Ako sa býva v dome z Ytong Lambda 375 bez zateplenia?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ano, viem, tém o ytongu je veľa. Lenže mňa nezaujíma názor tých, ktorí stavali z niečoho iného - je logické, že budú preferovať to svoje. Zaujíma ma názor ľudí, ktorí si vybrali ytong lambda 375 bez zateplenia. Chcem počuť ich názory a ako sa im býva a tak. Ďakujem a nenadávajte na mňa veľa :) pekný dník
Odpovedať
Profilova fotka
@lydca Uznávam moju chybu, vychádzal som z produktovej stránky Ytong, kde majú chybu http://www.ytong.sk/sk/content/ytong-.... Avšak za ostatným si stojím, hodnota tepelného odporu 5, nie je už dnes žiadny zázrak (ale upozorňujem, že ten tepelný odpor je trochu teoretický z dôvodov, ktoré sa tu preberali viac krát (vlhkosť muriva, neprievzdušnosť, priestor s lepidlom) najmä asi však pri jednovrstvovom murive musíte dať obrovský pozor na vymurovanie, každá neutesnená špára tu znamená tepelný most . Ak sa Vám nepozdáva difúzne uzatvorená skladba steny, tak by som zvolil alternatívu spomínanú vyššie resp. inú skladbu pri dodržaní pravidla, že difúzny odpor smerom von klesá.
Odpovedať
Profilova fotka
@viperko .. Hej to je ako benzín ,alebo diesel ? :-D ... Jasne že Diesel :-p
Odpovedať
Profilova fotka
@lydca Ak ide o Truck určite :-D , ak o osobný automobil nemusí to byť správna voľba.
Odpovedať
Profilova fotka
@stevosk ako sa vravi, benzin patri do auta a nafta do traktora :P
Odpovedať
@calimero ja vnej bývam ,ročne naklady 600 e,voda a kurenie , takže ked zateplim ušetrim 30 % ,na to zabudnite,iny dom som staval 30+10 ,rozdiel minimalny , treba mat hlavne dobre urobenu izolaciu strechy .
Odpovedať
Sme z Oravy postavili sme dom tiež z Ytonku lambda. zatiaľ sme spokojný bývame už rok a kúrime peletami s podlahovým kúrením. Dom má rozmery 11x8m a kurenie nás zatiaľ vyšlo na dve tony (400eur cca). Calimero zdá sa ti že to je moc? Nám ani trochu neviem odkiaľ si ale mi kúrime na Orave 6 mesiacov. V dome je stála teplota 22 stupňov priam sauna my sme nadmieru spokojný zateplovať neplánujeme.
Odpovedať
Ahoj nikoho nepocuvaj a daj na svoj zdravy rozum .Ja postavil uz treti dom s zztongu a bez zateplenia .Skus sa obalit do folii a dychaj,to iste robia ludia s domami.Co robia nedychaju ale kvasia a potom sa cuduju preco tam lesen preco tam okna sa rosia a podobne nazory .Nik nemeria cloveka ako dycha a spi v zateplenom dome ale kazdy meria len uniky tepla.Ludia budu chori s vlastnych domov.Zdravy sedliacky rozum ma nikdy nesklamal.Zateplit ani zadarmo by nedal,ani keby mi doplatili 10000uery.
Odpovedať
Profilova fotka
@musurka Bude ten dom, ktory nedycha potrebovat umele dychanie? zomrie? :-|
Odpovedať
Mozno zomrie ale ten trpi co byva v nom,mna nik nepresvedci .Kazdy si s toho ribi srandu,skus urobit merania odborne ktore nik neriesi,ide len o biznis ktory prisiel so zapadu .Preco uz nemci nabiehaju na srary system murov bez zateplenia a su ochotny dat za srary valok novu tehlu ,preco asi? 8-)
Odpovedať
@musurka Cim hrubsi mur, tym menej dycha, difuzny odpor je priamo umerny jeho hrubke! treba max 25cm ytong nezatepleny a dobre utesnene okna - najlepsie dvojskla, lebo zdravy rozum mi hovori, ze trojskla su tazke a budu s nimi len problemy, samozrejme takto dobre dychajuci dom nepotrebuje riadene vetranie, staci raz za cas vyvetrat. Aj klima bude dobra, aj ucty za kurenie "vpohode" a to, co stena nepredycha, to zabespecia fotosyntezou riasy v rohoch miestnosti.
Odpovedať
Ja som spokojny s byvanim uz 4 roky kurim krbom s rozvodmi a nad ranom mi dokuruje plyn a to mam 22 stupnou v dome s cinzaku som mohol radiator roztrhnut a bol som v deke. Tak isto som staval sestre a je super bez zateplenia.Kazdy ma nazor a neberiem mu ho.Mne osobne idu nanervy tie zateplovacky.Pozrite sa na ludi v tych zateplenych cinzakoch,co usetria nic platia dalej za kurenie tak isto este viac lebo maju uver na 30 rokou a popritom kazdy caka od suseda kedy zapne radiator aby sa mu stena zohriala .Sam som to zazil. Dalsia vec zatepluje sa cinzak a okna ostavaju stare povetsine,tak ocom to je.Najprv by sa mali riesit okna a potom fasadu.Nik neriesi co s tym polystyrenom bude za 20 rokov vsetko pojde dole a dalsi uver ludia budu platit a to este jeden budu mat nakrku
Odpovedať
@musurka Reagoval som na Vas nazor o dychajucom dome, s ktorym sa nemozem stotoznit, moj prispevok mal mierne sarkasticky nadych, za co sa ospravedlnujem. V cinzaku som byval len chvilu, takze neviem, ako to chodi medzi susedmi, ale suhlasim, ze zateplovanie 5-10cm a este k tomu bez vymeny okien nema zmysel, tak aby to malo aj nejaky efekt do dalekej buducnosti. Zateplenie ma urcite zmysel. Ci uz je to EPS, alebo mineralna vlna je v podstate jedno, aj ked ja viac sympatizujem s EPS, ty co chcu dychajuce steny urcite pozeraju viac po min. vlne. Zateplena stena ma vyssi tepelny odpor, je lacnejsia, mensie vydavky na kurenie, vyssia tepelna pohoda, ziadne riziko plesni, vyssia zivotnost obvodovych stien,...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@tegezka tie pelety nebudu vecne take lacne, neboj sa. Ale kurit budes musiet stale :-|
Odpovedať
@lydca hlavne do mesta a na kratke trasy je ten diesel uplne najlepsi :-D
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Vyjadrim sa nie k zatepleniu ale k prasklinam, idem poporadku. Zaklady mam skoro meter hlboko, armovaci kos dnu, dosku min. 15cm a vsade kari rohoze 8x8x150, dal som na reklamu a zobral Y. Lambda a lutujem. Kvadre som mal zo Zemianskych Kostoľan a kvalita bola hrozna, 1/3 zlomenych a popraskanych kvadrov., zevraj zo Sastina-Straze su kvalitnejsie tvarnice. Tak som vyreklamoval asi 1/3 tvarnic ale trapenie neskoncilo. Tam kde je Ytong viac zatazeny u mna v stitovej oblasti, tam praska, doporucujem nie labdu ale klasicky P4 alebo aspon P2-400 v vacsou hustotou, ak uz chete Ytong. nepraska to len na jednej strane ale aj na druje presne oproti a este aj tam kde su preklady dlhsie. Veniec mam vysoky 33cm cm a srika 30cm armovane kazdych 15cm strmen a 4 pruty 10mm, nad oknami 8 prutov , niekde aj 12mm a srtmienka kazdych 10cm v prekladoch, takze ohromna sila, dom by nemal praskat ale praska, tam kde je zatazeny. Niekde som pouzil pod vaznicou P4 a ta nepreskla ale praskla pod nou P2-375. Uz by som druhy krat nedal Ytong. Mam zle skusenosti. Hlavne nie tento ich papier. Staval som bungalov.
Odpovedať
@stavbar_tamy Ja mam zase opacnu skusenost. Staval som bungalov, steny su zelezobetonove, 20cm siroke, klasika salovacky a v nich beton, zelezo, strop je premac betonovy, zalievany este 5cm betonom, cize ziadna lahka drevostavba. Na oddelenie tepelneho mostu na pate domu som pouzil jeden rad ytong otoceny o 90°, takze ma 30cm na vysku a 25cm na sirku, vlastne na tomto jednom rade z Lambdy mi stoji cely dom. Staticky mala ta lambda este 80% rezervu. Na moje pocudovanie, ani po roku som nenasiel jedinu prasknutu tvarnicu. Mozno ste mali nejaku vadnu seriu, alebo mal sofer, co Vam to viezol zly den. Alebo je to celkovo zlou statikou domu a dom sa Vam hybe.
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik hmm, rezervu voci comu (voci potrebnej pevnosti, alebo voci potrebnej rezerve) ? Pretoze ak si dobre pamatam tak statik pouziva o dost vacsiu rezervu. Alebo sa mylim @jan45 ?
Odpovedať
Profilova fotka
@musurka Nemci nabiehaju??? :-D
Odpovedať
@majkoj Rezervu voci pevnosti, po ktoru ten ytong vydrzi vcelku. Nepamätam si presne tie cisla, ale myslim, ze najväcsie zatazenie mi vyslo okolo 200kPa, je to medzi dvomi oknami a priemerne zatazenie je 100kPa. Lambda vydrzi tlak 2,5MPa, ale statici pouzivaju pevnost do 500kPa, teda ak som spravne pochopil udaje z technickeho listu YTONG. Cize ak to zhrniem, "voci potrebnej pevnosti" je rezerva cez 90% a "voci potrebnej rezerve" je rezerva 60% :D Myslim, ze @jan45 by nam to vedel ozrejmit
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik aha tebe vyslo :), no statik stale pocita s bezpecnostnym faktorom a mam pocit, ze je to viac ako 2. To je kvazi dane "normou", to nie je vymysel statika. Cize ak tebe vyslo 1,8 tak mam dojem, ze pod to by statik peciatku nedal. Hadam niekto znaly veci ma opravi ak taram :)
Odpovedať
@majkoj No je pravda, ze cisla, ktore som udaval su moje vypocty, ale na ten prvy rad mam peciatku od statika, takze jemu to "tiez vyslo". Vratim sa k cislam z ytong tech. listu: Normalizovaná pevnosť: 2,5N/mm2 (pevnost, ktoru ytong vydrzi, potom sa znehodnoti) Výpočtová pevnosť muriva Rd: 0,5N/mm2 (zrejme pevnost, ktoru pouzivaju statici pre vypocet celeho muriva). Keby som aj vypoctovu pevnost vydelil 2, tak mam stale limit 250kPa, pricom maximalne zatazenie u mna na ten prvy rad je 200kPa. Dokazom, ze je to tak, je proste fakt, ze je to tak :-) Mam to tak postavene a ytong nepraskol. Netreba z Lambdy robit strasiaka, mozno je krehka, ale tam asi zalezi skor od dopravy a od manipulacii. Vyrobca udava vlastnosti materialu, ktore su vypocitane a odskusane, cize by mal za ne aj garantovat, ak by boli chybne, tak by si vyrobca mohol zavarit na riadny pruser, so statikou nie su zarty 8-)
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik keby ste boli na spodnú vrstvu použili papier, tiež by nepraskol, aj keby bol v hrúbke 10cm, nemusel by byť ani zlepený, rovno balíky do tlačiarne. Po desiatich vrstvách by už vznikal problém, pretože tlak je len jedno z namáhaní, ktoré tu vzniká. Steny sa preto nemôžu používať vmenšej hrúbke, že Slovensko je seizmická oblasť a väčšina obvodových múrov je viac namáhaná na vzper a vybúlenie, ako na tlak.
Odpovedať
@jan45 Ja netvrdim, ze by som z 20cm ytongu postavil celu stenu do vysky 3m, ale v mojom pripade mi to vyriesilo problem s tepelnym mostom. Steny mam 20cm hrube, ale je to betonova stena, previazana zelezom, takze splna akekolvek kriteria, ci uz na tlak, alebo na vybulenie. Dovolim si tvrdit, ze pri zemetraseni by sa nejeden ytongovy domcek poskladal, pricom mne by klesol max o 30cm toho spodnehu radu z YTONGu :-D :-D :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik ten to tiež prežije, pretože je stlačený, a tepelný most v päte netreba preceňovať, aký má príspevok sa dá spočítať. Ako je riešený prechod medzi ytongom a betónom, ten je tiež odizolovaný? A ako prechádza výztuž cez ytong do základu? Ako je vlastne stena uložená, prosto, votknutá, kľbom? Pretože na dosiahnutie nosnosti stačili pilere a nosníky, zvyšok mohla tvoriť výplň.
Odpovedať
Ja mám z Ytongu chalupu a býva sa tam akčne. Keď nekúrim (keď mi napríklad vyhasne v noci v krbe, rána sú kruté zmrznuté), tak murivo rýchlo vychladne a keď zakúrim, pomerne rýchlo sa zohreje. Ale uz by som teraz urcite zateplil. V tom prípade sa ale toto murivo stáva zbytočným.
Odpovedať
A hlavne nerozumiem ľuďom, ktorí si chcú postaviť dom z napeňovadla, ktorá je plná vzduchu a nemá žiadne pevnosti a nedržia tam ani tie blbé hmoždinky. To lepidlo, ktorým sa tie bloky lepia, je 10 krát tvrdšie ako to murivo. A to nehovorím o nasiakavosti. Keď Vám počas stavby zaprší na murivo, nikdy ten dom nevysušíte.
Odpovedať
@supiiik statika som mal dva krat na stavbe, vsetko hovoril ze je naddimenzovane, hybat sa moze, kedze su u nas strky ale zeby ani metrove zaklady pod uroven terenu nestacili a siroke 60cm, beton z betonarky B20 a doska B25, neviem kde je chyba, ale uz by som siel do tehly alebo pevnejsieho kvadra
Odpovedať
@majkoj preto jazdis na 1,2 htp :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@mirohoffer neviem sice k comu to bolo, ale nejazdim :)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Kedze je tu "odbornikov" ako maku opytam sa to co som nikde nenasiel....ja zamyslam stavat z Ytongu Lambda ale zo 450 a bez zateplenia. Bungalov 3+1 .... bolo by fajn keby ste tu prestali trepat o autach a bajkach ktore "niekto" "niekde" povedal. To kto uz byva a ma teda s ytongom skusenosti je prinosom. Dakujem
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?