Novela zákona o hypotékach platná od 1.9.2012

Hladal som informacie o tom ako je to vlastne teraz zo zakonom o hypotekach a povinnosti banky povolit dlznikovi splatit predcasne cast alebo aj cely uver bezplatne pri zmene fixacie uroku alebo pri zmene urokovej sadzby + povinnost banky informovat o novej urokovej sadzbe a moznosti predcasneho splatenia 2 mesiace vopred pred zmenou fixacie. Dohladal som info o jednej novele platnej od 1.1.2012, dalej o novele, ktora je platna od 1.9.2012 Zaujimalo by ma ci aktualna novela platna od 1.9.2012 plati aj pre uvery poskytnute pred 1.4.2011 - lebo v podmienkach ma napr. CSOB ze pre zmluvy uzavrete po tomto termine (po 1.4.2011) umoznuje predcasne splatit cast uveru alebo cely uver ked sa meni fixacia. Mam to chapat ze novela zakona riesi len zmluvy po tomto termine? A co zmluvy pred tymto terminom? Na tie sa tento zakon nevztahuje? Mna by hlavne zaujimalo, ci mna, kedze ja mam hypotekarnu zmluvu uzavretu pred tymto terminom, musi banka 2 mesiace pred zmenou fixacie informovat o novom uroku alebo nie. Totiz v case ked som ja podpisoval zmluvu, uz aj vtedy CSOB umoznovala splatit predcasne cast alebo cely uver pri zmene fixacie - teda mna hlavne zaujima ta povinnost banky informovat ma o novom uroku - ci ju teda ma alebo nema.
Odpovedať
my sme u cobky brali hypo v roku 2010 s fixaciou na tri roky. v roku 2011 sme chceli dat predcasnu splatku, nakolko vtedy v mediach bezali info, ze splatka sa moze podla E.unie dat aj mimo fixacie pri vyroci hypoteky. pani na pobocke mi to potvrdila, vraj ziaden problem, ale problem nastal ked nam centrala cobky oznamila, ze predcasne splatky kedykolvek mimo fixacie sice mozu byt, ale az pre klientov so zmluvami od r. 2011 inac zaplatime slusne sankcie. takze to je moja skusenost, teraz cakame az na rok splatkou usekneme z hypoteky co najviac. Osobne si myslim, ze podla tohto noveho zakona, ta musi banka informovat dva mesiace vopred aj ked si bral hypo pred 2012. Teda mala by informovat o tom aj nas, sme na tom rovnako...
Odpovedať
Ahoj, podle nového zákona tě banka musí informovat 2 měsíce do předu i když máš starou smlouvu. jsem finanční poradce takže je to 100% informace. Hezký večer. Pozor - platí jen pro Slovensko!
Odpovedať
@rudozmarsu novela zákona má 2 veľké pozitíva: 1, banka je povinná 2 mesiace pred výročím fixácie oznámiť novú sadzbu s rozpisom na základnú sadzbu + obchodná prirážka - do dnes bola prax taká, že cca týždeň pred obnovou fixácie prišiel list s nejakou sadzbou s tým, že klient bol dosť často z toho v šoku a nestihol riešiť refinanc 2, klient má právo splatiť ľubovoľnú časť úveru mimoriadnou splátkou na výročie fixácie - taká bola síce prax, ale nie v každej banke, napr. unicredit pri dlhších fixáciách to umožňoval, ale len max. 20% z výšky úveru.. Obe pravidlá automaticky platia pre všetky úvery, aj staršie, aj keď ľudia v bankách dostanú inštrukcie to poprieť...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?