Rekuperácia v chalupe

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň. Chystáme sa stavať chalupu a nevieme sa rozhodnúť, či dať rekuperáciu alebo nie. Budeme tam cez víkendy, aj to tak max.2x mesačne, možno nejaké sviatky. Na dôchodok (ak dožijeme o 30 rokov) sa tam chceme presťahovať. Je to kuchyna s obývačkou a dve spálne, kúpeľňa, technická miestnosť. Ďakujem za rady a zdieľanie skúseností.
Odpovedať
Profilova fotka
ako dlho zvycajne trva instalacia rekuperacnej jednotky? :-) je to zdlhave/narocne? :-)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od babennik:

ako dlho zvycajne trva instalacia rekuperacnej je…
@babennik to ti asi presne nepovie nikto, je to totiz uplne individualne. zavisi to od vela faktorov ako je napriklad rozloha domu, ale aj od typu rekuperacie. dalsia vec je skusenost instalaterov 😁 niektorym to moze trvat dlhe tyzdne, ini, skusenejsi, sa s tym tak dlho hrat nebudu a zbuchaju to za par dni.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od nicholiacik:

@babennik to ti asi presne nepovie nikto, je to t…
@nicholiacik suhlasim :-D my sme si takto porovnavali so susedmi, ze komu to ako trvalo a davali sme si to robit neskor ako oni a boli sme hotovi prvi. je to zaujimave 😄 ale mozno je to aj o tom, ako sa komu chce 😁
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od babennik:

ako dlho zvycajne trva instalacia rekuperacnej je…
@babennik štandardný RD do 15 výustiek, rozvody deň bez prestupou cez ŽB. Samostatná montáž rek a spustenie další poldeň, deň. Chceš to svojpomocne? Priemerne zdatny človek to zvládne ľavou zadnou. Samozrejme záleží od sýstému rozvodou ktoré si vyberieš. Ke´d pôjdeš klasicky, dáky sonoflex, spiro tvarovky, hliníková páska a stromčekový systém rozvodu tak je to náročnejšie, zdlhávejšie a pracnejšie. Keď pôjdeš, čo je už dnes štandard 2x rozdelovač a plastové potrubie v sólo vetvách tak je to za ten deň hotové.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od palo18:

@babennik štandardný RD do 15 výustiek, rozvody …
@palo18 no ja teda svojpomocne mozem montovat rekuperaciu len velmi tazko 😃 ano, verim, ze technicky zdatny clovek by to mohol zvladnut, ale povedzme si narovinu, moj muz je viac do IT ako do takehoto fachu, cize si to neviem predstavit nechat uplne nanho 😅 aj ked ho zboznujem, ale nebudeme si klamat predsa 😁 ak to ty dokazes, tak potom klobuk dolu. myslim, ze na to su tu firmy, ktore sa specializuju na taketo zalezitosti.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od babennik:

@palo18 no ja teda svojpomocne mozem montovat rek…
@babennik presne tak, na vsetko su tu firmy. Aj na zapojenie kabla od monitoru k PC. Aj to nezvladne kazdy. Ps. nebrat ako vysmech.
Odpovedať
a to sa akoze da odmietnut, ked ti prinesu rekuperacnu jednotku, ze si ju nechces nechat zapojit od nich, ale chces si to spravit doma sam, svojpomocne? :-D
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od victorka505:

a to sa akoze da odmietnut, ked ti prinesu rekupe…
@victorka505 ja neviem, kurieri zapájajú aj práčku keď ju donesú? Akože pri ženách to tak možno funguje. Ale to je na iné fórum.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od victorka505:

a to sa akoze da odmietnut, ked ti prinesu rekupe…
@victorka505 akoze kto ju donesie ? sak ked si obejdnam reku tak ju mam ak ju objednam s montazou cez firmu, preco by som ju nedaval montovat ... samozrejm, ked si dohodnete, ze vam spravia rozvody a donesu jednotku a zato zaplatite, tak vam to montovat asi nebudu ...
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od palo18:

@victorka505 ja neviem, kurieri zapájajú aj práčk…
@palo18 podla mna normalna otazka 😁 nech sa kazdy pyta na co chce. ako som vyssie spominala, u nas to neprichadza do uvahy a ani predstavit si to neviem, ved je tolko veci, co sa da na tom pokazit 😁 jednoducho si to dat vsetko cele komplet spravit firme a hotovo. bez starosti, bez roboty.
Odpovedať
Ja som robil rekuperaciu rozvody 13 vyusteni, 2 rozdelovace a chlapi to mali hotove za pol dna. Ked v tom maju prax tak to ide rychlo.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od babennik:

@palo18 podla mna normalna otazka 😁 nech sa kazdy…
@babennik neviem prečo som označený 🤔
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od palo18:

@babennik neviem prečo som označený 🤔
@palo18 tak teda pardon 😁 uz sa to nestane. vlastne este teraz, poslednykrat. @wheel tak robil si to sam svojpomocne alebo si si to dal spravit firme?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od babennik:

@palo18 tak teda pardon 😁 uz sa to nestane. vlast…
@babennik "robil som" som myslel ze som instaloval do domu. Inak mi to robila firma z tohto fora a spokojnost.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od wheel:

@babennik "robil som" som myslel ze som instalova…
@wheel tak super, inak tiez som uz viackrat bola vdacna za rady z fora, ked si clovek nevie rady, tak je super sa obratit na ludi tu. :-)
Odpovedať
rekuperacia lokalna ci centralna? co je lepsie? a dalej aktivna, ci pasivna?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ondro_26:

rekuperacia lokalna ci centralna? co je lepsie? a…
@ondro_26 centrálna, za mňa pasívna.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od ondro_26:

rekuperacia lokalna ci centralna? co je lepsie? a…
@ondro_26 centralnu rekuperacnu techniku si mozes predstavit ako spletity potrubny system, ktoreho rozvodna sa nachadza prevazne v technickej miestnosti a usti do jednotlivych miestnosti. ;-) lokalnu mas vyslovene vo vy vyhradenej miestnosti/miestnostiach. a nou teda odvetravas mensie priestory. treba si ujasnit, co s nou chces robit najprv a ake by mala mat funkcie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od richto:

@ondro_26 centralnu rekuperacnu techniku si mozes…
@richto ja teoriu tohto absolutne ovladam :) skor ma zaujimala konkretna osobna skusenost.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ondro_26:

@richto ja teoriu tohto absolutne ovladam :) skor…
@ondro_26 Skusenosti tu najdes plno, ale rozhodnutie zostane aj tak na tebe :-D Samozrejme, nie je nad centralnu, to ti povie kazdy, kto si ju kedy dal. Ale svoje ucely vie splnit aj lokalna, ak ju chces napriklad len do kupelne, tak je to ideal.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantos:

@ondro_26 Skusenosti tu najdes plno, ale rozhodnu…
@frantos nie nie, radsej asi normalnu do vsetkych miestnosti. a potom sa mi natiska dalsia otazka, ze od koho :-D
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ondro_26:

@frantos nie nie, radsej asi normalnu do vsetkych…
@ondro_26 tak ono zalezi aj od tvojich financnych moznosti, aj ked zase na druhej strane sa riadit cenou nie je velakrat uplne najstastnejsie riesenie 😄 proste neviem, ci sa vyplati kupovat lacno taketo veci. my mame napriklad Wolf, co sa tyka funkcnosti, tak ide na 100% uz tretim rokom. a dostupny servis je dalsia taka vec, ktoru treba rozhodne zohladnovat.
Odpovedať
My sme mali dokonca v byte rekuperáciu. Fungovala teda cez tlačidlo, ktoré bolo tým slovom označené :-D Ale tak nemyslím si, že plnila úplne takú funkciu, ako keď ti spraví firma riadne rekuperáciu do novostavby. :-D Pravdepodobne to bola len taká provizorna. Bola to síce nová bytovka, ale aj tak.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marianna_1:

My sme mali dokonca v byte rekuperáciu. Fungovala…
@marianna_1 presne tak, tiez som sa s takymto niecim uz stretol, zase to nie je nic nezvycajne :) ale sluzi to ozaj len na take kvazi odvetravanie, ktore mozno ani nepocitis 😁
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ondro_26:

@marianna_1 presne tak, tiez som sa s takymto nie…
@ondro_26 každá rekuperácia šetrí teplo pri vetraní a zaisťuje čerstvý vzduch, pri tesných stavbách je to nutnosť aj ked je tu nadpis rekreačná, tam záleží od toho ako často sa využíva v zime
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@ondro_26 každá rekuperácia šetrí teplo pri vetra…
@duzu no mozem sa mylit, netvrdim, ale kedze to, co som videl, nemalo ani viditelnu jednotku ani clovek k tomu nemam absolutne ziadny pristup, prisla mi len taka "akoze".
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ondro_26:

@duzu no mozem sa mylit, netvrdim, ale kedze to, …
@ondro_26 ak sa inštaluje v novostavbe vidieť ju nebude ale cítiť čerstvý vzduch a šetrenie tepla na peňaženke
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@ondro_26 ak sa inštaluje v novostavbe vidieť ju …
@duzu to je jasna vec, v dome je to tutovka, ale my sme sa tu bavili o bytovke, tam to asi velky osoh neprinesie ☺️ a uz vobec si ju nevie dat najomnik bytu, ked sa sam rozhodne, ze si ju dat chce. 😁
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ondro_26:

@duzu to je jasna vec, v dome je to tutovka, ale …
@ondro_26 nájomník bytu si ju tiež môže dať ušetrí ak má merače tepla
Odpovedať
Hľadala som foto a predsa som ešte našla 😁 My sme to mali len takto a môžem povedať, že sa to skutočne len tvárilo ako rekuperácia, nebol cítiť žiadny rozdiel, keď sa vetralo takto. To skôr som vyvetrala oknami. Teraz máme spravenú v dome riadnu rekuperáciu a je to sto a jedno. 😅
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?