Rozkopávka - nesúhlas

Pekný deň prajem. Idem si k Vám po radu. Kúpilisme starší dom, ktorý bol dlhšiu dobuodpojený od elektriny. Riešime novú el. prípojku, už máne aj projek a podané oznám. o DS. Podľa projektu sa budeme pripájať zemou od stĺpa, ktorý je na susednom pozemku. Žiaľ sused nesúhlasí s rozkopávkou. Čo máme robiť, ak podľa vyjadrebia elektrárni, vzduchom nie je možné sa pripojiť. Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@nela_copikova bud sa penazne dohodnut, alebo si najst ine pripojne miesto, alebo nestavat. Sused nie je povinny akceptovat Vasu pripojku a vecne bremeno s nou spojene.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@nela_copikova bud sa penazne dohodnut, alebo si …
@mgx Nestaviame, robíme rekonstrukciu, ale bez prúdu to je ťažké. Vecné bremeno už na pozemku je, ak je tak umiestnený elektrický stlp. jednalo by sa iba o napojenie cca 3m. Pripadá do úvahy aj druhý stlp, ale ten je ďalej asi 30m a to by druhá suseda neprežila, ak by sme jej prekopali pozemok, to ani nebudem skúšať(ťažká povaha)
Odpovedať
Ja keď pozriem našu ulicu tak skoro v každom dvore mame elektrický stĺp,není to síce super estetické ale aspoň sme sa nikoho nemuseli nič pýtať. Skúste sa spýtať druhého suseda,čo ma tiež stĺp a tam sa pripojiť ak henten nedovolí.A tiež sme už museli ísť zemou a novou prípojkou,lebo dom bol vyše 2rokov bez elektriny odpojený,už sa nedalo pripojiť iba zemou.
Odpovedať
Profilova fotka
@nela_copikova susedov stlp vobec nemusi mat vecne bremeno (za sociku sa elektrarne neobtazovali v intravilane s takymi drobnostami = vid zakon) a aj ked ma, je to vecne bremeno zo zakona elektrarenskeho podniku), tvoja pripojka vytvori dalsie vecne bremeno, co vedie k znizeniu hodnoty pozemku. Osobne by som ponukol sumu, ktora sa neodmieta. Druha moznost je dom postavit ako 100% sebestacny (bez pripojky EE), ale to chce velku FVE a vyborny projekt. Na rekonstruovanom dome dost tazko. Mozes samozrejme skusit o sudne nariadenie, ale krajsky sud taketo opatrenie v drvivej vacsine zrusi. Sukromna pripojka NIE JE VEREJNY ZAUJEM. Idealne dohoda. Treba sa pytat, preco nesuhlasi s pripojkou. Je problem bremeno? Spytat sa kolko za neho chce...atd.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@nela_copikova susedov stlp vobec nemusi mat vecn…
@mgx nesúhlasi presne z dôvodu zriadenia vecneho bremena, ze chce na tom pozemku postaviť garaž, ale čo s ochrannym pásmom, keď zo stpa vedú vzduchom aj el. káble k susedným domom. Ale paci sa mi myšlienka energ. nezav. domu, keďze ten domček máme iba ako chalupu, nebude celoročne obývaný.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@nela_copikova susedov stlp vobec nemusi mat vecn…
@mgx Ten ostrovný systém by bol perfektná vec. Ale čo počas dní, kedy je slnečný svit slabučký, resp. takmer nulový? Asi by museli byť kapacitovo celkom veľké batérie. Navyše FVE môže mať max. len niečo okolo 10kWp (presné číslo neviem), inak sú tam akési birokratické sprostosti. Alebo to platí len v prípade, že by som púšťal šťavu do virtuálnej batérie? Ak by to tak bolo, môžem si dať FVE s výkonom akým uznám za vhodné, ak by som bol síce napojený na verejnú sieť, ale nepúšťal by som do verejnej siete z mojej FVE vôbec nič? Čiže by som verejnú sieť využíval len pre vykritie nedostatku energie z FVE? Pri ostrovnom systéme predpokladám, že môžem mať výkon aký chcem. Ale čo v prípade, ako som písal? Alebo ani pri ostrovnom systéme by to nešlo bez birokracie (to by mi nedávalo veľmi logiku)?
Odpovedať
Profilova fotka
@pochabel Ostrovný systém môže byť príjemcom doplatku (§3 odsek (1) písmeno c) zákona o podpore OZE a VÚKV), ale vtedy sa naň vzťahujú limity zo zákona – 30 kW a budova. Pokiaľ by sa majiteľ rozhodol neprijímať doplatok, tak ho energetické zákony nijako neobmedzujú v umiestnení a veľkosti inštalácie.
Odpovedať
Ešte taká otázka. Prečo distribučka nesúhlasí s vedením prípojky vzduchom ? U nás s tým problem nebude. Taktiež ani starosta nemal problém. Je pravda, že sa má preferovať zemná prípojka, ale ak to nejde má sa robiť aj vzduchom. My sme mali ísť zemou a teraz tiež kvôli susedovi prerábame projekt na vedenie vzduchom. Nikto ti nedá súhlas s bremenom, keďže jeto citlivá otázka a znižuje ti to cenu pozemku. Minimálne v jeho očiach isto. Plus plať geodeta nech ti zamerá prípojku(250eur). Ďalšie náklady vklad do katastra (100eur, nie 66 eur-nové poplatky od apríla). A to ešte nemáš prípojku. U nás sme mali len 20 cm na jeho pozemku a ani sme sa do toho nepúšťali to s ním riešiť, keď sme zistili, čo od nás stavebný úrad požaduje.
Odpovedať
postavit novy podperny bod toho vedenia na vlastnom pozemku - tj. novy stlp - da sa, iba v pripade ak to vedenie ide ponad vas pozemok. Ale myslim si ze tu ide aj o financnu stranku veci - nemam pravdu?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marekjahoda:

postavit novy podperny bod toho vedenia na vlastn…
@marekjahoda Tiež to spravíme vzduchom. Prerobí sa pripojenie. Len to umiestnenie stlpa si neviem celjom dobre predstaviť, máme dosť špec. pozemok v miernom svahu. Sama som zvedavá ako to dopadne a čo to bude stať.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od nela_copikova:

Pekný deň prajem. Idem si k Vám po radu. Kúpilism…
@nela_copikova vzduchom vám prečo nedovolili? Tiež sme teraz riešili elektrickú prípojku, môj otec je projektant,tak vám možno poradím.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bystricankabb:

@nela_copikova vzduchom vám prečo nedovolili? Tie…
@bystricankabb Ďakujem za ochotu, máme projektanta, ktorého sme informovali, čakáme na vyjadrenie stavebného úradu, prerobí sa projekt, už len zohnať ten stlp
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?