Daň z predaja nehnuteľnosti 2012

Prosím o radu, v Januari 2012 som kupou nadobudla podiel z nehnutelnosti za 10 000 e, teraz v auguste 2012 som ho predala za 9 000e, platím daň? ďakujem ... :-)
Odpovedať
1
2
5
???
Odpovedať
Profilova fotka
áno, daň sa platí, keď máš nehnuteľnosť vo vlastníctve menej než 2 alebo 3 roky. Ak dlhšie, od dane si oslobodená.
Odpovedať
No, danove priznanie musis podat, nakolko ide o predaj, ktory nie je oslobodeny od dane z prijmu. Oslobodeny je predaj po 5 rokoch od nadobnudnutia. Serena77 je oslobodena po 2 az 3 rokoch. To je vynimka :) V danovom das do nakladov 10.000 eur, do prijmov 9.000, cize danovy zaklad -1000 eur, cize dan 0,- EUR. Opravte ma, ak sa mylim...
Odpovedať
@misulinko podľa mňa tiež tak
Odpovedať
@misulinko Omlouvám se, možná je to na Slovensku jinak než v Čechách, ale zdá se mi, že zaměňujete dvě daně. Napíšu, jak je to u nás: Při prodeji nemovitosti se platí daň z převodu nemovitosti - ta se platí vždy. Jsou to 3 % buď z kupní ceny, nebo z odhadní ceny (vždy z té vyšší). Platí ji prodávající, kupující je ze zákona ručitelem. Od 1.1.2013 to budou 4 %. A pak se v některých případech platí daň z příjmu, ale musí být samozřejmě prodejní cena vyšší než ta, za kterou to člověk pořídil (jinak není co danit, příklad tazatelky - ta prodala levněji, než koupila, měla tedy ztrátu 1000 e) Takže pokud člověk na prodeji vydělá, tento rozdíl se musí zdanit tak, že podáš daň přiznání, zisk z prodeje přičteš ke svým příjmům (za zaměstnáníí, podnikání atd.) a zdaníš 15 %. Osvobození od této daně je v případě, že: jsi vlastnil předmětnou nemovitost více jak 5 let, nebo méně jak 5 let, ale nejméně 2 roky bezprostředně před prodejem jsi tam měl trvalé bydliště.
Odpovedať
@aneri53 Dan z prevodu a prechodu nehnutelnosti je u nas zrusena. Vid odkaz: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy...
Odpovedať
@oscipovsky Jé, tak to se máte. U nás bude naopak od 1. ledna vyšší. :-(
Odpovedať
@oscipovsky Ale když čtu téma V jakém státě žijeme, tak koukám, že máte zase jiné lahůdky (platba ZP) To zase není (zatím) u nás. Mám pocit, že v obou státech je stejný bor..., bohužel pro normální lidi.
Odpovedať
@aneri53 To nie je bordel, to je horsie jak za feudalizmu. Platia sa dane zo vsetkeho, cez 70% z celkoveho prijmu zozeru dane a odvody, len to nie je akosi vidiet na tych sluzbach statu. Ale ono to cele padne, je podobna situacia ako pred 89. Otazka je ci zmena buda podobna ako po 89....iba na oko.
Odpovedať
Profilova fotka
u nas ju chcu tiez zaviest znova... teda myslim tu dan z prevodu a prechodu nehnutelnosti... za to okrem dane z prijmu z predaja nehnutelnosti si musime zaplatit aj 14% zdravotne poistenie... tak bacha aj na to ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
misulinko: tie 2-3 roky som nevedela presne. Takže dík za príspevok, už viem, že je to 5 rokov :-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Chcela by som poradiť,teraz som spoluvlastníčka bytu s manželom,keď sa rozvedieme ,ja ho vyplatím,budem jediná vlastníčka,a keby som chcela byt predať,tak budem musieť platiť daň z predaja nehnuteľnosti?Predtým sme mali byt v osobnom vlastníctve ešte pred rokom 2011.Toto teraz všetko padá?Neberie sa ohľad na to,že polka bola moja pred rokom 2011? Poradte a rýchlo,prosím.Ďakujem :-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@katarina1557 mala si tam predtym trvaly pobyt? podla mna by sa tam dan nemala platit, ale nech sa vyjadri niekto, kto sa viac vyzna v daniach... s manzelom ste to mali v BSM? cize 1/1? lebo predtym nebola tvoja polka... je to bezpodielove vlastnictvo, nie podielove...
Odpovedať
mala som tam trvalý pobyt,áno mali sme to v BSM
Odpovedať
Profilova fotka
@katarina1557 podla mna by si nemala platit dan...
Odpovedať
Profilova fotka
A co ak som kupil dom v roku 2009 za 25,000... investoval som donho (vymena okien, podlahy, omietky) a v roku 2012 som ho predal za 43.000.... to mam akoze platit z rozdielu dan?? cize 3420€ Zda sa mi ze som niekde cital ze sa daju odpisat niekde aj naklady...
Odpovedať
Profilova fotka
V auguste sme skolaudovali novostavbu. Teraz ideme dou predat. Plati sa nejaka dan? Ako to vypocitat? Dakujem
Odpovedať
v r,2012 som predala byt, vlastníkom som bola 10 rokov, ale nemala som tam trvalý pobyt, platím daň z predaja? Vdaka
Odpovedať
samozrejme daň z predaja by si platila v tom prípade, že by ti prípadným predajom vznikol zisk. Pokiaľ ti nevznikol, pretože si bola vlastne v strate tak nemáš z čoho platiť ani daň, takže ten ktorý to chcel opraviť sa nemusí báť dobre si to tu napísal :D @lasulka ak si bola vlastníkom viac ako 10 rokov nemusiš
Odpovedať
ja sa chcem opýtať , či vlastne poradiť 27 rokov sme bývali v družstevnom byte , nemali sme list vlastníctva , pretože sme nemuseli , vždy to bolo tak že vždy sa bytovom družstve spravil pri predaji prevod členských práv na nového vlastníka , tak sme sa rozhodli že byt predáme , pretože sme kupili dom. lenže pri predaji sme narazili na problém , kupujuci bral uver a kým nebol list vlastníctva , tak mu uver zamietli, tak sme byt odkupili , lebo nam poradili že u družstevných bytov nás viaže trvalý pobyt . tento byt dostal manžel ked nastupil do bane , on musel banu podpísať a podnik ten byt kupil jemu zato že sa bani zaviazal na desať rokov.byt sme komplet prerobili a predali aj so zariadením pretože všetol nábytok bol na mieru robený doslova sme si zobrali len koberec z obývačky a lustre.byt sme jasné že odkupili za ani nie 400 eur aj s výdavkami kolkami a pod. ale suma 400 eur bola vdaka nám taká nizka , pretože sme ho 27 rokov splácali nekupujem byty v ktorých bývam 5 rokov a sťahujem sa hore dole. som z tohoto na prášky, je to vrcholné svinstvo aby som ja platila dan z toho čo som už raz zaplatila.jasné že už bločky nemám načo by mi boli ale aj tak chcem podotknuť že byt nie je prerobený 15 rokov ale 6 rokov čiže nič staré a teraz to mám zaplatiť. pre boha a kto takéto zákony schvaluje od obyčajných ludí takto ťahať peniaze , tu je naozaj dobre len špekulantom,tieto zákony su šité len na chudobu,také danové uniky a su tu na to sa nevie nikto pozrieť , nik si nevie s tým rady tak sa vymyslel takýto zákon ved to je vrcholné svinstvo.
Odpovedať
Profilova fotka
@reno1111 mala by sa platit rozdiel prijem a naklady, ale zisti si to na danovom, lebo neviem, ci tam nie je vynimka ako u prvovlastnika... ze by stacil znalecky posudok ako doklad o vynalozenych nakladoch... keby stavba nebola skolaudovana, plati sa normalne dan z rozdielu medzi prijmami a vydavkami @lasulka neplatis
Odpovedať
Profilova fotka
@valjoj a trvaly pobyt si tam nemala? aha, uz chapem, ten byt si nadobudla vlastne az teraz... ja ti odporucam napisat na danovy urad, resp. ist priamo tam a opytat sa, pripadne sa spytat na vynimku, nam v jednom pripade, bolo to nieco podobne povolili vynimku, mohli sme ako preukazanie nakladov pouzit znalecky posudok
Odpovedať
Dobrý deň, kúpili sme byt za 40 000 Eur (dátum podpisu KZ 13.11.2010, návrh na vklad do katastra bol 13.12.2010, kataster nehnuteľnosti to zapísal v januári 2011), byt sme predali koncom roka 2012 za 43 000 Eur, trvalý pobyt som tam teda mala celé 2 roky, je povinnosť zaplatiť dať z rozdielu 3 000 Eur? vopred ďakujem
Odpovedať
Dobry den chcem sa spytat vlastnim dom uy vyse 5 rokov a teraz ho predavam a chcem zistit ci budem platit dan alebo som po tych 5 rokoch oslobodena lebo by mi to vzchadzalo kolo 14000 euro a to je strasne palka.Dakujem za radu
Odpovedať
dakujem za radu. ale tu v tejto republike je ešte aj to že to čo platí poviem príklad v banskej bystrici, to neplatí v prievidzi , bola som sa nato pýtať, teda nie ja lebo tá služba je už zrušená , aby vám niekto poradil a tak som požiadala známu , ktorá robí na danovom urade a tá jednoznačne odmietla , nie neomluva ich nič musia zaplatiť. No iné som ani nečakala lebo pravda keby mi náhodou poradila tak by ju asi zavreli do basy , lebo pravda ja chcem číslo kodu banky trezoru , lebo ju idem v noci vykradnuť. My sme taký sprostý národ , až to dverami trieska , my si ani nič iné nezaslužime iba aby na nás páni drevo rubali, keby sme mali trošku rozumu tak si poradíme a tak ako klame nás štát , tak by sme aj my , hoci ja nechcem štát klamať len ja sa pýtam čo mne dal štát????????? moj manžel sa v bani zodral doslova a teraz si zato aj zaplatím, nech si bábiky na danovom urade len pekne sedkaju, doležité su ako svine , až im len toto chýba ku šťastiu , tak nech sa páči.Denne v televíznych novinách nám chriachaju pluvance do očí ukazuju kauzy denno denne tak nám treba toto našim predstaveným vyhovuje , horšie ako za jánošíka.Ale velmi pekne dakujem za pomoc bohužial zbytočnu, tam som čítala že sa ma pýtate či som tam nemala trvalý pobyt, ???mala od 30.9.1984 do roku 2012 ved práve z toho som na prášky pretože byt som nie raz prerabala a kde mám ja bloky , načo by mi boli . No nič už nič nevyriešim ale za pomoc dakujem. s pozdravom valjoj
Odpovedať
Dobrý deň, ja sa chcem opýtať, keď som zdedila dom po starých rodičoch, a chcem ho predať, ako je to s platením dane z predaja? Budem ju musieť platiť z celej sumy, za ktorú ho predám?? Ďakujem veľmi pekne za pomoc :-)
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, neviete mi poradiť? Predávame akurát byt ktorý sme kúpili v roku 2009, vzťahuje sa na nás daň z predaja nehnuteľnosti? Práve bola odvysielaná reportáž na Markíze kde nejaká pani čo predala nehnuteľnosť ktorú vlastnila menej ako 5 rokov musí zaplatiť daň aj nejaký poplatok do zdravotnej poisťovne, dokopy až 13.000 €...neviete prosím niekto ako to je? Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@chudasko dobrý deň, platili ste niečo?
Odpovedať
@barbyes..odvody do zdravotnej poistovne sa platia vtedy, ak príjem z predaja nehnuteľnosti nie je oslobodený od dane z príjmov...keďže tá pani z reportáže nebola oslobodená od platenia dane z príjmov, nie je ani oslobodená od platenia poistného do zdravotnej poisťovne..
Odpovedať
Profilova fotka
@valjoj ak si mala trvalý pobyt, mám pocit, že teraz to je 5 rokov, tak ty neplatíš daň.. to vy malo byť oslobodené.. príp. ešte zistím... @michica ak boli starí rodičia vlastníkmi viac ako 5 rokov, tak si oslobodená od dane aj ty... @barbyes je to tak, že ak ste neboli vlastníkmi viac ako 5 rokov, tak musíš platiť.. v podstate sa tu opakujem.. napr. predáš tento rok, podáš priznanie v r. 2014, v lete 2014 ti zdravotná zúčtuje odvody.. tie si môžeš ale dodatočne uplatniť ako náklad a časť dane sa ti vráti..a sadzba je 19 % daň z príjmu a 14 % odvod do zdravotnej poisťovne..
Odpovedať
1
2
5
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?