Predkupné právo

Dobrý deň, som 1/4 vlastníkom viacerých pozemkov a mám záujem ich postupne po jednom rozpredať. Ostatným spoluvlastníkom som zaslal mailom ponuku na využitie predkupného práva kde boli spísané všetky parcely ktoré plánujem v budúcnosti rozpredať. Mailom som od spoluvlastníkov dostal odpoveď, že o kúpu nemajú záujem. Môžem teda na základe toho považovať moju povinnosť ohľadom predkupného práva na pozemky za splnenú a začať uzatvárať kúpne zmluvy? Ďakujem za odpoveď.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od slavonix:

Dobrý deň, som 1/4 vlastníkom viacerých pozemko…
@slavonix Áno, predkupné právo si im poskytol. Ak ho nevyužili, tak môžeš predať tretím osobám. Za rovnakých podmienok, ako si ponúkol spoluvlastníkom.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chrobak7:

@slavonix Áno, predkupné právo si im poskytol. Ak…
@chrobak7 čiže je možné predkupné právo riešiť aj mailom " hromadnou" formou súpisu všetkých parciel. Ak mám od nich mailom potvrdené že o dané parcely nemajú záujem, nebude to už v budúcnosti napadnuteľné súdom?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od slavonix:

@chrobak7 čiže je možné predkupné právo riešiť aj…
@slavonix Zákon nešpecifikuje, že ponuka musí byť individuálne na každú nehnuteľnosť alebo hromadne. Dôležité je, aby to bolo preukázateľné. Samotný súd nebude namietať voči neuplatneniu predkupného práva. Musel by to urobiť nejaký spoluvlastník. Máš pochybnosti o tom, či niektorá mailová adresa nepatrí danej osobe? Mohol za niekoho odpovedať niekto iný? Alebo máš obavy, že niekto ti teraz mailom potvrdil a potom to zaprie, že to on nepísal? Dôkazné bremeno je na tebe.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chrobak7:

@slavonix Zákon nešpecifikuje, že ponuka musí byť…
@chrobak7 no skor toho druheho sa obavam. A ešte taka špecificka otazka. Ak je jeden spoluvlastnik nebohy a neprebehlo po nom este dedicske konanie. Viem kto je potencionalny dedič. Môžem ho už teraz osloviť nech mi podpíše čestné prehlásenie, že v prípade že sa stane praávoplatným dedičom, nebude si nárokovať predkupné pravo?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od slavonix:

Dobrý deň, som 1/4 vlastníkom viacerých pozemko…
@slavonix ponuka na uplatnenie predkupného práva musí spĺňať presné náležitosti podľa zákona, len vtedy je platná.... musí tam byť uvedená aj cena, za ktorú ju budeš predávať tretej osobe a pod.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od slavonix:

@chrobak7 no skor toho druheho sa obavam. A ešte …
@slavonix Ale veď premýšľaj... Ako Ti niekto môže dať nejaké vyhlásenie - záväzok k niečomu, čo momentálne nevlastní?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@slavonix Ale veď premýšľaj... Ako Ti niekto môže…
@petersd no.. dostal som od pravnika vyjadrenie ze moze, pretoze dedicom sa clovek stava uz smrtou porucitela... ak by som to predal teraz kym este neprebehlo dedicke konanie porusil by som jeho predkupne pravo ktore uz ma...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od slavonix:

@petersd no.. dostal som od pravnika vyjadrenie z…
@slavonix Asi Ti Tvoj právnik nepovedal všetko... Je rozdiel byť dedičom s právnym nárokom na konkrétnu vec a byť výhradným vlastníkom veci a rozhodovať o jej používaní. Kľudne sa môže stať (a sú to celkom neojedinelé situácie), že dedič sa ku dedenému majetku ani nedostane. Napr. poručiteľ mohol mať iné záväzky, o ktorých nik nevedel - dlhy, ručenia, nemanželské deti a pod...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?