Kúrenie s CLIMATIK A++ EURO 150 TCA

Ahoj, uvažujem nad kúrením s týmto TC, plus elektrokotol, podľa tech. listu na stránke elíz by malo mať pri -10 COP 2, čo nie je super, ale okolo 0 by malo byť 2,8 čo pri jeho cene stojí za uváženie. Pri väčších mrazoch / čo môže byť 15-20 dní do roka/ by som pripol elektrokotol a v lete ho používal na ohrev TUV s COP 3,5. Samozrejme cez deň, keď je teplejšie nahriať podlahovku + 150l AKU / čo je v cene TC / a v noci dohriať elektrokotlom. Elektrokotol by som musel kúpiť tak,či tak a TC by to navýšilo o cca 1350€, možno menej, treba pohľadať lepšiu cenu na nete. Čiže ak dobre rátam, keď mi TC ušetrí len 50% / možno viac podľa toho aká bude zima/ tak návratnosť by mala byť do troch rokov. Ešte doplním bungalov TS 3,22 kW. Pri tejto TS nemá podľa mňa dať cez 4000€ za kvalitnejšie TC,
Odpovedať
1
2
12
@pali1711 dobry napad, treba vsak preverit hlucnost
Odpovedať
to poradila Jarka, keď rátala TS, suseda mám dosť ďaleko, takže hlučnosť by asi nemal byť problém
Odpovedať
Profilova fotka
@pali1711 Elektrokotol nepotrebuješ, stači dať do AKU špiralu
Odpovedať
@yuri66 ale asi silnejšiu cca 4kw, el. kotol som myslel hlavne kvôli tým ventilom a expanzke, že by to bolo v kope a rýchlejšie zapojenie
Odpovedať
@pali1711 Riesim podobnu dilemu (dokonca aj s pani Jarkou), preto presne viem o com pises... Aby si to nemal take jednoduche, tak skusim ti este "pridat"... Elektrokotol Raja cca 600, TC Eliz 1350, montaz oboch zariadeni s napojenim na teplovodnu podlahovku 400(?), obehove cerpadlo + regulacia obehoveho cerpadla (zopinanie cerpadla podla vnutornej teploty), izbovy termostat, instalacny material cca 300 => suma sumarum 2650e. Ano, da sa kupit cerpadlo lacnejsie a montovat bojler TC svojpomocne, ale o tom to teraz nema byt... Ako alternativa, v case fungujucich dotacii "zelena domacnostiam" si TC vzduch voda Panasonic Aquarea o vykone 5 alebo 7 kW spolu s nerezovym 200 litrovym zasobnikom na TUV a montazou vies obstarat za cca 3.700 EUR! "plnohodnotne" TC na ohrev vody a kurenie, ziadne komplikacie s regulaciou a navyse moznost chladenia. To vsetko za cenovy rozdiel cca 1000 EUR? Nieje to malo, ale... ;-) J. PS: ...ze pozdravujem pani Jarku :-*
Odpovedať
@jaro_v jasne , ale dostane normálny smrtelník dotácie keď sú vypredané za cca 4hod, ja by som chcel na jeseň bývať, skôr si myslím , že sa dá dohodnúť s majstrami ako so štátom, a ak by sa nedával el. kotol, tak ešte -600€, ale zas by asi bola drahšia montáž
Odpovedať
@pali1711 Mna sa nepytaj, niesom stat... ;-) Chce to asi len mat vyhliadnuty produkt, na LV zapisanu rozostavanu stavbu, resp. skolaudovany dom a potom trpezlivo sediet pri PC v den, ked sa nanovo ohlasi dalsie kolo... Teda ak bude, podla toho co bude (5.3. :-p ) A bez elektrokotla budes cim kurit? Tou 2kW zaloznou spiralou v bojleri? No neviem..., cim? Tym nechcem povedat, ze ti pani Jarka radi zle, len pri tychto dotaciach sa "velke" TC stava zaujimavym aj pre tvoj nizkoenergeticky dom. J.
Odpovedať
@pali1711 len doplním, že do Climatiku nemôže ísť silnejšia el. špirála ako 2 kW, je to kvôli napätiu, na aké je tento výrobok stavaný @jaro_v kdeže sa dá Aquarea tak výhodne zaobstarať? zatiaľ som sa s dotáciovými TČ nestretla pod 4500... ako keby hadimršky dvihli naschvál ceny
Odpovedať
@blacksr Napr. u nas v KE... ;-) http://www.ecotechnologies.sk/tepelne... 7kW tc ma vykon pri A2/W35 6,55 x 370 EUR/kW = 2423,5 EUR dotacia TC +4000EUR Nerezovy zasobnik +1391 EUR Instalacia, doprava +700 EUR Spolu cca +6091 EUR Dotacia -2423,5 K uhrade 3667,50 EUR ;-)
Odpovedať
My vlastne máme doma takéto riešenie so 125 litr. bojlerom a 2 kW špirálou. Iba ten pridaný výkon TČ chýba. TS domu je 1,75 kW. Ak je TS domu napr. 2 kW, tak popri väčšom objeme bojlera - keďže sa nedá osadiť doňho el. špirála napr. 3 kW - je možné dať el. špirálu mimo bojler, niečo ako Teza. Ale musí to byť fakt dom s nízkou TS a presne vypočítaný. Toľko odo mňa na doplnenie k lacnému variantu TČ.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
A máte niekto ten eliz ?
Odpovedať
alebo dat taketo TC ktore sice nema moc velky vykon, ale zase cenovo je do cca 3500-4000 euro http://www.ochsnersk.sk/sk/vyrobky-oc...
Odpovedať
Článok sa načítava...
v septembri budem asi prvý, zatiaľ som preň rozhodnutý, nechcem dať za TC 3000€, pre doplnenie TS 3,22 a pod -10 to poistím, e.l ohrievačom v
Odpovedať
ja si len dovolím poznamenať, že ak akékoľvek TC má pri -10°C COP 2.. tak to ste nasli zázrak a dajte si to rýchlo ptentovať, resp. to predávajte a budete boháči!!! :-) Vzducháč sa od -5°C správa ako elektrokotol.
Odpovedať
@skleni No to je zaujimave. Mne ide mrazak v pohode na -18°C a zvladol by aj menej. To ze pri takych teplotach este mrazi znamena, ze COP toho mrazaku je urcite viac ako 1! Nevidim dovod, preco by sa vzduchac spraval od -5°C ako elektrokotol, to je nezmysel. Ibaze by sa nim pri -15°C kurilo do radiatorov na 60°C, ale aj tam bude COP niekde na 1.
Odpovedať
Tak za: A/ máte pravdu B/ dajte merač spotreby na prívod pre mrazák a pozorujte aká je pri nastavených -10 a aká pri -18 C/chladnička má na výstupe akú teplotu, vieme? :-) D/ vzduch v chladničke je o inej energie ako vonkajší vzduch (vlhkosť?!) E/ pozrite si tabulku relanych hodnot COP (viem, že niektorý výrobcovia ich dávajú- ale prestali pretože to odradilo zákazníkov - pre info 35/7 je COP 3,5...40/-5 COP 1,5) F/ tepelné čerpadlo vzduch-voda je podstate reverezný chiller (niekto to uvádza naopak-pravdou je ze TC vzuch-voda je klima ktoru využili na vykurovanie)
Odpovedať
ja viem, že to nebude ideálne, za tú cenu, ale musím kúpiť min. elektrokotol, za ktorý dám 600€+bojler 200€ a som na 800€, odrátam TC 1200€, navyše dám cca 400€, ktoré mi to TC usporí len na TUV, a ak bude kúriť do -5, tak oproti elektrokotlu som stále v pluse
Odpovedať
Ahojte, rozhodujem sa medzi Eliz EURO 120 CA++ za 910€ s DPH a ARISTON Nuos EVO 110 za 845€ s DPH. Rozdiel v cene nie je veľký, skôr by som vzal ten eliz. Čo bude lepšia voľba pre 3 dospelé osoby? Ďakujem.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
Profilova fotka
@pali1711 ako si sa nakoniec rozhodol?
Odpovedať
@vietordoplachiet super cena za ten eliz... Smiem vediet kde? Dik, J.
Odpovedať
@simik22 ahoj, išiel som do toho, od októbra s ním kúrime, a ohrievame TUV, nezamrzli sme ani v januári,
Odpovedať
@pali1711 ked sa smiem opytat aku vykurovaciu plochu mas, lebo toto iste teraz riesim s TC s bojlerom Panasonic PAW-DHWM 300 AE a chcem vykurovat cca 84 stvorakov, diky
Odpovedať
@kavar 128m2 zastavaná, 105 m2 úžitková, TS 2, s rekuperáciou
Odpovedať
@pali1711 super diky, TS mam vypocitane 2,4 a rekuperacku idem dat s dohrevom 1,6kW tak to bude stacit urcite aby som to vykuril, lebo projektantka ma dokonca odhovara od ineho kurenia vraj rekuperacka to vykuri, ale istota je istota :-D
Odpovedať
@kavar ja mam rekeperačku 1kW, dohrieval som s ňou len v januári, ale pri tých mrazoch TC bolo vypnuté, išla 2 kW špirála, takže to bolo jedno kedˇže som nešetril s TC, inak spotreba na kúrenie + TUV 2850 kW, a to je mokrá stavba, prvá zima, ešte som to nevedel dobre obsluhovať, takže super, ešte pripomeniem že nemáme krb, aby m niekto neobvinil, že som prikuroval
Odpovedať
@pali1711 komin nebudeme mat ani my, vyzualizaciu domu si mozes pozriet v mojom albume pre lepsiu predstavu inac spotrebu mas super moj taky sen je vojst sa do platby 50,- mesacne,za komplet elektriku tak uvidim ci to dokazem
Odpovedať
@kavar nám to vychádza cca 70€ za mesiac, ale oproti bytu 54 m2 za 150€ sa to nedá porovnať, viem že niekde tu riešili podobné TC, na výrobu TUV, myslím, že Aniston, že teplý vzduch na výrobu TUV si potiahne z domu, aby to nebol začarovaný kruh, že vlastne tým že hreješ TUV si ochladzuješ dom, myslím, že výduchy sa riešia von z domu, ale neviem presne ako funguje to tvoje, daj link, aby som nemusel hľadať
Odpovedať
@pali1711 ja som pocitacovy antitalent ani netusim co je to ten link, som rad, ze tu vobec toto napisem :-D riesene to bude tak ze bude to nasavat vzduch z garaze a vyfukovat von cez garazovu stenu cize ziadne ochladzovanie domu neprichadza do uvahy, vyberal som to TC podla toho, ze ma velky objem vody a vo vnutry velkeho hada myslim 2,7 stvoraky a v KE je na to asi najlepsia cena necelych 2.000,- euro
Odpovedať
@pali1711 este ma napadlo, ze to co spominas riesi na svojom dome Fero Lehocky s tym odtahom to popisuje vo svojom blogu zdravy dom on to ma miesto rekuperacie, ale to jeho riesenie sa mi moc nepozdava je to na moje gusto moc komplikovane a ja mam rad jednoduche, rychle a lacne riesenia, totizto ked vidim viac ako dva elektr. kable chytam soky proste ja a elektr. sa nelubime :-D , este aj rekuperaciu som vyberal primitivnu vsetko na rucne ovladanie len pre boha ziadne riadiace jednotky a podobne veci co patria do kozmickej lode :-D
Odpovedať
@kavar myslel som odkaz, stránku kde sa dá kúpiť kde si pozriem tech. list, Eliz má plochu hada 0,89 m2 a stači, ale ten velký objem je +, mne to tých 150l vytahne, ale riešil som to tak, že 2hod kúrilo a 2hod hrialo, voda do podlahy 30°C, pri tej TS sme si nevšimli, že nekúrilo, a TUV bola aj keď kúrilo cca 35°C, tých 2000, je dosť tú plochu, by ti vykúrili , dva el. konvektory, ale zasa by si musel kúpiť aj el. bojler, ale bola by tam väčšia spotreba elektriky a teplá podlaha je super, ak dáš ten Panasonik, tak potom ti je rekuperácia s ohrevom 1,6 kW zbytočná, uplne by stačila 500W, lacnejšia, aj tak ten dohrev budeš zapínať minimálna, keď budeš kúriť lacnejšie s TC, my máme rekuperáciu REGO 200, a pri teplote vonku 5°C, ide do vnútra vzduch okolo 16-17°C bez dohrevu a necítiť, že by bol chladný
Odpovedať
1
2
12
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?