit experimentovat z nehasenym vapnom? A zo zakladmi teda lepsie nechat tak alebo dat okolo strk? diki
Odpovedať
@alkex omietku ako som pisala cementovo-vápennú, vyrabaju ju viaceri vyrobcovia, nemusis davat sanacnu, uz v dnesnej dobe sa sanacna casto vynechava aj pri obnove pamiatok a co sa tyka zakladov - zavisi od terenu a toho, ci stavba vobec zavlha
Odpovedať
Profilova fotka
Ok ludia. Diki za rady, urcitr ste mi pomohli. Nakoniec som dal vapennocementovu omietku a exterierovy feinputz. Omietka siaha az na zaklady z kamena. Preto rozmyslam ze dam kamennu drt alebo bublinkovu foliu. Co by ste odporucili? Ps stavba nema od zaciatku ryny ani mat nebude. Preto pri burkach moze voda stiect pod zaklad. Kamen je pouzity aj ako murivo cize polka stien kamen a polka zase nepalena.diki
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Zdravim, Po dlhsej dobe prichadzam s dalsou otazkou ohladne toho isteho projektu. Prakticky som uz vsetko dokoncil ako v interiery tak aj v exteriery az na jednu vec. Stale som si lamal hlavu na d tym ako poriesit zaklady a tak som to odkladal, potom prisli do toho ine starosti a tak som sa k tomu dostal az teraz. Potrebujem to doriesit do zimy a hlavny problem je ze objekt nema ryny ani nikdy nemal. Cize ich pridavat nechcem lebo by to bolo neprirodzene. Plocha strechy je aj tak na margo vcelku mala ani nie 10 m2 cize to neriesim ryny nebudem davat urcite. Ja skor rozmyslam nad upravou terenu kde odkopem a nasledne zhutnim zeminu od stavby do cca 30 stupnoveho sklonu. Na zeminu polozim nopovu foliu, ktoru mierne prelozim aj na mur a priestor zasypem jemnym strkom aby mi voda kvapkajuca zo strechy nepospinila fasadu. Ako bude voda stekat tak Mi nepodtecie pod stavbu a ani nepoprska fasadu. Co si o tom myslite?
Odpovedať
Profilova fotka
Racej raz vidiet ako 100 krat pocut tak som vyskusal ipad autocad ale nieje to bohvieco:
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Musím sa zapojiť do debaty. Používateľ alkex to nakreslil zle. Správne riešenie je pripojené dole. Základ je dobré zaizolovať extrudovaným polystyrénom, alebo perimetrom , následne nopová fólia, štrkom sa zasype len geotextíliou obalená drenážna rúrka, ktorá ale by mala byť v spáde a dookola domu zvedená do jedného miesta aspoň 2m od domu, ktoré sa vysype štrkom a vytvorí sa kvázi vsakovačka. Cez štrk prehodíš znovu geotextíliu ktorá zabráni miešaniu zásypovej zeminy so štrkom a celé to zasypeš zeminou. Štrk sa nemôže dávať po celom profile výkopu, tak ako to nakreslil alkex, pretože tým bude základ obnažený a podporíš premŕzanie základu. Medzi laickou verejnosťou je mylne rozšírené, že sa má základ "odvetrávať". Základ sa nemá prečo odvetrávať a nikdy sa neodvetrá. Ani pálenej tehle, z ktorej máš základ nevadí vlhkosť, tá bude v zemi vždy. Tehlovému základu vadí práve premŕzanie. Dúfam, že som vniesol trochu svetla do drenáže základov. Drenáž ale viac menej pôsobí proti dažďovej a hnanej vode, nie proti zemnej vlhkosti. Samozrejme drenáž ako taká nevyrieši vlhnutie múrov, v takom prípade treba navyše dom podrezať. V prípade akýchkoľvek otázok napíš na matej.farkas@gmail.com, rád poradím. Maťo
Odpovedať
Profilova fotka
@fmato ako asi vydržala táto stavba 120 rokov bez XPS izolácie?A nepodmrzne z druhej strany, keď sa tam nikde nekúri?
Odpovedať
U nás bol starorodičovský dom omietnutý hlinou, ktorú starká kopala na tajnom mieste, ktoré si vzala do hrobu :-D (uznávam, že tento humor je trochu čierny). Stavba má rok postavenia 1900 a napriek všetkým snahám o jej autodeštrukciu stojí do dnes ( to je dôkazom, že staré postupy nie sú úplne zlé a zároveň nás to mrzí, lebo tak starú stavbu je problém len tak zbúrať) Stavba stojí na kamennom suchom základe a nevlhne. ...no a ja sa domnievam, že o priaznivý prienik pár by sa mohla postarať nie len vápenná omietka ale aj sadrová....
Odpovedať
@jan45 ja som reagoval na zle riesenie zasypom strkom v celom profile. Ak ma byt objekt urceny na byvanie, je dobre zaklad zaizolovat, ak ma sluzit ako "party pristresok" samozrejme izolaciu netreba davat.
Odpovedať
Profilova fotka
@stefan_zamestnanec máte dobrý pohľad, ale sadrová omietka nebude to pravé orechové. Je citlivá na vlhkosť. Použitie omietok sa riadi hustotou, cementová, sadrová, VPC, vápenná, špeciálne. Tie majú vytvorenú poréznu štruktúru, preto nemôže cez kapiláry vzlínať voda, prechádza len para. Preto sa na povrchu nevytvára výkvet solí. Ale pri veľkom zasolení sa tiež zanesú. To, že babičkin dom nevlhne, je šťastná zhoda nízkej hladiny spodnej vody, nasucho kladeného nenasiakavého kameňa a dobrej malty so slamou a plevami, tie vyhnijú a vytvoria sieť kanálikov.
Odpovedať
Profilova fotka
@jan45 musel som si spomenúť na plagát z jednej leteckej konštrukčnej kancelárie, na ktorom bolo napísané... Čmeliak vzhľadom k svojej vysokej telesnej hmotnosti a malej nosnej ploche krídel nemôže lietať. Ale preto, že čmeliak o tom nevie - tak lieta. :-) To je asi aj odpoveď na to, že prečo tá stavba vydržala 120 rokov bez použitia XPS izolácie. :-)
Odpovedať
@jamk1 trochu obrátená interpretácia, ale tento citát sa náramne hodí do všetkých konverzácií :-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Len podotázka. Ako stranou sa dáva tá nopová fólia k stavbe? Načo tam vlastne sú tie cuplíky? Ja len preto lebo na nete som videla aj jeden aj druhý spôsob. A celkové uloženie drenáže asi na 10 spôsobov. Ten Váš @fmato sa mi zdá najlepší a najlogickejší.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?