Sadrové omietky. Mokré steny vonkajších murov

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte. Omietky sme dávali v septembri bolo teplo. V novembri sme začali kúriť. Všetko je takmer suché až na dve izby kde steny vonkajších múrov sú doslova mokre.voda steká. Už aj kvapky vody. Kurime každý deň v dom eje stále min. 18 stupňov. Keď neboli mrazy vetralo sa. Ako urýchliť sušenie? Máme už aj plynový ohrievač.. Help
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@kejsix @sysell nie je to celkom také jednoduché ako sa to javí....čím na vyššiu teplotu kúriš tým suchší vzduch by si mal mať -ak beriem do úvahy že je to vzduch z vonku, ale čím na vyššiu teplotu kúriš tým súčasne rýchlejšie a viac vody sa vyparuje zo stavby do interiéru -čo naopak zvyšuje vlhkosť ....a čím vyššia int. teplota tým vyšší je aj rosný bod.... treba nájsť rozumný kompromis podľa toho ako intenzívna je výmena vzduchu....ak to nefunguje alebo nie je dosť času nastupujú odvlhčovače.....
Odpovedať
@eagleowl Teply vzduch ma vacsiu schopnost absorbovat vlhkost - vytiahne ju z vlhkych murov stavby, nasledne vetranie - cim chladnejsim vzduchom tym lepsie ( studeny vzduch ma nizku vlhkost), znizis vlhkost v interieri , zase zohrejes - vytiahnes vlhkost.... a tak dookola az po optimalnu vlhkost.
Odpovedať
Profilova fotka
@slavomira123 kupit kvalitny odvlhcovac alebo kurit a vetrat , za dva mesiace stavba nebude sucha , plynovy ohrievac je naprd pridava vlhkost
Odpovedať
@slavomira123 vyzerá to na pekné tepelné mosty z vonkajšej strany.
Odpovedať
@eagleowl asi preto maju TC pri rezime vysusania stavby sinusovu krivku ( narastu a pokles teploty )
Odpovedať
@pukpuk to je co?
Odpovedať
@peonko tak to robíme. Mame aj odvlhcovac aj plyn. Ohrievač aj sa vetra pri tom. Good?
Odpovedať
@slavomira123 ohrievac som nespominala, iba odvlhcovac, kurenie a nasledne vetranie.
Odpovedať
Profilova fotka
@peonko mne to vysvetľovať netreba....ideálny stav by bol poznať teplotu vonkajšiu, teplotu vnútornú, povrchovú vnútornú teplotu steny v kritických miestach, relatívnu vlhkosť vnútornú a mať konštantné vetranie.....potom sa snažiť hýbať teplotou a vetraním tak aby nastal stav kedy povrchová teplota steny v rohu nebude rovnaká alebo vyššia ako rosný bod pre momentálnu vnútornú rel vlhkosť.
Odpovedať
@slavomira123 výpis z článku: Kde nájdeme tepelné mosty? Tepelné mosty možno na stavbe nájsť všade. Najviac sa však vyskytujú v miestach napojenia zvislých a vodorovných nosných konštrukcií. Typickým príkladom je napojenie obvodovej steny a základovej konštrukcie alebo napojenie obvodovej konštrukcie s vodorovnou konštrukciou stropu, a to predovšetkým v kútoch miestností, prípadne v miestach s obmedzeným prístupom vzduchu, umiestnenie betónového stužujúceho venca, balkónových konzol, múrov zábradlí, napojenie okien a dverí, vrátane parapetných dosiek alebo boxu na žalúzie. Veľmi problematická je nekvalifikovaná montáž zatepľovacieho systému a jeho kotvenie do nosných konštrukcií. Pomerne málo sa hovorí o tepelných mostoch, ktoré vznikajú v mieste drevených konštrukcií zateplených krovov – v prípade zatepľovania pod strechou. čiže práve v tých miestach, kde to je mokré, môže byť tepelný most veľký (hlavne ak "majstri" nechajú veľké diery medzi tehlami s argumentom - To sa zakryje omietkou. :-) vonkajšia izolácia by mala pomôcť + samozrejme vetranie.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@evatothova Je to presne opacne, ako pisete. Cim …
@kejsix @zita19 @majkoj sadrové omietky dokončené v júly, anhydritový poter dokončený v auguste. Stavbu podľa možnosti vetrám. Aktuálna vlhkosť ešte stále okolo 85%. Na spätný spoj vodorovnej a zvislej HI som použil tekutú hydroizoláciu Sika v dvoch vrstvách vytiahnutú 30cm nad nulu. Po nalepení XPS na soklovú časť sa mi len na severnej strane domu vyrážala vlhkosť na omietke na obidvoch stranách francúzskeho okna. Pár dni pred tým boli dažde s nízkou teplotou. V dome vtedy bolo 25°C a 85% vlkosti. Vonku v noci pod 10°C. Môžem daný stav pripisovať kondenzu ? Hydroizoláciu som robil sám a som presvedčený, že je prevedená správne.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od purplesticks:

@kejsix @zita19 @majkoj sadrové omietky dokončené…
@purplesticks moj laicky nazor je, ze sa ti este stale odparuje zabudovana vlhkost. Zamedzil si jej odparovanie smerom do exterieru, odparuje sa smerom do vnutra
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od purplesticks:

@kejsix @zita19 @majkoj sadrové omietky dokončené…
@purplesticks Pri 25°C@85% je rosny bod 22,3°C. Tým je podľa mňa vysvetlené všetko. Čo je "podľa možnosti vetrám"? Ty potrebuješ prekúriť poter vhodnou krivkou a vetrať stále, alebo začať intenzívne odvlhčovať. 85% koncom septembra, nemáš na čo čakať.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zita19:

@purplesticks moj laicky nazor je, ze sa ti este …
@zita19 Predovšetkým zateplením posunul rosný bod z muriva na vnútorný povrch.
Odpovedať
.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@purplesticks Pri 25°C@85% je rosny bod 22,3°C. T…
@kejsix Teraz som si pozrel ešte raz termín a mokré procesy (anhydrit) boli dokončené 11.7. Odvtedy sa pravidelne vetrá oknami dokorán - cez deň otvorené, na večer zatvoriť. Odkedy vetrám, bolo horúco, sucho a stále nedokážem trvalo stiahnuť vlhkosť pod 80%. Budúci týždeň robím fasádu. Kúrenie na zimu nespúšťam. Odhadom koľko trvá vysušenie stavby priemyselným odvlhčovačom ? Takže tie mokré rohy môžu byť teda kondenz ? Ak áno, prečo len rohy pri oknách a nie celá severná stena ?
Odpovedať
Chyba zatvarat vecer... nechat pekne vetracky cele dni/noci je najlepsie. Bez kurenia to uz ale pojde pomaly, dni su kratke. Odvlhcovac tazko povedat zavisi od objemu vlhkosti, teploty vzduchu, objemu vzduchu... Ale ked mas riadnu masinu, po par dnoch uz je citelny rozdiel, aj tyzden velmi pomoze. Vacsinou idealne 2-3 tyzdne. Podloz masinu alebo daj na palety a odtok namiesto do odpadu daj do suda a uvidis... Podla mna logicke ze pri oknach, je tam najvacsi tepelny most.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?