Osvetlenie v dome inak ako na 220V

Profilova fotka
Ahojte, chcem sa spytat, ze ci ste niekto riesili osvetlenie v dome inak ako na 220V. totiz rozmyslam nad tymito variantami 1. klasika 220V 2. trafo z 220V na 12V 3. fotovoltaika 12V (nezavisle od 220, alebo prepinatelne na 12V trafo) vzdy to berme tak, ze na svietenie sa budu pouzivat LED ziarovky, akurat bud na 220V (bod 1) alebo na 12V (body 2 a 3). je nejaka uspora nakladov na prevadzku medzi bodmi 1 a 2 pri napr. 5W ziarovke? totiz v bode 2 vstupuje do hry trafo, ale zase ziarovka ide na 12V a nie 220. lenze aj LEDka na 220V ma v sebe "trafo". v podstate by som rad riesil osvetlenie 12V rozvodom a idealne ak by som to napojil na fotovoltaicke panely a v tomto smere bol nezavysli na elektrarnach. v bode 2 sa samozrejme da zapojit aj zalozny zdroj dakujem
Odpovedať
@dorwin skus mypower.cz tam najdes odpoved,,,su tam ludia s praktickymi skusenostami.
Odpovedať
ja to poviem tak ako mi to vravel kamarat co robil diplomovku na fotovoltaiku... citujem "tam kde je elektrika uz na hranici pozemku, nema vyznam robit fotovoltaiku, vysoke naklady, navratnost v nedohladne...vsetky vypocty navratnosti su len teoreticke, realita je uplne ina..." vypoctami sa zaoberal aj moj svokor a dospel k nazoru, ze oplatit by sa to asi oplatilo len vtedy, ak by boli nejake dotacie na fotovoltaicke panely, tak ako boli na slnecne kolektory... samozrejme za predpokladu, ze kazdy kto bude mat zaujem musi strpiet aj tu statnu byrokraciu...
Odpovedať
Asi by som zostal pri 230V LED svetlach. Tiez riesim podobnu dilemu. Kazda LED, aj ta na 12V v sebe obsahuje DC/DC menic (pri 230V je to AC/DC menic), ktory ma urcitu ucinnost, 12V LED, ktore som naposledy meral mali ucinnost cca 85%. 230V LED som nemeral, ale predpokladam, ze ta ucinnost bude podobna, pripadne o nieco nizsia. Potialto sa zda, ze efektivnejsie su 12V LED, problem ale je, ze trafo, ktore bude napajat 12V LED, ma tiez nejaku ucinnost (80-90%) a v tomto zapojeni [230V -> trafo 12V -> LED 12V] uz celkova ucinnost vychadza nizsie ako pri priamom zapojeni na 230V. Pokial ich budes napajat priamo z fotovoltaiky, tak tam je situacia trochu ina, lebo nemas straty na trafe, ale na druhu stranu mas ovela vyssie straty na bateriach. Nehovorim o tom, aku zivotnost tie baterie maju a kolko stoja. Solarny ostrovny system je momentalne ekonomicky nezmysel, hlavne ak mas moznost sa pripojit na verejnu siet. Ja planujem tiez osvetlenie na 12V, ale iba par ks: 1. Kupelna - lebo norma a aj subjektivne vyssi pocit bezpecnosti 2. kuchyna - LED pasy, tam je trafo tak ci tak 3. Obyvacka, chodba - efektivnejsia moznost stmievania PWM riadenych DC/DC menicom Ostatne pojdu na 230V. Rozmyslal som tiez nad 12V v celom dome a rovnako tak aj napajanie solarom, ale obe moznosti mi vysli ako vysoko neefektivne, vid dovody vyssie. Jedine nad cim rozmyslam je, ze tych par 12V svetiel bude zalohovanych nejakym malym 12V aku (do 20Ah) a pri vypadku el. siete bude tento akumulator schopny udrzat osvetlenie v chode pri 20% prikone po dobu minimalne 12 hod. To znamena, ze ak vypadne prud, nemusim po slepiacky hladat sviecky a baterku, ale cast domu svieti natolko, ze pri tom v pohode zahrame karty, alebo precitam knihu :) Vyvijam si inteligentne osvetlenie na ARDUINO platforme, takze zladit to tak, aby to fungovalo podla mojich predstav mam vo svojich rukach ;-)
Odpovedať
@godfather co myslis pod statnou byro? vies o tom, ze ked budes vyuzivat vyrobenu ee z FVP na vlastnu spotrebu a nebudes ju tlacit do distribucky memusis riesit ziadmu byro? a ten tvoj kamarat kedy robil dipl.?
Odpovedať
@pemix Hehe, no tym by som si nebol taky isty. Nedavno som cital clanok, podla ktoreho myslim v Spanielsku planuju zdanit ostrovne systemy. Spanielsko nie je od nas tak daleho a v casoch, kedy zvratena mysel polytika hlada akykolvek sposob, ako doplnit rozkradnute koryto by som sa necudoval, keby podobny nezmysel prisiel aj k nam
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik to co si napisal na konci ma zaujima. ja mam raspberry PI a tiez som mal myslienku ce ci by sa daco podobne nedalo naprogramovat. Napr. Snimanie teploty v okoli domu a v izbach v realnom case a pod. navyse to ma kopec inych vyhod samozrejme. mozes mi k tomu dat par info?
Odpovedať
S raspberry PI nemam osobnu skusenost, mam rozcitanu knihu o programovani v pythone pre raspberry PI, ale zatial som sa k tomu nedostal. Mam na stole aj uz takmer dokonceny PI regulator kurenia, ktory v realnom case bude regulovat podlahove kurenie v 5tich zonach. Po celom dome bude cca 20 DS18B20 tepl. snimacov a tieto hodnoty budu pouzite jednak na regulaciu teploty v dome a rovnako tak budu vsetky hodnoty zapisovane na SD kartu. Z toho mozem neskor sledovat priebehy teplot v celom dome a vyhodnocovat, prip. upravovat hodnoty PI regulatora. Cele to bezi na arduine MEGA a zabera asi 60KB pamete. Ovladanie osvetlenia riesim oddelene od tohoto regulatora a zatial mam hotovy iba hruby koncept zapojeny na nespajkovanom poli. Snimanie teplot sa mi zda pre ovladanie osvetlenia zbytocne, ako si to myslel?
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik teplotu som nemyslel spajat s osvetlenim. ale urcite by bolo zaujimave to co pises, teda snimat teplotu v kazdej izbe a zaroven pre danu izbu (a pripadne stenu) vediet vonkajsiu teplotu. v case (aspon po 1hod) to DS18B20 je v podstate zadara. ale tu regulaciu tiez riesis cez arduino? lebo to uz asi chce sofistikovanejsi system. Ale myslim si, ze asi to bude lacnejsie si to takto spravit na mieru ako kupit daco hotove (zrejme aj loxone bude drahsie). Arduino je linux predpokladam takze tam sa to asi riesi v C++
Odpovedať
@dorwin Teplotu mi to uklada kadzych 15 minut a pre potreby regulacie snima teploty kazu sekundu s rozlisenim 1/16 °C Ano, cele to bezi na arduine, mam k tomu pripojeny modul pre SD kartu, hodinovy modul, 8 RELE vystupov pre ovladanie cerpadiel kurenia a 4x20 segmentovy LCD so 4 tlacidlami na nastavovanie hodnot. Arduino nie je linuxove zariadenie, je to ovela jednoduchsie zariadenie s 32-256KB flash ROM, 2-8KB RAM. Na regulaciu mam arduino MEGA s atmega2560 mikrocipom a na osvetlenie arduino NANO s atmega328p mikroprocesorom. Oproti raspberri PI je to uplne jednoduche zariadenie, ale ma tu vyhodu, ze ma ovela vacsie mnozstvo I/O pinov Pozri http://www.arduino.cc Vsetko su to par eurove zalezitosti, pouzivam neoriginalne arduina z ebay. Napr. arduino mini sa da zohnat za 2,5EUR z ciny (uz aj s postovnym: http://www.ebay.com/itm/200957063666?...). Kvalita je takmer rovnaka s originalom, kedze je tam ten isty mikrocip a par pasivnych suciastok. Na programovanie sa pouziva jazyk podobny C++ (teda aspon myslim, kedze original C++ neovladam :D)
Odpovedať
@pemix pod statnou byrokraciou myslim velmi vela papierovania a dokladovania s uradnikmi na ministerstve, svokor sa s nimi papieroval asi 11mesiacov pokial mu prisli peniaze na ucet odo dna kedy poziadal o statnu dotaciu, kamos robil diplomovku tri roky dozadu...
Odpovedať
@godfather tak v sucasnosti su ceny napr. samotnych panelov uplne inde ako pred 3 r. a byrokracia ziadna pokial nehodlas zasobovat distribucku. @supiiik a so zdanenenim je to ako s vodou v kosi ... museli by potom zdanit pouzitie vsetkej vyrobenej elektriny napr. aj v osobnych automobiloch, alebo jazdis s kablom NN a pripojkou v kufri?
Odpovedať
@pemix http://www.solarninovinky.cz/2010/ind...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@supiiik ...co by bolo keby,,,ze, ale na to sa nehrame ... preco napr. za mlakou alebo aj v inych vyspelych krajinach funguje net metering tak skvele, ale na nasej rodnej hrudi je to otazka buducich generacii, ak vobec? hrat sa na to co je niekde inde nema zmysel, na Ukrajine su protesy,,,preco nie u nas, sme blbsi ako tam, ze si nechame po hlavach skakat? a takto by sme mohli pokracovat
Odpovedať
@pemix No ja pevne verim v to, ze sa net-meteringu dockame aj u nas uz coskoro, novela zakona, ktora zjednodusuje pripajanie novych FVE je uz niekolko tyzdnov platna a to by mal byt k net-meteringu prvy krok. Mam len taky hnusny pocit, ze na nasej rodnej hrude sa to moze velmi rychlo zvrtnut, takze kludne mozeme skoncit ako Spanieli. Ja sa ta pytam, co je pravdepodobnejsie v krajine, kde energo monopoly maju lobing silnejsi ako zdravy rozum: dalsia nezmyselna dan, alebo net-metering?
Odpovedať
@supiiik o net meteringu sa nam bude len dlhu dobu zdat,,,to co je v novej novele je slaby odvar net meteringu = dovolime vam spotrebovat vlastnu vyrobu, prebytky vsak budu dotovanie distribucky,,,a nadlho to tak aj bude (tu je ten lobbing - ale nespravnym smerom) - aj ked toto je krocik vpred. Ved naco by aj stat-vlada robil-a nieco pre ludi, pre tych, ktori ich volili, ked z toho sa nikdo z nich "nenaje"...
Odpovedať
som--zvedavy--ak---sazmeni--moda---osvetlenia
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?