Bude stačiť kondenzačný kotol s rozsahom výkonu 3,2 - 14 kw?

Profilova fotka
Zdravím vás. Plánujem kúpiť kondenzačný kotol resp. zostavu (kotol+zásobník 100-150l) do rodinného domu s obytnou plochou 180m2. Všade je podlahové kúrenie, obvodové steny su z Ytongu Lambda a su zateplené (tepelný odpor spolu cca R=7,2m2K/W - podobne aj sterecha). Severnú stranu domu chráni z viac ako 2/3 garáž a veľké okná s dvojsklom mám orientované na juh a juhozápad. Skúšal som podľa rôznych tabuliek, čo som našiel na internete, počítať aspoň orientačné tepelné straty domu ale rozdiely boli od 7 do 20kW a tak neviem či mi postačí kotol s horným výkonom 14kW. Premýšľam nad zostavou kotol so 120l zásobníkom teplej vody od Buderusu - Logamax plus GB172-14T 120 alebo od Junkersu - CerapurModul ZBS 14/100 S-3 MA so 100l zasobnikom. Počul som,že nie je dobré mať na podlahovku kotol s nadmerne veľkým výkonom lebo tak často zapína a vypína, čo zvyšuje spotrebu plynu a opotrebovanie kotla. Vraj je lepšie ak ide na menší výkon a plynulejšie. No počul som už aj také vyjadrenie, že čím je výkon kotla väčší tým je menej zaťažovaný.Čoho sa teraz držat a ktorý kotol z tých dvoch vybrat, prípadne nejaký iný? (okrem Prothermu) Vopred ďakujem!
Odpovedať
Profilova fotka
V projekte kurenia nemas napisany kotol ? Mal by si tam mat tepelnu stratu domu a doporuceny kotol .
Odpovedať
Odborne rady necham na tych, co tomu hlbsie rozumeju. :-) Ja len dva postrehy - kondenzacne kotle maju najlepsiu ucinnost, ked idu tak na 110% vykonu, nam vravel ujo, co nam ho montoval. A zasobnik by som zvazila - kondenzacne kotle dokazu ohriat vodu aj prietokovo, spali sa menej plynu, lebo sa zbytocne neohrieva voda v zasobniku, ked ju nepouzivas. Aspon ja uz by som zasobnik nechcela.
Odpovedať
Profilova fotka
výkon kotla sa počíta na najnižšie teploty, tie ale trvajú 1-2 týždene v roku, zvyšok ide kotol so značnou rezervou. Pri veľmi nízkych teplotách sa dá obmedziť vykurovacia plocha, takže kotol 14kW je dostatočný.
Odpovedať
Ten ujo co montoval kotol musi byt teda riadny odbornik ked dokaze nastavit kotol aby isiel na 110% vykonu. On vyraba perpetuum mobile, ako to ten kotol dokaze?
Odpovedať
postačuje,
Odpovedať
skor asi mala namysli ucinnost
Odpovedať
ani účinnosť ani výkon ,len u nás sa stále porobnáva starý klasický kotol s kondenzačným, starý sa nastavý na teplotu a zapína vypína stále s rovnakým výkonom kondenzačný sa nastavý s premenlivým výkonom ,účinnosť žiadneho plynového kotla nemôže byť ani 100% a nie to ešte 110%, má predca komín a časť tepla ide do komína 100% účinnosť má len el. kotol ,nemá komín preto všetko teplo ostáva v systéme
Odpovedať
Dobrý den. I když píšete, že podle Vašich výpočtů Vám vyšla TZ Vašeho domu v neuvěřitelném rozptylu od 7 do 20 kW, tak podle složení konstrukcí Vašeho domu to bude nejspíše na té spodní hranici. Jak píše jan45, výpočtová TZ je důležitá pouze pro volbu horního výkonu tepelného zdroje, ve Vašem případě kondenzačního kotle. Když budu velký pesimista a notně to přeženu a umístím Váš dům do ledové kotliny ( výpočtová teplota - 18°C ) a budu předpokládat, že se jedná o velký bungalov, tak odhaduji, že TZ Vašeho domu nepřekročí TZ 10 kW. Z toho vyplývá, že je dobré zvolit kotel s horním výkonem, který se této hodnotě přibližuje, čili moc ji nepřekračuje. Ono to samozřejmě souvisí i se spodním výkonem, který je dán poměrem modulace výkonu, která se pohubuje někde v pásmu 1 : 4 u běžných do 1 : 10 u špičkových KK. Zde ale narazíte na cenu. A ty cenové rozdíly jsou obrovské. Další věc je průběh venkovní teploty po topnou sezónu a průměrná teplota v tuto dobu. A ta je zhruba +4°C. Z toho jednoznačně vyplývá, že dům má v průběhu topného období zhruba poloviční TZ, jak je max. výpočtová. Nicméně nedostižný ideál je, aby výkon kotle byl vždy v souladu s aktuální TZ domu, což by zabezpečilo jeho nepřerušovaný chod a tím pádem vysokou životnost. Jelikož to nejde, tak se volí kotel s rozumným poměrem modulace, s max. výkonem těsně nad hranici max. výpočtové TZ a v přijatelné cenové hladině. A to je i důvod, proč já osobně nedoporučuji průtokový ohřev vody, neboť pro naprostý komfort je ideální výkon takového kotle 20 - 24 kW, což je zase v rozporu s požadavkem výkonu kotle na topení. Čili, já doporučuji na ohřev teplé vody samostatný nepřímoohřívaný zásobník, nebo kotel, který ten zásobník má integrovaný v sobě. Osobně mám kondenzační kotel Dakon KZ 14 R ( což je v podstatě Junkers ) a k tomu připojen DZD bojler OKC 100l/1m2, který má integrované elektrické ohřívací těleso. Tato sestava mě vyšla v akci na necelých 28.000 i s dopravou ( koupeno v Eshopu ). Je jasné, že je na trhu spousta výrobků a jestli je mezi nimi nějaký zásadní rozdíl je mnohdy sporné. V celé EU se montují do kotlů různých značek komponenty od jednoho výrobce, ale s jiným označením. Čili je otázka, zda jít po nějaké prestižní značce, nebo po ceně. Ale to si musí každý rozlousknout sám. Co se týká účinnosti, tak KK má proti klasickému kotlu účinnost podstatně vyšší, neboť využije ( získá ) teplo, které se uvolní kondenzací vodní páry ze spalin. A vodní pára je produkt hoření zemního plynu ( produkt je vodní pára , CO2 a jiné nepodstatné oxidy ). A jak známo, tak ve vodní páře je vázáno hodně energie, kterou v KK umíme získat zpět. S pozdravem Laďa
Odpovedať
Pozri si este tento Immergas victrix zeus 26. Mozno by vyhovoval Tvojim poziadavkam.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?